Počet nových prípadov HIV po prvýkrát prevažuje pri heterosexuáloch, hlásia experti
- Riziko netreba podceňovať nikdy, vyplýva z nových údajov zo Spojeného kráľovstva
- Počet nových prípadov každým rokom klesá. Počas pandémie však klesol aj záujem o testovanie
- Riziko netreba podceňovať nikdy, vyplýva z nových údajov zo Spojeného kráľovstva
- Počet nových prípadov každým rokom klesá. Počas pandémie však klesol aj záujem o testovanie
Číslo nových HIV diagnóz vo Veľkej Británii je po prvýkrát za desať rokov vyššie pri heterosexuáloch v porovnaní s bisexuálmi či homosexuálmi, uviedla Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť v Spojenom kráľovstve.
V roku 2021 tvorili bisexuáli a homosexuáli 45 % všetkých nových prípadov, zatiaľ čo heterosexuáli 50 %. Navyše, k diagnóze sa dostali často omnoho neskôr, a teda v štádiu, kedy už vírus začal s ničením ich imunitného systému.
Záujem o testovanie klesol
Ľudia sa počas pandémie prestali preventívne testovať. Pre heterosexuáloch klesol záujem o testovanie naozaj výrazne, a to o 33 %. Pokles však zaznamenali aj pri homosexuáloch a bisexuáloch, v tomto prípade ide o 7 %.
Dáta naznačujú, že testovanie podceňujú skutočne skôr heterosexuáli. V roku 2020 prišlo v neskorom štádiu ochorenia 55 % hetero mužov a 51 % žien. V prípade homosexuálov a bisexuálov ide o 29 %.
Charitatívna organizácia Terrence Higgins Trust, ktorá vedie kampaň na vzdelávanie v oblasti HIV si to vysvetľuje celkom jednoducho. Heterosexuáli si často myslia, že sa ich problém jednoducho netýka a že riziko HIV im nehrozí. Uvádzajú tiež, že mylnú predstavu často podporujú aj zdravotnícki pracovníci.
Portál The Independent spomína ženu, ktorá s vírusom žije. Predtým než zistila, že HIV má, ani len netušila, že sa ako žena vôbec infikovať môže. Všetkým radí, aby sa testovali pravidelne, ak sú sexuálne aktívni: „Stačí jeden nechránený styk. Vedieť svoj vlastný status je najlepšie pre teba a zároveň pre všetkých v tvojom živote.“
Riziku čelia všetci
Z pohľadu veľkosti populácie sú stále rizikom HIV viac ovplyvnení homosexuáli a bisexuáli. Predstava, že sa to ostatných netýka, je však mylná. Práve cielené zásahy výrazne prispeli k zníženiu prenosu HIV medzi mužmi, ktorí spávajú s mužmi.
Do roku 2014 počet nových infekcií medzi homosexuálmi a bisexuálmi každým rokom stúpal. Práve vtedy však prišlo k zlomu a medzi rokmi 2004 až 2020 klesol počet nových prípadov o 70 %. Práve v roku 2004 zomrelo v súvislosti s vírusom najviac ľudí, a to 1,9 milióna. Odvtedy počet úmrtí klesol o 64 %, v roku 2020 zomrelo 680-tisíc ľudí.
Posledné dostupné globálne štatistiky pochádzajú práve z roku 2020. Na celom svete malo v tom čase žiť 37,7 milióna ľudí s HIV, 16 % z nich o tom nemalo ani len tušiť, čo predstavuje 6,1 milióna. 1,7 milióna z infikovaných sú deti. V tom roku pribudlo 1,5 milióna nových infekcií. Najviac postihnutými oblasťami sú východná a južná Afrika.
Podľa údajov Unaids má človek, ktorý užíva drogy injekčnou striekačkou, až 35-krát väčšiu šancu, že sa nakazí vírusom HIV. 34-krát väčšiu šancu majú transgender ženy, 26-krát sexuálni pracovníci a 25-krát muži, ktorí spávajú s mužmi.
Na Slovensku ide najmä o mužov
Slovensko patrí k členom Európskej únie s najnižšou ročnou incidenciou HIV infekcie. V poslednom desaťročí však prípady stúpajú aj u nás, k 31. 6. 2021 žilo na Slovensku s vírusom 1 099 občanov.
V roku 2020 sme na Slovensku zaznamenali najvyšší výskyt nových prípadov HIV v jednom kalendárnom roku. Celkovo na Slovensku diagnostikovali 110 nových prípadov, pričom 24,5 % z podielu tvorili cudzinci, ktorých diagnostikovali na Slovensku.
Proces šírenia vírusu na Slovensku je od roku 1985 charakterizovateľný najmä dvoma javmi, a to, že ide zväčša o mužov, 10 – 15 % tvoria ženy a väčšina prípadov HIV, až 90 % infekcií, je na Slovensku prenášaná pohlavným stykom. V roku 1985 sme začali prípady HIV/AIDS v Slovenskej republike monitorovať a odvtedy zaznamenali dokopy 1 337 prípadov.
„Väčšina HIV infekcií bola v SR zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi a získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 70 % prípadov. Heterosexuálnym stykom bolo prenesených 20 % infekcií,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Independent, Terrence Higgins Trust, gov.uk, Unaids, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky