Počet Slovákov so syfilisom láme rekordy: Najhoršie výsledky má kraj na západe Slovenska

  • Výskyt pohlavne prenosných chorôb na Slovensku, hlavne syfilisu a kvapavky, dosiahol alarmujúce čísla
  • Najviac nakazených je vo veku 25 až 34 rokov
lekárka
Ilustračný obrázok Unsplash/National Cancer Institut
  • Výskyt pohlavne prenosných chorôb na Slovensku, hlavne syfilisu a kvapavky, dosiahol alarmujúce čísla
  • Najviac nakazených je vo veku 25 až 34 rokov

Situácia týkajúca sa šírenia pohlavných chorôb na Slovensku vyvoláva vážne obavy, keďže počet Slovákov postihnutých syfilisom a ďalšími stykom prenosnými ochoreniami dosiahol alarmujúce čísla, informuje SITA.

Výskyt syfilisu a kvapavky dosiahol rekordné úrovne počas 18-ročného sledovania, s dominantným výskytom u mladých dospelých vo veku 25 až 34 rokov. Z najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že najnakazenejším regiónom je Bratislavský kraj.

Alarmujúci počet Slovákov so syfilisom

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v minulom roku nahlásili 443 prípadov syfilisu. Oproti roku 2021 vzrástol počet prípadov syfilisu o polovicu. V rámci sledovaného obdobia rokov 2004 až 2022 bol v rokoch 2022 a 2018 zaznamenaný najvyšší ročný výskyt syfilisu na Slovensku.

Z hľadiska pohlavia je evidentná prevaha infikovaných mužov, vlani mali na celkovom počte prípadov 73-percentný podiel. Žien infikovaných syfilisom bolo 119, z toho 12 tehotných.

Najvyšší výskyt syfilisu bol v Bratislavskom kraji, kde nahlásili 151 prípadov. Ďalej to bol Žilinský, Košický a Trenčiansky kraj. Medziročne vzrástol výskyt syfilisu vo všetkých krajoch Slovenska, pričom najvyšší nárast zaznamenal Žilinský, Banskobystrický a Trenčiansky kraj.

V minulom roku poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nahlásili 414 osôb s gonokokovou infekciou, teda kvapavkou. Oproti roku 2021 počet prípadov gonokokovej infekcie mierne klesol.

Napriek medziročnému poklesu sa rok 2022 zaraďuje k rokom 2014 a 2021 s vyššími výskytmi ochorenia – nad 400 prípadov ročne. Gonokoková infekcia sa častejšie vyskytovala u mužov, ich prevaha bola na úrovni 78 %.

Podobne ako pri syfilise, aj pri gonokokovej infekcii bolo najviac prípadov vo veku 25 až 34 rokov. Pri zohľadnení pohlavia a veku bola najvyššia chorobnosť práve u 25- až 34-ročných mužov.

Vlani sa gonokoková infekcia vyskytovala aj u dvoch detí do 4 rokov a tiež jedného dieťaťa vo veku 5 až 14 rokov. Najviac prípadov gonokokovej infekcie bolo v Bratislavskom kraji, zvýšený výskyt prípadov bol v Trnavskom a Trenčianskom kraji.

V roku 2022 poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nahlásili 1 252 prípadov iných, prevažne pohlavným stykom prenosných chorôb. Oproti roku 2021 vzrástol počet osôb s týmito ochoreniami o 175 prípadov.

V rámci tejto skupiny išlo najmä o iné stykom prenášané chlamýdiové choroby, pri ktorých nahlásili 1 067 prípadov. Nasledovala trichomonóza, anogenitálne (veneické) bradavice či akútna hepatitída typu B.

Ako sa syfilis prejavuje a lieči

Syfilis je infekčné ochorenie, ktoré sa vyznačuje striedaním príznakového a bezpríznakového obdobia. Jeho šírenie spôsobuje pohlavný styk, kontaminovanými predmetmi alebo z matky na dieťa, čo vedie k vrodenému syfilisu. Medzi rizikové faktory patria časté striedanie partnerov, nechránený styk s neznámym partnerom a nízka hygienická úroveň.

Syfilis spôsobuje baktéria Treponema pallidum, ktorá sa dostáva cez kožu, sliznice do krvi a lymfatických uzlín. Baktéria napáda rôzne orgány, vrátane svalov, kostí a nervového systému. Bez včasnej liečby môže ochorenie mať vážne následky a končiť fatálne. Inkubačná doba ochorenia je 9 – 90 dní.

Syfilis prechádza tromi štádiami. Prvé štádium sa prejavuje tvrdým, bezbolestným vredom a zdurením lymfatických uzlín. Druhé štádium prináša vyrážky na tele a ústach, horúčku a iné príznaky. Tretie štádium spôsobuje vážne poškodenie srdca, ciev, kostí a nervového systému.

Diagnostika zahŕňa krvné testy na detekciu protilátok. Liečba syfilisu zahŕňa penicilínové injekcie alebo tetracyklín v prípade alergie. Prevencia spočíva v ochrane počas milostného styku, hygienických opatreniach a obozretnosti pri výbere partnerov.

Prevencia je kľúčová, pretože proti syfilisu neexistuje trvalá imunita a opakovaná infekcia je možná. Používanie ochrany, styk s dôveryhodnými partnermi a zdravý životný štýl patria medzi dôležité opatrenia na zabránenie šírenia tohto ochorenia.

Zdroje: SITA, Novuma

Najnovšie videá

Trendové videá