Pochovali ho tvárou dole s kladkou na nohe. Archeológovia objavili hrob „upírskeho dieťaťa“

  • V Poľsku na cintoríne objavili archeológovia pozostatky „upírskeho dieťaťa“ zo 17. storočia
  • Bolo pochované tvárou nadol a na nohe malo visiaci zámok
upírske dieťa poľsko
Ilustračné foto: Youtube/VESA Channel, Pixabay/ Rondell Melling
  • V Poľsku na cintoríne objavili archeológovia pozostatky „upírskeho dieťaťa“ zo 17. storočia
  • Bolo pochované tvárou nadol a na nohe malo visiaci zámok

Vo svete sa deje množstvo zaujímavých vecí, avšak to, čo našli archeológovia v Poľsku, je priam až desivé. V poľskej obci Pień neďaleko Ostromecka totižto objavili kostru, o ktorej sa domnievajú, že mohla patriť „upírskemu dieťaťu“ zo 17. storočia. 

Ako informuje portál ScienceAlert, telo bolo pochované tvárou nadol a pripevnené kladkou k zemi. Za takýmto nezvyčajným pochovaním tela bola pravdepodobne snaha zmierniť obavy dedinčanov, že sa dieťa vráti do sveta živých.

Kostrové pozostatky dieťaťa, o ktorom sa antropológovia domnievajú, že malo 5 až 7 rokov, boli objavené na neoznačenom hromadnom cintoríne. Zaujímavosťou je, že presne na tom istom mieste archeológovia minulý rok objavili pozostatky inej „upírky“.

Išlo o telo dospelej ženy, ktorá mala cez krk umiestnený kosák a na palci nohy visiaci zámok. Kosák používali Poliaci v roku 1600 na to, aby zabránili zosnulej osobe považovanej za upíra k návratu do sveta živých.

Profesor archeológie Dariusz Poliński z Univerzity Mikuláša Kopernika, ktorý viedol obe vykopávky, uviedol, že dva hroby boli nájdené len dva metre od seba na cintoríne, o ktorom sa jeho tím domnieva, že je to provizórny cintorín pre „vylúčených“ alebo tých, ktorí neboli z rôznych dôvodov vítaní na kresťanských cintorínoch.

Poliński tvrdí, že spoločne so svojím tímom na cintoríne odkryli asi 100 hrobov, z ktorých mnohé vykazujú zvláštne pohrebné techniky vrátane „antiupírskych“ praktík používaných na zabránenie ľuďom vrátiť sa do sveta živých. Konkrétne ide napríklad o trojuholníkové kladky pripevnené k nohám ľudí či prekopané hroby.

Podľa profesora existuje niekoľko dôvodov, prečo mohol byť človek pochovaný na takomto cintoríne. Jednotlivec mohol počas života prejavovať zvláštne správanie, ktoré spôsobilo, že sa ho ostatní báli, alebo mohol trpieť nezvyčajnou chorobou, ktorá ovplyvnila jeho vzhľad.

„Mohlo to byť aj vtedy, ak osoba zomrela násilne a náhle za zvláštnych okolností,“ tvrdí Poliński. Dedinčania v 17. storočí sa tiež báli pochovávať detí, ktoré neboli pokrstené ako aj ľudí, ktorí zomreli utopením. 

Upírske hrobky

Archeológovia už miesto pri Bydgoszczi preskúmavali v rokoch 2005 až 2009. V tom čase na mieste objavili ranostredoveké hroby s cennými náhrobkami vrátane strieborných šperkov, úlomkov hodvábneho oblečenia, bronzovej misky a polodrahokamov z náhrdelníka.

Počas minulého roka sa vracali na miesto v nádeji, že sa im podarí nájsť omnoho viac. Avšak keď sa im to nepodarilo, rozhodli sa skúsiť šťastie na neďalekom cintoríne zo 17. storočia. Toto miesto však poškodili poľnohospodári, a tak museli najohrozenejší úsek opatrne prezrieť skúsení archeológovia, ktorí mali šťastie. Viac sme o tom písali v tomto článku.

V roku 2014 zase v Kamień Pomorskie vedci objavili telo s kusom tehly, ktorá bola násilne vložená v jeho ústach. Okrem toho malo prevŕtanú aj nohu, čo si výskumníci spojili s tým, aby sa obeť nepostavila z hrobu. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ScienceAlert, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá