Počítač ovláda pomocou svojich myšlienok. Prvý pacient s mozgovým čipom prehovoril

  • Nolandovi Arbaughovi bol pred pár mesiacmi implantovaný mozgový čip
  • V novom rozhovore prehovoril o tom, ako mu táto technológia zmenila život
Elon Musk, čip, implantát, Neuralink
Unsplash/Elena Mozhvilo, TASR/AP
  • Nolandovi Arbaughovi bol pred pár mesiacmi implantovaný mozgový čip
  • V novom rozhovore prehovoril o tom, ako mu táto technológia zmenila život

Noland Arbaugh, prvý človek, ktorému bol úspešne implantovaný mozgový čip od Neuralinku, nedávno prezradil, ako táto revolučná technológia zmenila jeho život.

V rozhovore pre Good Morning America uviedol, že toto zariadenie mu umožňuje takmer plne ovládať počítač iba pomocou svojich myšlienok. Pre ľudí s ochrnutím je to veľký krok smerom k zlepšeniu kvality ich života.

Zmena života pomocou Neuralinku

Arbaugh opísal, ako mu implantát umožňuje robiť veci, ktoré si predtým nevedel ani predstaviť. „Dokážem ovládať počítač rovnako ako ktokoľvek iný, čo som predtým nedokázal.“ Účasť na tomto vedeckom projekte môže pripraviť cestu aj pre iných ľudí v podobnej situácii.

„Vedel som, že ak to urobím, ušetrí to veľa trápenia a bolesti ľuďom v budúcnosti,“ dodal. Hoci operácia prebehla hladko, technológia Neuralinku čelí mnohým výzvam. Nedávno sa vyskytli problémy, pri ktorých hrozilo odstránenie zariadenia z jeho mozgu.

Niektoré údaje sa stratili, pretože sa stiahli viaceré vlákna implantátu. Arbaugh priznal, že to bolo emocionálne náročné: „Bolo veľmi, veľmi ťažké vzdať sa všetkých tých úžasných vecí, ktoré som dokázal urobiť. Myslím, že som sa potom rozplakal.“

Napriek týmto problémom Neuralink dokázal technológiu upraviť a zlepšiť. Arbaugh teraz dúfa, že príde deň, keď liečba poranení miechy nebude celkom beznádejná. „Nemyslím si, že je to tak ďaleko, ako si ľudia myslia. Bude úžasné, ak niekto so zranením miechy bude môcť podstúpiť operáciu a o pár dní odísť z nemocnice po vlastných. Myslím, že sa to stane,“ dodal.

Arbaughova cesta k tomuto bodu nebola jednoduchá. Pred ôsmimi rokmi utrpel poranenie miechy pri „nešťastnej nehode počas potápania“, ktorá mu spôsobila kvadruplégiu (ochrnutie všetkých štyroch končatín a trupu).

Symbióza medzi ľuďmi a AI

Neuralink je startup v oblasti mozgových technológií, ktorý založil Elon Musk. Jeho mozgový implantát umožňuje pacientovi používať svoje myšlienky na ovládanie počítača. Musk oznámil, že spoločnosť začne pracovať s pacientmi, ktorí majú vážne fyzické obmedzenia, ako je porucha krčnej miechy alebo kvadruplégia.

Cieľom spoločnosti Neuralink je prekonať ľudské schopnosti, liečiť neurologické poruchy ako amyotrofická laterálna skleróza alebo Parkinsonova choroba a možno jedného dňa dosiahnuť symbiotický vzťah medzi ľuďmi a umelou inteligenciou.

Ambície Neuralinku sú obrovské, ale čelia mnohým technickým a etickým výzvam. Experti varujú pred rizikami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa k AI nebude pristupovať bezpečne a zodpovedne. Súkromné a verejné sektory musia spolupracovať, aby zabezpečili, že tieto technológie budú slúžiť ľudstvu a neohrozia ho.

Arbaughov príbeh je živým príkladom toho, ako môže pokrok v technológii transformovať životy ľudí s obmedzeniami. Neuralink je na čele tejto transformácie a jeho úspechy by mohli otvoriť nové možnosti pre liečbu a rehabilitáciu pacientov s neurologickými poruchami.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: NDTV, Good Morning America

Najnovšie videá

Trendové videá