Počítačové vírusy už nefičia. Čo je “IN” vo svete hackingu?

  • Vírusy sú tu s nami po celé desaťročia a v posledných rokoch sa pozornosť presunula od osamelých programátorov, na skupiny kybernetických zločincov.
laptop-hacker
  • Vírusy sú tu s nami po celé desaťročia a v posledných rokoch sa pozornosť presunula od osamelých programátorov, na skupiny kybernetických zločincov.

Kedysi boli vírusy vytvárané pre to, aby sa programátor predviedol, ale dnes je malware takmer výhradne používaný na zarábanie peňazí. Či už ide o účtovanie ľudí za odomknutie zašifrovaných súborov alebo prenajímanie infikovaných počítačov na rozosielanie spamu, stále je to veľký biznis.

Spočiatku sa nevyskytovalo také množstvo vírusov, pričom väčšinou išlo o žart, ktorý počítaču nijak neublížil. V skutočnosti boli natoľko neznáme, že pojem “vírus” sa začal používať až od roku 1984, kedy ho použil Fred Cohen z University of Southern California. A vírus bol na svete. IT sféra mala meno pre svojho nepriateľa.

fred

foto: ahofociy.higee.net

Krátko na to sa vďaka rozkvetu domácich počítačov objavili prvé skutočné vírusy. Prvý IBM PC vírus sa volal (c)Brain. Šíril sa disketami a napadnutý počítač potom infikoval ďalšie diskety, ktoré prenášali vírus ďalej. Bol to akýsi predskokan pre vírusy prenášané rovnakým spôsobom. Tie však už páchali horšie škody.

Prvé vírusy mali problém s množením sa, pretože internet ešte nebol natoľko rozšírený, chytiť ho bolo možné jedine z diskety od niekoho iného. Až internet im poskytol úrodnú pôdu pre rýchle šírenie. Začala éra červov.

brain

foto: priceonomics.com

V roku 1999 bola Melissa prvým červom, ktorý naozaj upútal pozornosť ľudí. Infikovala Word dokumenty a po otvorení zavíreného súboru, bolo spustené makro, ktoré automaticky odoslalo e-mail s vírusom prvým 50 ľuďom v adresári Outlook Express. Podľa odhadov, takto infikovala až 20 percent svetových počítačov. Nasledovali ju podobné červy, ktoré využívali chyby v operačných systémoch, aby sa sami šírili ďalej.

virus_melisa

foto: pandasecurity.com

Hackeri čoskoro prišli na to, že jedným z najúčinnejších spôsobov, ako infikovať počítače, bolo presvedčiť ľudí, aby si sami vírus spustili. Trójske kone sa tvária ako programy, ktoré robia niečo užitočné, no opak je pravdou a vírus na pozadí inštaluje škodlivý softvér. Ten sa z veľkej časti začal šíriť cez e-maily, rovnako ako prvé červy.

Obrovskou hnacou silou malware je organizovaný zločin a z infikovaných počítačov sa dá slušne zarobiť. Jednou z najväčších hrozieb poslednej doby sú botnety. Skladajú sa z tisícov infikovaných počítačov, ktoré na diaľku a tajne ovládajú hackeri. Tieto počítače môžu používať pre získavanie rôznych citlivých informácií, napríklad botnet Zeus použili na kradnutie bankových prihlasovacích detailov. Okrem toho sú často poskytované iným zločincom, ktorí sieť využívajú na rozosielanie spamu alebo útoky proti webovým stránkam.

hacking-detected-mobile-cyber-security-1024x360

foto: blogs.air-watch.com

Častým javom je tiež vydieranie peňazí od ľudí. Falošný antivírus je obyčajný podvod, kde vyskočí okno, ktoré oznamuje, že počítač je infikovaný a je potrebné nainštalovať konkrétny program, aby sa tento problém vyriešil. Ten “detekuje” tisíce falošných problémov a v najlepšom prípade musíš zaplatiť za ich odstránenie, v tom horšom, nainštaluje ďalší škodlivý softvér. Ďalšia, relatívne nová vec, je aj ransomware, ktorý zašifruje súbory v počítači a jedinou možnosťou na dešifrovanie je zaplatiť.

Moderná obrana proti malware vyžaduje nielen špeciálny softvér pre blokovanie škodlivých útokov, ale aj ľudí, ktorí sú oboznámení s hrozbami. Cieľom kyber-zločincov je zmanipulovať inak rozumného človeka, aby spravil čo i len jedinú chybu. Ako sa už veľakrát v minulosti dokázalo, aj keď sa škodlivý kód stále vyvíja, najslabším článkom je najčastejšie práve človek.

 zdoj titulnej fotografie: digitaltrends.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá