Podarilo sa odkryť fascinujúci „cintorín“ predhistorického sveta

  • Historický nález na Floride odkrýva fascinujúci cintorín
  • Ide o predkov súčasných slonov
  • Objav archeológov motivuje do ďalšieho výskumu
slon archeológia mamut amerika
Ilustračný obrázok Unsplash/AJ Robbie
  • Historický nález na Floride odkrýva fascinujúci cintorín
  • Ide o predkov súčasných slonov
  • Objav archeológov motivuje do ďalšieho výskumu

Na americkej Floride došlo k historickému nálezu. Výskumníkom a dobrovoľníkom z tamojšieho Floridského prírodovedného múzea sa podarilo objaviť staroveký sloní cintorín. Ten obsahuje skamenené pozostatky dávno vyhynutého predka súčasných slonov.

Nález je s najväčšou pravdepodobnosťou najväčším exemplárom zvierat, aký bol kedy v tomto americkom štáte objavený. Niekoľko vyhynutých predkov slonov zomrelo v okolí už neexistujúcej prehistorickej rieky na severe Floridy pred približne 5,5 miliónmi rokov. 

Je síce možné, že tieto zvieratá zomreli s rozdielom stoviek rokov, no ich telá boli uložené na rovnakom mieste, kde boli pochované, až do začiatku roka 2022, uvádza IFL Science.

Objav, ktorý sa vyskytne raz za život

Na začiatku minulého roka našiel tím archeológov časti kostier gomphotherov, teda vyhynutých predkov súčasných slonov. Stalo sa tak na mieste ich súčasných rozsiahlych vykopávok v Montbrooku. Spolu s vykopávkami kostí však tieto nálezy nepovažovali za nezvyčajné. 

O pár dní však našli niečo, čo sa podobalo obrovskej kĺbovej nohe, pričom sa zistilo, že ide o lakťovú a vretennú kosť, ktoré patrili spomínanému gomphotherovi. Onedlho nato našli aj celú jeho kostru. 

„Toto je objav, ktorý sa vyskytne raz za život,“ uviedol vo vyhlásení Jonathan Bloch, kurátor paleontológie stavovcov vo Floridskom múzeu prírodnej histórie. „Je to najkompletnejšia kostra gomphothera z tohto obdobia na Floride a patrí medzi najlepšie v Severnej Amerike.“

Toto vyhynuté zviera tam však nebolo osamote. Tím sa napokon dostal ku kostrám jedného dospelého a najmenej siedmich mladistvých.

zdroj: Unsplash/ Larry Li

Z Afriky cez Európu a Áziu až do Ameriky

Na presné určenie veľkosti zvierat je ešte priskoro, no podľa Blocha bol exemplár toho dospelého vysoký približne 2,4 metra a jeho lebka s klami na dĺžku meria viac ako 2,7 metra. Ide teda o veľkosť, ktorá sa podobá modernému africkému slonovi.

„Nikdy sme v Montbrooku nič také nevideli,“ hovorí Rachel Narducciová, manažérka zbierky paleontológie stavovcov vo Floridskom múzeu. „Zvyčajne na tomto mieste nájdeme len jednu časť kostry. Gomphothery museli byť rýchlo pochované, alebo mohli byť zachytené v zákrute rieky, kde bol prietok znížený.“

Gomphothery sa spolu s modernými slonmi súhrnne nazývajú proboscideans, teda chobotnáče. Príbuzných slonov bolo kedysi hojne na väčšine kontinentov, kým neprišli ľudia a gomphothery boli jedny z tých najrozmanitejších.

História týchto veľkých cicavcov siaha až 20 miliónov rokov späť, najprv sa objavili v Afrike a potom sa rozšírili po Európe a Ázii, až nakoniec prešli cez Beringovo more do Severnej Ameriky. Počas tejto doby sa u nich vyvinuli rôzne jedinečné vlastnosti, ktoré im umožnili prežiť kdekoľvek sa usadili.

Objavy z Montbrooku sú motiváciou do ďalšieho výskumu pre výskumníkov a archeológov a poskytujú príležitosť dozvedieť sa viac o týchto obrovských zvieratách, ktoré sa tak dávno potulovali po Severnej Amerike.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: IFL Science, Florida Museum, Florida Museum 2

Najnovšie videá

Trendové videá