Podfuk roka: Prestížnu súťaž vyhrala falošná fotka vyrobená AI, porota si nič nevšimla

  • Nemecký fotograf sa do prestížnej súťaže SWPA prihlásil s AI obrázkom
  • Podarilo sa mu vyhrať
  • Cenu odmietol a svoj čin označil za experiment
ai fotografia
AI dielo Borisa Eldagsena Instagram/boriseldagsen, Unsplash/BAILEY MAHON
  • Nemecký fotograf sa do prestížnej súťaže SWPA prihlásil s AI obrázkom
  • Podarilo sa mu vyhrať
  • Cenu odmietol a svoj čin označil za experiment

O nebezpečenstve spojeným s pokrokmi v oblasti umelej inteligencie sa v posledných mesiacoch rozpráva často. Ohrozených je viacero oblastí a existujú reálne obavy z toho, že AI by dokázala nahradiť ľudskú prácu. Špeciálne sa hrozba dotýka najmä tvorivej práce, čo dokazuje aj kontroverzia, ktorá vznikla na tohtoročnom udeľovaní cien v prestížnej fotografickej súťaži.

Podvod, ktorý sa vydaril

Sony World Photography Awards je jednou z najpopulárnejších súťaží vo svete fotografie. Ceny sa udeľujú pravidelne každý rok vo viacerých kategóriách, no tie tohtoročné poznačil incident spojený s využitím umelej inteligencie.

Nemecký profesionálny fotograf Boris Eldagsen sa do súťaže prihlásil s fotografiou zvanou Electrician, ktorá zobrazuje dvojicu žien. Atmosféra fotografie navodzuje dojem, že pochádza z 20. storočia – je čiernobiela a pripomína fotky vytvorené starými dobovými aparátmi. Akurát, že v skutočnosti vôbec nejde o fotografiu.

Namiesto toho bol obrázok vytvorený grafickým AI nástrojom zvaným Midjourney. Vysoká kvalita vygenerovaného obrázku však oklamala aj odborných porotcov, ktorí jej v časti otvorená súťaž a v kategórii kreatívna fotografia udelili prvé miesto.

Eldagsen, ako je zrejmé z jeho blogu, pôvodne ocenenie akceptoval, avšak o mesiac neskôr uverejnil stanovisko, v ktorom sa priznal k využitiu umelej inteligencie. Cenu zároveň odmietol.

Išlo o experiment

Ďakujem, že ste si vybrali môj obrázok a vytvorili tak historický moment, pretože ide o prvý obrázok vytvorený umelou inteligenciou, ktorý vyhral v prestížnej medzinárodnej súťaži fotografie. Obrázky a fotografie AI by si nemali navzájom konkurovať v ocenení, ako je toto. Sú to rôzne entity. AI nie je fotografia. Preto ocenenie neprevezmem,“ uviedol vo vyjadrení.

Fotograf svoje rozhodnutie prihlásiť sa do súťaže s AI fotografiou odôvodnil tým, že chcel zistiť, či sú súťaže ako SWPA pripravené na nástup umelej inteligencie. „Nie sú,“ zhodnotil. Zároveň dodal, že svojim počinom vytvorí priestor na diskusiu.

Fotografia už zmizla

Organizátori súťaže reagovali takmer okamžite a fotografiu zo všetkých online zoznamov stiahli. Ako informuje portál Photolari, Electrician už nie je možné nájsť ani v tlačovej správe so zoznamom diel a je možné očakávať, že jej fyzická kópia nebude prezentovaná ani na oficiálnej výstave výherných diel. Na svojom profile na sociálnej sieti Instagram Eldagsen uvádza, že na mieste výstavy v Londýne sa pozrieť bol, a AI dielo nenašiel.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Photomedia & AI Artist (@boriseldagsen)

Eldagsenov „experiment“ už nie je možné nájsť ani na portáli worldphoto.org, kde je uverejnený kompletný zoznam všetkých ocenených diel. Ako absolútna výherkyňa otvorenej súťaže je uvádzaná Dinorah Graue Obscura z Mexika. Jej dielo zachytáva dvojicu dravých vtákov a za jej prvenstvo získala peňažnú odmenu vo výške 5 000 amerických dolárov.

Rozhodnutie poroty je, ako vypichli niektorí používatelia na sociálnych sieťach, skutočne zvláštne. AI obrázok na prvý pohľad vyzerá presvedčivo, no profesionálni kritici by si mali niektoré detaily aj napriek tomu všimnúť. Z fotografie totiž vyčnievajú niektoré prvky, akými sú napríklad prsty jednej zo žien.

 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Boris Eldagsen, Photolari, worldphoto.org

Najnovšie videá

Trendové videá