Podľa expertov by sa deti mali už od 4 rokov učiť o robotoch a pracovať s nimi

  • Aký vek je správny na začatie učenia sa o robotoch a programovaní? Na základe výsledkov štúdie vedci z Austrálie dokázali, že už 4-ročné deti sa vedia naučiť základy.
robotNAO3
  • Aký vek je správny na začatie učenia sa o robotoch a programovaní? Na základe výsledkov štúdie vedci z Austrálie dokázali, že už 4-ročné deti sa vedia naučiť základy.

Nasledujúce desaťročia budú rozhodujúce pre deti, ktoré sa učia programovať, keďže je stále väčší dopyt po programátoroch v medicíne, poľnohospodárstve a vo výrobných segmentoch. Napriek tomu, že umelá inteligencia sa každým dňom stáva viac súčasťou našich životov, musíme zabezpečiť, aby generácie po nás vedeli ako sa prispôsobiť a udržať si zamestnanie aj popri robotoch a umelej inteligencii.

Takže ako zaujať deti s dnešnými najnovšími technologickými pokrokmi a výrobkami? Vyzerá to tak, že odpoveďou je prebudiť v nich pocit záujmu o technológie, informatiku a robotiku okrem hrania sa na pieskovisku.

Je naozaj veľmi dôležité, že deti majú tieto schopnosti už v ranom veku, ale potrebujeme to pre nich urobiť čo najviac zábavné a zároveň nechať priestor ich kreativite.“ Povedala Christina Chalmers z Queensland-skej Univerzity Technológií z Austrálie, ktorá je popredným odborníkom v zavádzaní robotiky do školských tried.

V niektorých oblastiach už integrácia začala. Ako súčasť prvej svetovej štúdie boli roboti NAO pridaní do dvoch škôl v Južnej Austrálii. Queensland do konca tohto roku plánuje zaviesť povinnú výučbu programovania a robotiky do základných a stredných škôl.

Le robot NAO, d'Aldebaran Robotics, dans la maison, et avec sa famille. Photo (c) Ed Alcock / M.Y.O.P. 27 Fevrier 2013 The robot NAO, at home with his family. NAO is produced by the French start-up Aldebaran Robotics. Photo (c) Ed Alcock / M.Y.O.P. 27 February 2013

foto: robocup2013.org

Programovanie je v podstate hovorenie počítaču krok po kroku, čo od neho chceš pomocou jednoduchých príkazov.“ povedala Chalmers-ová. „Výučba na robotoch je veľmi praktická, keďže študent dostáva okamžitú spätnú väzbu, či je jeho kód funkčný alebo nie.“

Deti v 4 rokoch, môžu byť múdrejšie ako si myslíme a preto už možno sú schopné pochopiť ako roboti dostávajú a spracovávajú svoje príkazy.

Predbežné výsledky z aktuálnej štúdie ukázali, že aj deti v predškolskom veku rýchlo pochopili čo sa deje a išli až nad hranicu predpokladaných výsledkov v jednoduchých hrách s robotmi NAO“ poznamenala Chalmers-ová, ktorá ešte dodala: „Deti nakreslili obrázky ich robotov „spolužiakov“ a boli schopné nakresliť aj ako ich robot príma príkazy bezdrôtovo z PC. Jedná sa o pomerne zložité komplexné myslenie 4-ročných detí, ktoré už chápu ako je robot ovládaný.“

Myšlienka výučby programovania a robotiky malých detí sa môže zdať ambiciózna a veľmi ťažká. Ale aj keď by neuspeli, tak z dlhodobého hľadiska im to pomôže pri pochopení a neskoršom učení.

Sebastien Cagnon, behavior architect at Aldebaran Robotics, right, demonstrates the company's Nao humanoid robot at the International Robot Exhibition 2013 in Tokyo, Japan, on Wednesday, Nov. 6, 2013. Photographer: Kiyoshi Ota/Bloomberg *** Local Caption *** Sebastien Cagnon

foto: japantimes.co.jp

Majú povolené zlyhať a zistiť, čo spravili zle, naučiť sa na vlastných chybách a zdieľať a rozvíjať svoje nápady s ostatnými študentmi. Tento spôsob riešenia problémov, trochu iným štýlom, u nich vzbudzuje vysokú zvedavosť.“

Takže, čo to pre nás znamená? Základné školy a rodičia môžu dať deťom vzdelanie o programovaní a o robotike v skoršom veku a tým menej bude pravdepodobné, že im technológie nebudú sympactické, alebo sa ich budú učiť s ťažkosťami.

Výskum ukazuje, že ak si deti nevytvoria pozitívny postoj k vede, matematike a technológiám v ranom veku, môžu mať neskôr problém v ich pochopení.“ – Chalmers.

Niekedy je veľmi dobré ukázať, ako sú deti nadšené z hrania sa s robotom. Ak mi neveríš pozri toto video, kde sa deti v škole hrajú s robotom NAO:

Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: sciencealert.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá