Podľa kalifornských vedcov nahranie vedomostí priamo do mozgu nie je sci-fi
- Technológia ako vystrihnutá z Matrixu podľa nich naozaj funguje.
- Technológia ako vystrihnutá z Matrixu podľa nich naozaj funguje.
Tím z kalifornského výskumného zariadenia HRL Laboratories oznámil, že vynašli rozhranie, ktoré môže naučiť úplných nováčikov pilotovať v letovom simulátore za použitia techniky zvanej transkraniálna stimulácia jednosmerným prúdom, o ktorej hovoria, že urýchľuje učenie a zapamätanie si zručností.
foto: youtube.com
„Merali sme vzory mozgovej aktivity šiestich komerčných a vojenských pilotov, a potom preniesli tieto vzory začínajúcim subjektom počas toho, ako sa učili pilotovať lietadlo v realistickom letovom simulátore,“ uviedol v tlačovej správe vedúci výskumník Matthew Phillips s tým, že systém okamžite zlepšil ich schopnosti pilotáže a lietali ako profesionáli.
Znie to síce skvele, ale od uploadovania informácií do mozgu sme ešte veľmi ďaleko.
Výskum tímu z HRL Labs uverejnený vo Frontiers of Human Neuroscience zahŕňal 32 subjektov, ktoré mali nulové skúsenosti s pilotovaním a šiestich profesionálnych pilotov. Piloti boli požiadaní, aby leteli v realistickom letovom simulátore, počas čoho tím sledoval ich mozgovú aktivitu. Potom boli skúmané subjekty umiestnené do simulátora, počas čoho boli ich mozgy stimulované, aby napodobňovali aktivitu pilotov. Niekedy boli ich mozgy stimulované náhodne pre vylúčenie placebo efektu.
Po tom, ako videli, že skúmané subjekty sa naučili nové zručnosti, zatiaľ čo kontrolnej skupine to nešlo, vedci usúdili, že “odhalili, že elektrická stimulácia mozgu slabým prúdom môže modulovať učenie zložitých reálnych zručností.“ Znie to síce super, ale okolo výskumu je niekoľko pochybností.
Prvým problémom je časopis, v ktorom sa tím rozhodol zverejniť svoje výsledky. Frontiers of Human Neuroscience je vo vlastníctve spoločnosti Frontiers Media, ktorá bola v posledných rokoch stredobodom mnohých diskusií po tom, ako bola nútená verejne stiahnuť viac falošných štúdií a brániť svoj podozrivý model „zaplať za publikovanie“, ktorý vedci všeobecne odsúdili. V tomto prípade je to “vina kvôli prepojeniu” hovorí George Dvorsky z Gizmodo, “ale sila štúdie môže byť často odvodená od kvality časopisu, v ktorom je publikovaná.”
foto: youtube.com
Druhým problémom je, že tím vyzerá byť pod veľkým tlakom kvôli tomu, aby ich vynález spojazdnil alebo, aby to tak aspoň vyzeralo. HRL Laboratories, ktoré robí výskum a vývoj pre Boeing a General Motors už podalo patent pre ich rozhranie na podporu mozgu, takže vízia finančnej odmeny mohla zatemniť ich výsledky, respektíve ich posúdenie výsledkov.
Výsledky testovaných subjektov boli v letovom simulátori oproti kontrolnej skupine lepšie, čiže systém možno dokáže zlepšiť schopnosť jednotlivcov učiť sa. To je však niečo veľmi, veľmi rozdielne od priameho nahrávania informácií do mozgu. Ale jedného dňa snáď aj to bude realitou. Si predstav, že ak by si potreboval niečo nové vedieť, len by si si nasadil nejaké zariadenie na hlavu a za pár chvíľ preniesol nové vedomosti priamo do mozgu. No nebolo by to fajn?
foto: pexels.com
zdroj: sciencealert.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko