Podľa ministerstva sa skráti odborné štúdium lekárov. Fico hovorí o spoplatnení
- Podľa MZ SR táto zmena nedegraduje úroveň vzdelania lekára a prináša konkrétne riešenia
- V praxi by sa skrátila dĺžka štúdia v odboroch psychiatria a detská psychiatria
- Riešenia predstavil aj Smer-SD, stretol sa však s kritikou verejnosti
- Podľa MZ SR táto zmena nedegraduje úroveň vzdelania lekára a prináša konkrétne riešenia
- V praxi by sa skrátila dĺžka štúdia v odboroch psychiatria a detská psychiatria
- Riešenia predstavil aj Smer-SD, stretol sa však s kritikou verejnosti
Odborné štúdium lekárov v niektorých oblastiach sa skráti, dôvodom je rýchlejší nástup do praxe, informuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré sa tak snaží riešiť nedostatok lekárov – špecialistov. Jedným z dôležitých krokov je podľa rezortu aj skrátenie dĺžky štúdia o jeden rok.
Ako uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti, táto zmena nedegraduje úroveň vzdelania lekára a prináša konkrétne riešenia. Cieľom novely výnosu je skrátenie dĺžky špecializačného štúdia v povolaní lekár v špecializačných odboroch psychiatria a detská psychiatria z piatich na štyri roky odbornej prípravy.
Taktiež sa ustanovujú minimálne štandardy pre špecializované a certifikačné študijné programy a študijné programy sústavného vzdelávania a ich štruktúra, a to s účinnosťou od 1. januára tohto roka.
Ako pre agentúru SITA uviedla predsedníčka odbornej sekcie psychiatrie Slovenskej lekárskej komory Kornélia Fabišíková, skrátenie dĺžky práve v odboroch psychiatria a detská psychiatria pomôže dostať sa rýchlejšie do praxe tým absolventom, ktorí majú úprimný záujem o tento špecializačný odbor.
Ako by vyzeralo skrátené štúdium?
Je to však podľa nej nesystémové riešenie, nakoľko na Slovensku je tento odbor dlhodobo podfinancovaný, a tým pádom pre mladých, začínajúcich lekárov neatraktívny. „Platby zo strany zdravotných poisťovní v psychiatrických ambulanciách sa totiž pohybujú na úrovni jednej tretiny v porovnaní s inými špecializačnými odbormi,“ konštatovala.
Skrátenie dĺžky špecializačného štúdia v odboroch psychiatria a detská psychiatria však Fabišíková považuje za rozumnú vec. „Keďže pred vstupom SR do EÚ bola dĺžka špecializačného štúdia v týchto odboroch, ale aj v iných, tri roky a bola postačujúca,“ dodala. Táto zmena podľa nej v žiadnom prípade nemôže negatívne ovplyvniť úroveň vzdelania lekára.
„Tu ide o kvalitu a nie o kvantitu. Lekári sa musia podľa platných zákonov vzdelávať počas celého aktívneho výkonu svojej praxe. Sú pravidelne kontrolovaní Slovenskou lekárskou komorou,“ uviedla.
Inovácie boli zrealizované aj v špecializačných odboroch pediatria, infektológia a klinická imunológia a alergiológia. „A to z dôvodu efektívnejšieho získavania špecializovanej spôsobilosti lekárov v uvedených špecializačných odboroch,“ uzavrela hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Ficove riešenie pramení v spoplatnení štúdia
Situáciou sa zaoberal aj predseda strany Smer-SD na víkendovej konferencii strany. Podľa neho je však riešením, ktoré chce strana presadiť v roku 2020 to, aby lekári po skončení vysokej školy zostali pracovať na Slovensku. V prípade, ak by sa rozhodli odísť do zahraničia, štátu by museli zaplatiť 55-tisíc eur alebo odpracovať minimálne 10 rokov na Slovensku.
Takýto návrh však odsúdilo hneď viacero lídrov politických strán či široká verejnosť. Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska hovorí napríklad o diskriminácii a svoj nesúhlas s predsedom Smeru vyjadrili aj samotní študenti, ktorí Ficovi zaslali otvorený list.
Zdroje: MZ/SR, Facebook/RobertFico, SITA