Podľa najnovšieho výskumu by sme mali pracovať oveľa menej, zabránime tak klimatickým zmenám

  • Ak chceme aby globálne otepľovanie neprerástlo úroveň 2 stupňov celzia, bežný pracovný týždeň by sa mal skrátiť
  • Briti by mali pracovať iba 9 hodín týždenne, Švédi 12 a Nemci 6
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Ak chceme aby globálne otepľovanie neprerástlo úroveň 2 stupňov celzia, bežný pracovný týždeň by sa mal skrátiť
  • Briti by mali pracovať iba 9 hodín týždenne, Švédi 12 a Nemci 6

Podľa výskumu organizácií Autonomy je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia práve práca. Najviac ľudí pritom pracuje od 9 do 17 hod. a práve v týchto hodinách zažíva doprava najväčší tlak. Množstvo ľudí cestujúcich z práce domov či naopak sa výrazne podieľa na zvyšovaní produkcie skleníkových plynov. 

Okrem toho dlhší pracovný čas tiež znamená spotrebu väčšieho množstva surovín, zvýšenie produkcie odpadu aj menšiu šetrnosť voči prírodným zdrojom. Ak by sme zredukovali pracovný čas, dokázali by sme zabrániť globálnemu otepleniu o viac ako dva stupne. Práve to je jedným z cieľov Parížskej dohody.

Podľa portálu The Guardian by sme však museli svoj pracovný čas zredukovať naozaj výrazne. Odborníci navrhujú iba 9-hodinový pracovný týždeň pre Veľkú Britániu. Štúdia sa pritom zamerala na tri krajiny, kde je podľa nej zredukovanie pracovného času najdôležitejšie, Švédi by mali zaviesť 12-hodinový pracovný týždeň a Nemci iba 6.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Výskumník a riaditeľ britskej organizácie Autonomy Will Stronge tvrdí, že je nutné pri diskusii o klimatických zmenách pripustiť aj možnosť kratšieho pracovného času.

„Stať sa zelenou spoločnosťou bude chcieť implementáciu niekoľkých stratégií, kratší pracovný týždeň je jednou z nich. Táto štúdia nám poskytuje plno dôvodov na zamyslenie, keď si uvedomíme, ako urgentné tieto zmeny sú,“ vyjadril sa pre The Guardian.

Zmeny v systéme práce už dnes podporujú mnohí Európania aj Američania. Niektorí zástancovia si myslia, že kratší pracovný týždeň by nemal byť benefitom, ale nutnosťou.

„Rapídny rozmach pracovných technológií so sebou prináša aj možnosť kratšieho pracovného času, ak sa budú vhodne využívať. Aj keď automatizácia poukazuje na to, že technicky je možné vykonávať menej práce, urgentný tlak na naše prostredie ukazuje, že kratší pracovný týždeň je naozaj nevyhnutný,“ podčiarkol Stronge.

Zdroj: The Guardian, Ecowatch

Najnovšie videá

Trendové videá