Podnik sa väčšej pomoci od štátu nedočkal. Pomôcť má Pani Vianočka, ktorej netradičná receptúra spôsobuje šialenstvo
- Reštaurácia U Právnika bola obľúbená nielen medzi mladými
- Ako množstvo podnikov, aj ten ich utrpel značné straty
- Prednedávnom však prišli s konceptom, ktorý nemá konkurenciu
- Reštaurácia U Právnika bola obľúbená nielen medzi mladými
- Ako množstvo podnikov, aj ten ich utrpel značné straty
- Prednedávnom však prišli s konceptom, ktorý nemá konkurenciu
Ako väčšina podnikov, aj ten v Trnave počas pandémie utrpel nemalé škody. U Právnika sa však rozhodli situáciu vziať do vlastných rúk. Prišli totiž s originálnym konceptom, ktorý prilákal viacero zákazníkov.
Vôňa nostalgických raňajok
Ako hovorí riaditeľ prevádzky Michal Ostrožlík, nápad súvisiaci s Pani Vianočkou bol akýmsi výsledkom spoločného brainstormingu.
„Koncept vznikol po spojení všetkých síl v podniku. Chceli sme vytvoriť produkt, ktorý si ľudia obľúbia. Dlhšie sme uvažovali, čo by to mohlo byť. Neskôr kolegovi napadla vianočka. Bol to nostalgický moment, nakoľko sme si viacerí spomenuli na sobotné rána o u babky, ktorá nám servírovala čerstvú vianočku,“ opisuje zrod nápadu Michal.
Aj napriek tomu, že vianočka mala v zákazníkovi vyvolávať najmä spomienky na detstvo, rozhodli sa, že klasické pečivo oblečú do moderných šiat. Pletenku totiž obohatili o náplne rôznych chutí. Počnúc klasickým džemom, končiac slaným karamelom.
Ako prvá uzrela svetlo sveta Kinder Pani Vianočka. „Medzi najviac predávanú patrí určite nutelová Pani Vianočka. Nič dlžný jej nezostane ani mix príchutí – nutela a džem alebo jednoducho čistá, klasická pletenka. Zákazníci si však veľmi obľúbili aj limitované edície, ktoré sú tvorené priamo na ich želenie. Teraz to bude limitovaná edícia s príchuťou slaného karamelu,“ opisuje Michal.
Ďalej dodáva, že spočiatku Pani Vianočku ponúkali iba Trnavčanom. Nakoľko sa ale dopyt zvyšoval aj v hlavnom meste, rozhodli sa rozvoz pleteniek doplniť aj o Bratislavu. Podľa slov prevádzkara chcú však zoznam miest rozšíriť o niekoľko ďalších lokalít. V pláne totiž majú Nitru, Trenčín aj Nové Mesto.
„V tomto sa nechceme fixovať na presný termín. Všetko príde v ten správny moment. Rovnako ako nápad Pani Vianočky,“ vysvetľuje s úsmevom Michal.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Správne nastavený finančný plán
Podnik sa však nešpecializuje výhradne na pečenie Vianočiek. Trnavčania by nám pravdepodobne dali za pravdu, ak by sme povedali, že piváreň a reštaurácia U právnika bola známa najmä svojimi povestnými kvízmi.
Tradičné pondelky im však prerušila pandémia. Ani v tomto prípade sa však nenechali zahanbiť a prišli s ich online alternatívou. „Kvízy boli neodmysliteľnou súčasťou pondelkových večerov. Ľudia sa tu stretli s jasným cieľom – vypnúť a zabaviť sa. Ľudí o zábavu nemožno ukracovať. Najmä počas tohto ťažkého obdobia.
Náš kvízmajster Samuel sa teda rozhodol adaptovať kvízy na onlinové prostredie, prostredníctvom vlastnej platformy. Aj napriek tomu, že ľudia nie sú v osobnom kontakte, možno povedať že aj online verzia má veľký úspech,“ hovorí o kvízoch Michal.
Jedným dychom však dodáva, že klasické pondelky neboli jedinou stratou podniku. Reštaurácia, rovnako ako ostatné, utrpela aj finančné straty. Podnik bol v začiatkoch pandémie „na trhu“ len necelý rok. Ako nováčikovia sa však museli čo najrýchlejšie adaptovať podmienkam, ktoré sa otriasali v základoch.
„Už pri prvej vlne sme stabilizovali firmu a pristúpili k variantu znižovania platov, aby sme dokázali prežiť. Citeľné straty boli určite na tržbách, ktoré klesli o viac ako 80% čo nie len pri novom podniku s financiami určite zamáva. Samozrejme nám chýbal i priamy kontakt so zákazníkom. V tejto oblasti sme sa snažili vynájsť a začali sme hlásiť online ponuku obedov, prostredníctvom sociálnych sietí,“ hovorí o stratách Michal.
Práve vďaka podobnému kroku sa však dostali do povedomia ľudí, ktorí ich doposiaľ nepoznali. Riaditeľ prevádzky nám vysvetlil aj to, že na situáciu bolo nutné nahliadať inou optikou, ktorá im podľa neho otvorila nové pohľady.
V aktuálnej situácii je nutné podľa Michala klásť najmä správne nastaveným a následne aj dodržaným finančným plánom.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Na pomoc stále čakajú
Rovnako ako iné podniky, ani reštaurácia U právnika sa nemohla spoliehať výhradne na pomoc štátu v podobe finančných injekcií. Počas prvej vlny totiž dostali dotáciu len približne 3 % z priemernej tržby.
Michal uviedol, že v tom čase sa museli rozlúčiť s brigádnikmi aj akýmikoľvek inými pomocníkmi. Pri druhej vlne sa podnik rozhodol s problémami popasovať sám a snažili sa čo najviac využiť potenciál reštaurácie.
„Zamestnancov sme si nechali a sami sa so situáciou pobili. Dotácie na mzdy sú o niečo vyššie ako boli v prvej vlne. Ani zďaleka nám však nevykryjú to, čo by sme potrebovali. Dotácia za pokles tržieb nám zatiaľ priznaná žiadna nebola. Prvýkrát nám vyšla za október 2020. Tú sme ale stále nedostali a čakáme, že príde.
Nový rámec na mesiace po októbri 2020 ešte nie je spustený, takže nemáme kde ani o čo žiadať. Predošlé mesiace, teda v období pred októbrom 2020 nám dotácia nevyšla, nakoľko sme po prvej vlne nabrali obrat re-predajom tovaru a tržbovo sa čísla tvária, že sme na tom lepšie. To je však len obrat a nie tržba, kde je zisk. Tak je to s pomocou štátu, ktorému mesačne platíme niekoľko tisíc na odvodoch a poistení,“ uzatvára tému Michal.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: U pravnika