Ako podnikať popri práci a nezlyhať

  • Mnoho expertov ti povie, že úspech nemôžeš dosiahnuť part-time podnikaním, pretože dobrý startup zaberie 100% času a energie. Ale mnohí z nás žiť bez pravidelného príjmu nemôžu. Len hľadaním úspešného nápadu a starostlivosťou o vlastnú rodinu sa predsa nedá uživiť. Všeobecne sa odporúča, aby podnikatelia neopustili svoje zamestnanie, pokiaľ zo startupu nemajú stabilný príjem.
entrepreneur-cover
  • Mnoho expertov ti povie, že úspech nemôžeš dosiahnuť part-time podnikaním, pretože dobrý startup zaberie 100% času a energie. Ale mnohí z nás žiť bez pravidelného príjmu nemôžu. Len hľadaním úspešného nápadu a starostlivosťou o vlastnú rodinu sa predsa nedá uživiť. Všeobecne sa odporúča, aby podnikatelia neopustili svoje zamestnanie, pokiaľ zo startupu nemajú stabilný príjem.

Pre tých, ktorí sa rozhodli udržať si svoje zamestnanie máme pár praktických odporúčaní, ako najlepšie rozbehnúť svoj startup pri neustálej kritike od rodiny či zamestnávateľa a ako zo svojho startupu vytvoriť full-time job, ktorý bude schopný zarábať peniaze.

 

1. Nájdi si spoluzakladateľa, ktorý ťa dostatočne motivuje

Dvaja spoluvlastníci pracujúci na part-time je lepšia voľba ako jeden zakladateľ pracujúci na full-time. K tomu, aby to medzi nimi fungovalo si ale musíte sadnúť. Musíte sa vedieť motivovať, dokázať efektívne komunikovať a musíte byť dostatočne zruční. Myšlienky jedného majú byť odsúhlasené druhým, a naopak, až pokým nevznikne konečné rozhodnutie.

Spoluzakladatelia startupu Meraki

foto: forbes.com

 

2. Pracuj v tíme a vyhraď si každý deň fixný čas na prácu na svojom startupe
Vybudovanie startupu je ťažká práca, ktorá potrebuje tvrdú disciplínu. Práca na part-time v konečnom dôsledku nemusí znamenať, že budeš pracovať sám. Vyčleň si do týždňa pár večerov, stretni sa so svojim tímom a sústreď sa jedine na svoj startup.

 

3. Bude lepšie, keď svojim priateľom povieš „nie“

Každý okolo teba ti rád manažuje tvoj voľný čas a vytvára ti vlastný tzv. „to do list“. Kľúčom je naučiť sa povedať „nie“ bez toho, aby si si museli vymýšľať výhovorky, prečo nemáš čas. Nikdy nemôžeš vyhovieť všetkým, takže si vytvor vlastné priority.

Nauč sa povedať "nie" a robiť, čo ťa baví

foto: transcience.is

 

4. Urči si reálne miľníky a pristúp k nim s vážnosťou

Je pochopiteľné, že na prácu part-time sa vyhovárame na dôležitejšie činnosti. Rozdiel medzi part-time a full-time je, že na part-time musíš vynaložiť o 80% viac energie na dosiahnutie takého istého výsledku ako v prípade full-time jobu.

 

5. Nájdi si biznis ciele

Mnoho nápadov na startup závisí od množstva konkurencie na trhu. Vytvoriť si startup bez originálneho nápadu sa dá, ale nebudeš to mať ľahké. Keď budeš jednotvárny, tak sa v rastúcej konkurencii stratíš. Máš veľa času na to, aby si svoj startup vytvoril správne a jedinečne.

Pracuj v tíme

foto: howtostartupbusiness.com

 

6. Musíš byť pripravený na dlhú cestu

Seth Godin, spisovateľ a blogger o online marketingu, hovorí, že “ na dosiahnutie cieľa vo svojom startupe potrebujete minimálne 6 rokov a to v prípade, keď pracujete na full-time.“ Aj keď začiatky budú ťažké a na prvý pokus to nemusí vyjsť, nevzdávaj to.

 

7. Počas voľna sa nauč vzdelávať 

Nezáleží na tom, či máš full-time, part-time alebo dáke rodinné záväzky, vždy si musíš vyčleniť čas, aby si sa dokázal učiť nové veci. Nečakaj na nikoho, kto ti bude platiť za tvoje kurzy alebo školenia. To sa nikdy nestane. Ty sám sa pripravuješ na svoju budúcnosť.

Samozrejme, je to risk a zosúladenie tvojho prvoradého zamestnania s prácou na startupe počas nocí a víkendov. Môže to ovlplyvniť tvoje zdravie a rodinný život. Keď stratíš toto, žiadne iné biznisové príležitosti nemajú zmysel.

Vzdelávaj sa vo voľnom čase

foto: millennialevangelical.com

Zdroj: entrepreneur.com,foto titulnej fotky: tripik.tv

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá