Podnikateľa znepokojovalo množstvo plastového odpadu a tak začal stavať dedinu z PET fliaš

  • Zákazy, obmedzenia či recyklovanie - boj proti odpadu využíva všetky dostupné možnosti
  • Kanadský podnikateľ prišiel so skvelým nápadom využitia PET fliaš
  • Ich využitie ako stavebný materiál má viac výhod, ako sa na prvý pohľad zdá
plasticbottlevillage-theline.com/gallery
  • Zákazy, obmedzenia či recyklovanie - boj proti odpadu využíva všetky dostupné možnosti
  • Kanadský podnikateľ prišiel so skvelým nápadom využitia PET fliaš
  • Ich využitie ako stavebný materiál má viac výhod, ako sa na prvý pohľad zdá

Boj proti plastovému odpadu naberá na obrátkach, keď sa nadnárodné spoločnosti snažia minimalizovať využívanie jednorázových plastov, resp. sa snažia o ich recykláciu. Či už je to Adidas s jeho 100% recyklovateľnými teniskami, startup Loliware, ktorý predstavil jedlú alternatívu slamiek alebo iniciatíva obrovského „zberača“ odpadkov v oceánoch. Toto je len malá časť projektov, ktoré bojujú proti plastovému odpadu a tu to zďaleka nekončí.

V stredoamerickom štáte Panama v provincii Bocas del Toro našli už pred niekoľkými rokmi dokonalý spôsob, ako využiť plastové fľaše a zabrániť tomu, aby sa dostali do voľnej prírody. Ešte v roku 2015 kanadský podnikateľ Rober Bezeau zabezpečil, aby kamióny dva krát týždenne zbierali plastový odpad z tejto oblasti, ktorého väčšinu tvorili PET fľaše. Robert v tom čase v provincii pri hraniciach s Kostarikou žil približne 3 roky a množstvo plastového odpadu ho znepokojovalo, opisuje príbeh podnikateľa web Plasticbottlevillage.com.

Počet ľudí na planéte dosiahol rastúcu tendenciu, 7,3 miliardy. Ak každý z nás vypije len jednu fľašu denne, máme tu 2,6 bilióna fliaš ročne. Kde sú? Kam zmiznú? Prečo rozvojové krajiny pracujú tak tvrdo, aby recyklovali aspoň maličké percento množstva plastových fliaš, ktoré vyhodia, keď rozvinuté krajiny produkujú obrovské množstvo, no neuvedomujú si a neriešia, čo sa deje s planétou kvôli obrovskému plastovému problému, ktorému čelíme?“ cituje rozhorčené vyjadrenie Roberta Bezaua portál Designboom.com.

https://www.instagram.com/p/BG-DXgfMjoH/?utm_source=ig_web_copy_link

Na kopy odpadkov, najmä PET fliaš, sa nemohol nečinne prizerať a tak mu v hlave vznikol skvelý nápad, že fľaše by bolo možné znovu použiť ako stavebný materiál pre nové príbytky miestnych obyvateľov.

Nápad sa uchytil a momentálne v provincii už druhý rok rastie celá dedina vybudovaná z plastových fliaš s príznačným názvom Plastic Bottle Village, ktorá sa rozprestiera na ploche 83 akrov poľnohospodárskej pôdy odkúpenej v roku 2012. Jeho cieľom je, aby na tejto ploche vyrástlo až 120 domov spolu s komunitnou záhradou, malým butikom, mini parkami a dokonca aj pavilónom pre jogu.

Povedz NIE jednorázovým plastovým fľašiam. Ak povieš ÁNO, tak ju vypi a stavaj s ňou.“ vyzýva odkaz na webe plasticcbottlevillage.com.

https://www.instagram.com/p/Bt5FarLBr24/

Plastové fľaše slúžia ako steny budov, ktoré sú na ležato ukladané jedna na druhú v kovovej kari rohoži. Okrem fliaš sú v stenách ukladané aj skaly, aby sa zachovala pevnosť konštrukcie. Na záver sa na steny z oboch strán nanesie vrstva cementovej omietky, ktorá evokuje pocit, že sú domy rovnaké, ako všetky ostatné, no ako vieme, pravda je iná, vysvetľuje portál Hyperallergic.com.

Život v jednom z takýchto domov bude na nerozoznanie od bežných príbytkov postavených z konvenčných materiálov. Súčasťou výstavby sú všetky bežné inštalatérske práce a aj vďaka tomu sú príbytky vybavené všetkým, a to od elektriny, okien, dvier až po žumpu či odkvapy.  Obyvateľ tohto domu v ňom bude bývať s dobrý pocitom a s vedomím, že prispel k odstráneniu 15 až 30-tisíc plastových fliaš, presne takéto množstvo je potrebné na vybudovanie jedného príbytku v závislosti od jeho veľkosti.

Dedina je príkladom revolučných techník ekologickej výstavby a využívania plastových fliaš, ako hlavného stavebného materiálu vo vnútri navonok betónových stien. Budeme žiť vo vnútri niečoho, čo by sme spotrebovali a vyhodili, no tieto materiály využijeme na moderné, štýlové a kvalitné bývanie. Domy sú odolné voči zemetraseniu a dobre chladené počas horúčav, takže nie je potrebná klimatizácia. To pomôže pri úspore energie pre Plastic Bottle Village, ktorá sa zameriava na využívanie solárnej energie. Zmenili sme svet bez toho, aby sme zmenili Zem.“ píše sa na oficiálnom webe plastovej dediny Plasticbottlevillage.com.

https://www.instagram.com/p/BM1j7u_gzp0/?utm_source=ig_web_copy_link

Podľa Roberta Bezeaua je jeho cieľom upovedomiť širokú verejnosť, najlepšie na celom svete, o tom, že plastové fľaše je možné znovu použiť  v mnohých iných odvetviach, ako len pri výstavbe domov. Sám uvádza niekoľko príkladov, ako napr. izolácia domov, rýchle a dočasné príbytky po prírodných katastrofách, výroba žúmp, stavba bazénov, odvodňovacie potrubie v pôde, výstavba komerčných skladov alebo stodôl či ciest.

Aktuálne je možné rezervovať si noc v plastovom zámku, rovnako aj vo väzení, ktorého steny sú tiež z plastových fliaš. Cieľom týchto služieb je získať ďalšie finančné prostriedky na riešenie problému plastového odpadu a zároveň ešte viac rozšíriť povedomie ľudí o tejto jedinečnej dedine, ktorá aspoň dočasne našla riešenie pre znovupoužitie PET fliaš.

https://www.instagram.com/p/BuMlDV1n6ph/

zdroje: plasticbottlevillage-theline.com; hyperallergic.com; designboom.com

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá