„Podobné veci som zažil aj za Lipšica.“ Gašpar vysvetľoval, prečo Eštok poslal Hamrana do Popradu
- V TA3 debatovali Tibor Gašpar z klubu Smeru a Branislav Vančo z klubu progresívcov
- Na pretras sa dostali témy súvisiace s napätou situáciou v OČTK
- V TA3 debatovali Tibor Gašpar z klubu Smeru a Branislav Vančo z klubu progresívcov
- Na pretras sa dostali témy súvisiace s napätou situáciou v OČTK
V diskusnej show spravodajskej televízie TA3 si zmerali sily aktuálni zástupcovia parlamentnej koalície a opozície.
V debatnom ringu sa tak proti sebe postavili bývalý policajný prezident, dnes poslanec Tibor Gašpar spolu s Branislavom Vančom. Zatiaľ čo Gašpar zasadol do parlamentných lavíc za Smer, Vančo za Progresívne Slovensko.
Eštokova masívna akcia
Veľkou témou relácie bola masívna akcia ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na hraniciach s Maďarskom. Po tejto akcii nedošlo k žiadnemu zadržaniu migrantov. Moderátor iniciatívu porovnal s rakúskou akciou, pri ktorej naši susedia zadržali viacero ľudí pri prechode hranicami.
„Porovnali ste nepresné údaje, porovnali ste hrušky s jablkami,“ povedal k téme na úvod Gašpar.
Podľa Gašpara sa mali migranti, ktorí chceli prekročiť hranicu, otočiť práve preto, že pohraničie strážili policajti a vojaci. Podľa názoru exšéfa polície totiž mohla iniciatíva na prevádzačov a migrantov pôsobiť preventívne.
„Akcie sa podľa mňa môžu opakovať, môžu mať väčší alebo menší rozsah,“ upresnil ešte čerstvý poslanec.
K téme sa vyjadril aj poslanec za Progresívne Slovensko. „Ideme s bubnom na zajace, deje sa to len pár hodín,“ kriticky okomentoval poslanec za progresívcov Branislav Vančo.
Gašpar o Hamranovi
Veľkou témou relácie V politike boli aj personálne výmeny na čele polície. Asi najviac bilo do oči rozhodnutie Matúša Šutaja Eštoka preveliť dosluhujúceho policajného prezidenta do Popradu tri dni predtým, ako mal ísť do civilu.
„Minister povedal verejne, dokonca to povedal viackrát, že nenašiel na ministerstve, keď prišiel, vo vzťahu k Hamranovi a jeho personálnemu pôsobeniu žiadnu administratívu, a nevedel teda posúdiť, či má alebo nemá podpísaný nejaký rozkaz o uvoľnení zo služby,“ vysvetľoval bývalý policajný prezident.
Moderátor upozornil, že Hamran o svojom odchode zo služby do civilu hovoril celé týždne.
„Jedna vec je hovoriť verejne, pán minister musí vychádzať z toho, čo nájde. Personálne oddelenie by mu asi toto predložilo, ak by niečo také bolo. Ja sa osobne domnievam, že pán Hamran mal zrejme podpísané bývalým ministrom vnútra úradníckej vlády premiérom Ódorom nejakú dohodu o tom, že odíde k tomuto dátumu.“
„Keby ju bol predložil, predpokladám, že minister by zvážil, ako bude konať. Nemal ju k dispozícii, a tak sa rozhodol, tak ako sa rozhodol,“ okomentoval ešte situáciu Gašpar.
„Osobne som zažil v rámci mojej policajnej kariéry podobné postupy zo strany niektorých ministrov. Hovorím o ministrovi Danielovi Lipšicovi a policajnom prezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi, dnes politikovi za Progresívne Slovensko,“ poznamenal Gašpar.
„Ja poviem za seba, nie som zástanca takýchto postupov, pretože som ich sám zažil. Myslím si, že ukončiť služobný pomer bolo s ním potrebné, respektíve uvoľniť z funkcie alebo ho z nej odvolať bolo jednoznačné. On svojou činnosťou, ktorú predvádzal, preukázal, že bol politik, nie policajný prezident. Porušil viaceré ustanovenia zákona o štátnej službe a dôvody na to boli absolútne,“ myslí si Gašpar.
„Ak by minister vedel, že o tri dni končí, takýto rozkaz, si myslím, by asi nevydal,“ podčiarkol Gašpar.
K tematike personálnych čistiek v polícii sa vyjadril aj Vančo. Ten okomentoval postavenie mimo služby vyšetrovateľov tzv. čurillovcov. „Som presvedčený, že konal nezákonne,“ adresoval na margo iniciatívy ministra vnútra Vančo.
Zdroj: TA3