Podpredseda SNS Paška: Merkelová zhabala zdravotné pomôcky pre slovenské nemocnice, je to hoax

  • Informoval o tom na svojom profile na sociálnej sieti
  • Rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí s tvrdeniami nesúhlasí
BeFunky-collage-2
TASR/Unsplash
  • Informoval o tom na svojom profile na sociálnej sieti
  • Rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí s tvrdeniami nesúhlasí

Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška a člen Zahraničného výboru Národnej rady SR tvrdí, že Nemecko zhabalo Slovensku kontajner s osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami, ako sú napríklad respirátory, ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice a zdravotné zariadenia. Informuje o tom SITA.

Informoval o tom na svojom profile na sociálnej sieti. Podľa neho je mlčanie slovenskej vlády a ministra zahraničných vecí po takomto „bezprecedentnom, nehoráznom incidente“, ohrozujúcom zdravie a životy nehorázne a neospravedlniteľné. Ministerstvo zahraničných vecí reaguje, že žiadny kontajner nebol zhabaný, ale dočasne zadržiavaný.

Za všetko vraj môže Merkelová

„Minulý týždeň bol pri vybavovaní formalít v prístave Hamburg nemeckými úradmi zhabaný kontajner obsahujúci osobné ochranné pracovné prostriedky (respirátory a pod.), ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice a zdravotné zariadenia kvôli ich akútnemu a kritickému nedostatku na pracoviskách zabezpečujúcich liečbu pacientov nakazených koronavírusom,“ napísal na sociálne sieti Paška.

Chovanie nemeckej vlády považuje za škandál a myslí si, že porušuje nielen základné pravidlo o voľnom pohybe tovaru v Európskej únii, ale aj elementárnu ľudskosť a humanitárne princípy.

„Mlčanie našej vlády a ministra zahraničných vecí po takomto bezprecedentnom, nehoráznom incidente, ohrozujúcom zdravie a životy nielen odborného personálu či vírusom nakazených pacientov v nemocničných zariadeniach, ale pri prudko, geometrickým radom sa šíriacej epidémii, aj široké masy našich ľudí, je naozaj nehorázne a neospravedlniteľné,“ napísal Paška.

Rezort diplomacie uvádza veci na prvú mieru

Rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí s tvrdeniami nesúhlasí. Podľa stanoviska, ktoré poskytlo agentúre SITA, je rezort v kontakte s nemeckou stranou.

„Žiadny kontajner nebol v žiadnom prípade zhabaný či skonfiškovaný, ale dočasne zadržiavaný. Ide o rozhodnutie nemeckého krízového štábu zo stredy 4. marca 2020, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj ďalších okolitých krajín. Rezort diplomacie o tejto situácii vie a sme v kontakte s nemeckými úradmi, aby sa situáciu podarilo čo najskôr vyriešiť. Zároveň vyzývame, aby sa táto skutočnosť nezneužívala na strašenie a vyvolávanie paniky, ktoré neprospieva nikomu,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Agentúra SITA oslovila telefonicky aj Jaroslava Paška, zatiaľ však nereagoval.

Čítaj TU>>FOTO: Prázdne futbalové štadióny či fanúšikovia v lese. Aký vplyv má koronavírus na športové podujatia?

 

Problémy môžu nastať aj pri zatajovaní informácií

Napriek tomu, že šírením nepravdivých informácií sa celosvetovo zaoberá viacero kompetentných orgánov či inštitúcií, veľké problémy však môže spôsobiť aj zatajovanie skutočností. Príkladom toho je najnovší prípad, kedy pacient na Slovensku zatajil prenosnú chorobu.

Ako informuje agentúra SITA, podľa zákona mu hrozí pokuta a môže byť dokonca trestne stíhaný. V tlačovej správe na to upozorňuje advokátska kancelária h&h Partner. Advokát špecializujúci sa na medicínske právo, Ivan Humeník, v tejto súvislosti zdôraznil, že právna zodpovednosť sa netýka len pacienta, ale i jeho príbuzných a známych, ktorí o ohrození vedia.

„Každý z nás sa má správať tak, aby predchádzal vzniku škody na zdraví alebo majetku iných osôb. Uvedené platí v aj v prípade, ak má pacient na základe verejne publikovaných informácií podozrenie, že získal nákazlivé ochorenie, no o tomto podozrení úmyselne mlčí, alebo dokonca zámerne uvádza nepravdivé informácie,“ povedal Humeník.

Ak osoba zatají dôležitú skutočnosť, ako napríklad pobyt v zahraničí, kde je vírus rozšírený, alebo kontakt s osobou, u ktorej bol vírus potvrdený, na základe ktorej by bolo možné predísť k vzniku a šíreniu prenosného ochorenia, dopustí sa podľa advokáta priestupku. Za porušenie oznamovacej povinnosti Úrad verejného zdravotníctva môže uložiť pokutu až do výšky 1 659 eur.

Denník N včera informoval, že lekár Fakultnej nemocnice v Nitre na Facebooku zverejnil status, v ktorom opísal to, ako počas jeho služby prišiel na pohotovosť rodič s dieťaťom v horúčkach. Problémom však bolo, že rodič zatajoval , že pricestovali z Talianska.

Humeník zdôrazňuje, že človek, ktorý má prenosnú chorobu, je podľa zákona povinný správať sa tak, aby zabránil jej prenosu na iných, označiť ošetrujúcemu lekárovi zdroj nákazy, ak ho pozná a určiť okruh osôb, na ktorý mohol prenosnú chorobu preniesť.

„V prípadoch hodných osobitného zreteľa, ako je šírenie nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, by sme mohli dodať, že v súlade so základnou prevenčnou povinnosťou predchádzať škodám na zdraví a majetku iných osôb, by táto povinnosť mala byť plnená už v štádiu podozrenia na ochorenie vírusom,“ skonštatoval advokát.

Zdroje: SITA, DenníkN

Najnovšie videá

Trendové videá