„Podpultové tajomstvá“ od skúsených letušiek: V tejto časti lietadla určite neseď
- Existuje niekoľko informácií, o ktorých bežný človek nevie
- Turbulencie na palube lietadla sú normálne
- Pri zle zvolenom mieste môžu spôsobiť nevoľnosť
- Existuje niekoľko informácií, o ktorých bežný človek nevie
- Turbulencie na palube lietadla sú normálne
- Pri zle zvolenom mieste môžu spôsobiť nevoľnosť
Skúsený člen palubného personálu, ktorý v British Airways pôsobí už viac ako sedem rokov, sa podelil o niekoľko rád a tipov, ktoré ti môžu pomôcť pri nevoľnosti v lietadle či iných problémoch spojených s letectvom.
Ak sa ti v lietadle robí mdlo či nevoľno, na palube existuje miesto, ktorému by si sa mal s určitosťou vyhnúť, uvádza The Sun.
Možno lietaš často a možno si myslíš, že ťa v súvislosti s lietaním už nič neprekvapí, no si na omyle. Existuje hneď niekoľko „podpultových“ informácií, ktoré sú spojené s lietaním, o ktorých bežný človek nevie. Turbulencie na palube lietadla sú normálne – a hoci vo väčšine prípadov nie sú nebezpečné, cestujúcim môžu aj tak spôsobiť nevoľnosť, a to v prípade, ak si zvolia nesprávne miesta.
V rozhovore pre Ocean Florida expertka prezradila, že turbulencie sú vždy intenzívnejšie v zadnej časti lietadla – a cestujúci, ktorým býva nevoľno, by sa mali vyhýbať sedeniu v tejto časti lietadla, aby tak minimalizovali beztak hrozivý zážitok.
„Turbulencie sú vždy horšie v zadnej časti lietadla, pretože chvost môže poskakovať hore a dole,“ prezradila letuška.
Letuška sa tiež podelila o najlepšie miesto na sedenie počas letu, ak chceš mať príjemnejší zážitok. „Ak chcete plynulejšiu jazdu, najlepšie miesto na sedenie je v strede kabíny, pri krídlach,“ uviedla.
Pomôcť ti môže aj jedlo
„Tiež by som vždy išla na miesto smerované do uličky. Nielenže to zabráni akejkoľvek úzkosti vyvolanej výškami, ale tiež vám to výrazne uľahčí pohyb po lietadle a zmierni pocity klaustrofóbie,“ tvrdí ďalej. Radí aj to, že proti vzniku nevoľnosti je dobré mať vždy zapnutý ventilátor nad sedadlom, ktorý sa postará o prísun chladnejšieho vzduchu.
Zo skúseností tiež vie, že od nevoľnosti možno odviesť pozornosť sledovaním filmu či počúvaním hudby. Keď už je zle, jej ďalšia kolegyňa, letuška, odporúča priloženie mokrého uteráka na zátylok či zadnú stranu krku. Inej letuške sa u pasažierov osvedčilo zaháňanie pocitov nevoľnosti vôňou citrusových plodov.
Lekárka Danielle Qingová uviedla, že ak sa ti v lietadle urobí zle, rozhodne nepomôže chodenie sem a tam po palube. Vhodné je skôr zostať na svojom mieste, skloniť hlavu a zavrieť oči. Z medicínskeho pohľadu pomáha aj konzumácia jedla. Hoci práve nemusíš byť hladný, pár súst pocit nevoľnosti zaženie.
Rovnako sa odporúča piť dostatok vody. Keďže vzduch v lietadle býva suchý, je dobré piť veľa vody.
Pozor na batožinu
Dobrá dovolenková nálada sa nemusí vytratiť len kvôli pocitom nevoľnosti v lietadle, ale aj pre iné faktory. Britský dopravný expert Jonathan Frankham napríklad upozorňuje, že sa množí počet prípadov krádeží spáchaných priamo na palube lietadla. Zlodeji podľa neho skúšajú svoje šťastie predovšetkým v momentoch, keď sa v lietadle podáva jedlo, píše cnn.iprima.cz.
„Moja rada preto znie: nedávajte si svoju príručnú batožinu nad seba, ale do priehradky cez uličku, aby ste na ňu stále krásne videli,“ povedal Frankham.
Americká letuška Caroline nabáda pasažierov, aby si na cestovanie vždy vybrali ranné lety. Pokiaľ už cestuješ plným lietadlom a máš pred sebou krátky prestup na iný spoj, býva spravidla lepšie sedieť v prednej časti lietadla. Časový rozdiel medzi tým, kedy to k druhému lietadlu stihnú pasažieri z prednej a zadnej časti prvej linky, niekedy činí až pol hodiny.
Stevard Tommy Cimato kvôli ľahšiemu prenosu baktérií varuje pasažierov aj pred cestovaním v kraťasoch. V dlhých nohaviciach je podľa neho riziko prenosu baktérií zo sedadiel len minimálne.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Sun, Ocean Florida, The Sun, cnn.iprima.cz