Podrobná analýza ruskej armády: Hádžu na Ukrajinu takmer všetko, čo majú, hovorí expert. Môže sa im to vypomstiť

  • Rusi sa učia na svojich chybách
  • V počtoch techniky stále prevyšuje Ukrajinu, tvrdí Matej Kandrík
  • Počty ruskej vypálenej delostreleckej munície klesajú
Ruskí vojaci na Ukrajine
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Rusi sa učia na svojich chybách
  • V počtoch techniky stále prevyšuje Ukrajinu, tvrdí Matej Kandrík
  • Počty ruskej vypálenej delostreleckej munície klesajú

V piatok 24. februára uplynul presne rok, odkedy Rusko nevyprovokovane napadlo susedskú Ukrajinu. Odhady analytikov a expertov vtedy tvrdili, že Ukrajina sa vydrží brániť len niekoľko dní, maximálne pár týždňov.

Najväčším prekvapením vojny bolo, ako slabo si počínala ruská armáda, a naopak, ukrajinská armáda prekonala všetky očakávania.

Po roku od začiatku konfliktu tak mohol americký prezident Joe Biden pri svojej návšteve ukrajinského hlavného mesta pravdivo prehlásiť: „Kyjev stojí a Ukrajina stojí.“

Mnohí si ľudia si kladú otázku, ako je na tom ruská armáda po roku bojov na Ukrajine, kde utrpela značné straty, a teda koľko vybavenia a munície jej ešte ostáva.

„Ruská armáda, ktorá je dnes na Ukrajine, je horšia ako armáda, ktorá na ňu takto pred rokom vstúpila. Treba ale dodať, že aj Rusi sa učia,“ hovorí bezpečnostný analytik Matej Kandrík, ktorý pôsobí v think tanku Adapt Institute, kde zastáva pozíciu riaditeľa.

Ruské objemy munície boli väčšie, ako sme si boli ochotní priznať 

Snáď najdiskutovanejšou témou ohľadom ruskej armády je téma munície alebo skôr jej nedostatku, ktorý Rusku údajne hrozí. Od prvých mesiacov vojny prichádzajú správy, že Rusko onedlho bude čeliť výpadku precízne navádzanej munície, a neskôr sa pridali aj správy o výpadkoch iných typov munície.

Adam Potočňák z Univerzity obrany v Brne uvádza, že ho neustále prekvapuje, odkiaľ sa berú takéto špekulácie.

„Ak totiž existuje niečo, čo táto vojna preukázala celkom jednoznačne, tak je to fakt, že Rusko má podstatne väčšie objemy munície, ako sme si boli ochotní priznať, a podstatne prevyšuje to, čo stíha Západ dodávať Ukrajine. Vidíme to aj v súčasnosti, keď pomer denne vypálených delostreleckých granátov je stále niekde na úrovni 1 : 3 až 1 : 4 v prospech ruských síl,“ uvádza Potočňák.

Obaja analytici pripúšťajú, že nedostatok ruskej munície sa môže týkať hlavne precízne navádzaných striel, na ktorých výrobu Rusi potrebujú modernú techniku vrátane čipov. Na tie sú v súčasnosti uvalené sankcie, no i tak sa Rusku v malom množstve darí muníciu vyrábať.

„Vidíme, že v priebehu vojny klesá počet tých najmodernejších ruských rakiet, ktoré používajú, teraz používajú staršie, menej presné, menej výkonné typy. To je určite zrejmé.“

„Súčasne vidíme, že Rusi začali využívať napríklad strely, ktoré boli pôvodne vyvinuté ako protilodné. Ich primárny účel bol útok proti iným lodiam, pričom odpaľované boli z lode na iné lode. Teraz sú nasadzované proti pozemným cieľom,“ vysvetľuje Kandrík.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Redakcia, U.S. Department of Defense

Najnovšie videá

Trendové videá