PODVOD: Z COVID krízy vyťažili milióny. Schránkové firmy na Slovensku oklamali štát, dotácie poberali pofidérni ľudia
- Zatiaľ čo mnosžtvo podnikov žije zo dňa na deň a na pomoc márne čaká, štát poslal milióny eur schránkovým firmám
- Najnovšie odhalenia šokovali Slovákov
- Zatiaľ čo mnosžtvo podnikov žije zo dňa na deň a na pomoc márne čaká, štát poslal milióny eur schránkovým firmám
- Najnovšie odhalenia šokovali Slovákov
Koronakríza zasiahla životy všetkých Slovákov. Ešte ťažšie ako jednotlivci situáciu zvládali podniky. Množstvo z nich muselo prevádzku ukončiť, alebo sa spoliehať na pomoc od štátu. Zatiaľ čo niektorí sa dočkali, iným sa to nepodarilo. O to horšie vyznievajú najnovšie zistenia Investigatívneho centra Jána Kuciaka.
Novinári odhalili sieť podozrivých schránkových firiem, ktorým na účet pristáli obrovské peniaze zo štátnej kasy. Celkovo ich skúmali 28. Tieto firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je jasné, či a koľko zamestnancov majú.
Viaceré majú podlžnosti na daniach. Novinári sa ich snažili vypátrať aj v teréne, avšak neúspešne. Na miestach, kde sa mali firmy nachádzať, nikoho nenašli. Majiteľmi firiem sú navyše ľudia z Balkánu alebo z Grécka.
To, čo firmy spája, je aj využívanie takzvaných virtuálnych sídiel. Ide o prenajatú schránku, respektíve adresu, na adrese súkromnej spoločnosti. Takéto služby ponúka niekoľko firiem v Bratislave, ale nájdeš ich na celom Slovensku. Okrem toho však firmy spája aj fakt, že zmluvy o poskytovaní pomoci podpísali s Úradom práce v Pezinku.
Investigatívnemu centru Jána Kuciaka sa vďaka registru pandemickej pomoci Transparency International Slovensko podarilo overiť, že ÚPSVaR takto poslal 16 firmám z ich zoznamu minimálne 6 791 503,19 eur.
Kontrola? Zrejme žiadna
Podozrenia už preveruje polícia a prokuratúra. Čo sa týka poskytnutej sumy, nejde vôbec o malé čísla. ICJK porovnalo tieto dáta s dotáciami, ktoré získali veľké firmy s množstvom zamestnancov.
Novinári kontaktovali aj príslušné úrady a ministerstvá. Tie im doteraz neobjasnili, ako kontrolujú firmy, ktoré žiadajú dotácie, aké majú kontrolné mechanizmy a či odhalili zamestnancov, ktorí pochybili.
Tieto zistenia vyznievajú ešte horšie v kontexte slovenskej reality, kedy množstvo firiem na vyplatenie dotácii čakalo mesiace.
O pofidérnych dotáciách sme ťa už v minulosti informovali. V kauze vtedy figurovali politici, ktorí dotácie žiadali, napríklad na falošné kaviarne, paintball či jogu.
Zrejme najviac pritom utrpelo gastro. Dlhé mesiace boli podniky zatvorené alebo fungovali vo veľmi obmedzenom režime. Od štátu sa im však pomoci dostávalo len ťažko, nemohli sa k peniazom dostať celé mesiace. Ako sme ťa informovali, množstvo podnikov pomoc nedostalo, prepadli sitom alebo na peniaze čakali veľmi dlhý čas.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Startitup.sk, ICJK, Transparency International Slovensko, Startitup.sk