Pohár piva za viac ako 20 eur? Toto sú najdrahšie mestá sveta podľa posledného prieskumu

  • Na čele rebríčka najdrahších miest sa stále drží Hongkong
  • O prvenstvo sa s ním delia dve európske metropoly. Do rebríčka sa dostali v dôsledku pandémie
Unsplash/Ruslan Bardash, Claudio Schwarz
  • Na čele rebríčka najdrahších miest sa stále drží Hongkong
  • O prvenstvo sa s ním delia dve európske metropoly. Do rebríčka sa dostali v dôsledku pandémie

Rebríček najdrahších miest sa mení pravidelne a inak tomu nie je ani počas pandémie. Vďaka rebríčku je viditeľné, že Covid-19 ovplyvňuje výrazne ceny spotrebného tovaru. Výročná správa Economist Intelligence Unit ukazuje ako sa zmenili životné náklady v 130 mestách. 

O prvé miesto sa delia tri mestá – Hongkong, Paríž a Zürich. Obidva európske mestá sa na prvenstvo dostali predbehnutím miest Singapur a Osaka, ktoré sa prepadli až na 4. a 5. miesto. EIU vytvorilo aj zoznam najlacnejších miest. Prvé miestu patrí Damasku v Sýrii, druhé Taškentu v Uzbekistane a tretie Lusake v Zambii.

Šéfka svetových životných nákladov Upasana Dutt pre web Business Insider povedala, že rok 2020 je neobvyklejší ako predošlé roky. „Pandémia koronavírusu ovplyvnila výdavkové návyky po celom svete, pričom ceny základného tovaru sa ukázali byť odolnejšie ako ceny, ktoré sa považujú za nepodstatné,“ hovorí. 

Podľa výročnej správy môže za pád Singapuru odchod cudzincov, ktorý spôsobil defláciu a nízky dopyt. Singapur si dlhé roky udržiaval prvenstvo v tabuľke. Spotrebiteľské ceny stagnovali aj v Osake. Najväčší cenový prírastok bol nameraný v iránskom Teheráne. Mesto sa vyšplhalo zo 106. miesta na 79. 

zdroj: Unsplash/Nil Castellvi

Európske metropoly

Štyri z desiatich miest sa nachádzajú v Európe. Prekvapivá je však prvá priečka, ktorú obsadil Paríž s Zürichom. Podľa Dutt sa tieto miesta na vedenie dostali kvôli prudkému nárastu cien nájmu a aj lekárskych prehliadok. V správe sa uvádza aj fakt, že kvôli koronavírusu boli viaceré vlády nútené zvýšiť dane.

Je otázne, či sa zoznam zmení po pandémii zmení. Dutt tvrdí, že to závisí od viacerých aspektov. „Ceny veľmi závisia od inflácie a výmenných kurzov, ktoré sa do veľkej miery spoliehajú na politiku centrálnych bánk,“  dodala.

Mestá po Amerike, Afrike a východnej Európe od roku 2019 zlacneli, no tie západoeurópske išli s cenami nahor. V správe sa uvádza aj fakt, že európske meny sú oproti doláru silnejšie. Do septembra 2020 boli meny najslabšie v Amerike a najsilnejšie v západnej Európe. V závere výskum naznačuje aj to, že dôležitým aspektom bol aj pokles disponibilného príjmu a zmena životného štýlu ľudí. 

 

zdroj: Screenshot/ Business Insider

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Business Insider, EIU

Najnovšie videá

Trendové videá