Pôjde o prelomový objav? Testujú sa nové univerzálne vakcíny, mohli by zabrániť ďalšej pandémii

  • Pred ďalšou prípadnou pandémiou by nás mohli zachrániť univerzálne vakcíny
  • Pri niektorých už prebiehajú aj prvé úspešné testy na zvieratách
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok TASR/AP Photo/Pavel Golovkin
  • Pred ďalšou prípadnou pandémiou by nás mohli zachrániť univerzálne vakcíny
  • Pri niektorých už prebiehajú aj prvé úspešné testy na zvieratách

Šírenie pandémie neutícha. Rovnako však ani hľadanie univerzálnej vakcíny, ktorá by chránila pred všetkými variantmi COVID-19, ako aj inými koronavírusmi.

Práve univerzálna vakcína je podľa vedcov dôležitá pre prípad vývoja nových variantov SARS-CoV-2, či výskyt nových koronavírusov, ktoré môžu v budúcnosti spôsobiť ďalšiu pandémiu. Podľa The Telegraph by sa tak ukončila potreba neustále vylepšovať existujúce vakcíny.

Náhrada tých súčasných

Na univerzálnych vakcínach pracuje hneď niekoľko tímov z rôznych inštitúcií. Podľa New Scientist vedci hovorili o univerzálnych vakcínach proti koronavírusom už roky. Príchod pandémie COVID-19 však spôsobil, že nutnosť ich vývoja sa stala ešte naliehavejšou.

Podľa vedcov ľudstvo nevyhnutne potrebuje druh vakcíny, ktorý nás ochráni pred inými koronavírusmi. Dokonca aj tými, s ktorými sme sa ešte nestretli.

Jednou zo spoločností, ktoré pracujú na univerzálnej vakcíne, je aj firma VBI. V marci uzavrela partnerstvo s Koalíciou pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémie, známou tiež ako CEPI, vo výške 33 miliónov dolárov. Tie im boli poskytnuté práve na vývoj vakcíny, ktorá môže chrániť aj pred novými variantmi COVID-19 a inými koronavírusmi.

Podľa Forbesu sa pozitívnym smerom vo vývoji uberá aj poltucet ďalších spoločností, ktoré dúfajú, že vo vývoji univerzálnych vakcín zvíťazia. Práve spomínaná vakcína, by mohla rýchlo nahradiť súčasné vakcíny, z ktorých sa niektoré ukázali, že majú zníženú účinnosť proti variantom objaveným v Južnej Afrike a Brazílii.

Očkovanie
zdroj: TASR/Michael Kappeler

Držme si palce

Vývoj univerzálnej vakcíny už má za sebou niekoľko ukončených fáz. Dokončená je teoretická časť výskumu a niekde už dokonca prebiehajú aj prvé úspešné testy na zvieratách. Ako spoločnosť si teda budeme držať palce, aby bol vývoj dotiahnutý do zdarného konca.

Okrem toho, že by nás totiž spomínané vakcíny mohli chrániť aj pred inými koronavírusmi, ďalšou výhodou by boli aj extrémne nízke náklady na jej výrobu. V súčasnosti využívame vakcíny na princípe mRNA, ktoré stoja približne desať dolárov za dávku.

Pharmacy Thimes uvádza, že juhokórejská spoločnosť vyrobila niekoľko miliónov dávok vakcín proti cholere za jeden rok, pričom ich suma bola nižšia než jeden dolár za dávku. Profesor Steven Zeichner vysvetlil, že prípadnú výrobu vakcín by bolo možné spomínaným spoločnostiam prispôsobiť. Nakoľko ide o veľmi podobnú technológiu predpokladá sa, že by mala byť podobná aj výška nákladov.

Aj napriek tomu, že myšlienka univerzálnej vakcíny a jej výroby znie jednoducho, vedcov čaká ešte veľa práce. Odborníci sa napríklad už desaťročia bez úspechu snažia vyvinúť univerzálnu vakcínu proti chrípke.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: The Telegraph, New Scientist, Forbes, Pharmacy Thimes

Najnovšie videá

Trendové videá