Poklad starých mám s vedeckými dôkazmi: Odborníci potvrdili blahodarné účinky známej rastliny

  • Detské výpravy za bazovými kvetmi mali svoj zmysel
  • Obyčajná rastlina dokáže účinne bojovať s prechladnutím
  • Údajne podporí aj onkologickú liečbu
Baza čierna a jej účinky na zdravie.
Pixabay/Ralphs_Fotos, Pexels/Yan Krukau
  • Detské výpravy za bazovými kvetmi mali svoj zmysel
  • Obyčajná rastlina dokáže účinne bojovať s prechladnutím
  • Údajne podporí aj onkologickú liečbu

Prázdniny u starých rodičov – dni plné slnka, vône čerstvého pečiva a starých zvykov, ktorým sme ako deti nikdy celkom nerozumeli. Prečo vstávali tak skoro? Prečo venovali toľko času zberu rastlín, ktoré sme vnímali len ako obyčajné kríky na okraji ciest?

A predsa, niektoré z ich tajomstiev nám utkveli v pamäti. Aspoň u mňa to vždy bude tá sladkastá vôňa letného rána, počas ktorého som bol vyhnaný z postele na zber unikátnej bylinky. Z nej uvarený sirup, ktorý mi každý deň pristál do ruky, bol a dodnes je dokonalým osviežením.

Ako všetko v živote, aj táto tradícia mala svoj zmysel, no objavujeme ho až poriadne neskôr. Rastlinka, ktorá dodnes rastie divoko v prírode, si získala pozornosť vedcov. Odhalili, že rady našich starých mám mali naozaj niečo do seba. Pomáhať má s rôznymi zdravotnými problémami.

Tradície nadovšetko

Baza bola aj stále je súčasťou mnohých slovenských domácností. Ponúka totižto dokonalé osvieženie a uspokojí chuťové poháriky, ktoré čas od času dostanú chuť na niečo sladké. Máme to šťastie, že na našom území jej máme naozaj dostatok.

SIU single (5)
zdroj: Pexels/Viktor Smith

Celým názvom Baza čierna (Sambucus nigra) je rozšírená v Európe, ale aj v Ázii či Afrike. Objaviť ju môžeš bežne v lesoch a hájoch, no jej kvety spozoruješ často aj popri plotoch a cestách. Pravidlom však zväčša je, že obľubuje a dobre sa jej darí hlavne na miestach s vyššou vlhkosťou. Čoraz viac sa začína aj pestovať, uvádzajú odborníci.

Zbieraj s rozvahou

Tento na kilometre rozvoniavajúci ker kvitne od mája až do júla. Jeho krémovo biele kvety sa zbierajú na väčšinu z tých najobľúbenejších výrobkov z bazy. Od legendárneho sirupu až po cmúľacie pastilky.

Zbierať sa pritom z tohto blahodarného stromčeku môžu okrem kvetov, na ktoré sme zvyknutí, aj plody – bobule. Dozrievajú však podstatne neskôr – koncom leta až začiatkom jesene. Pri konzumovaní by sme si ale mali dávať pozor, plody musia prejsť varom, aby neboli toxické, uvádza Health.

Dopriať si ju následne vieme vo forme voňavého čaju či spomínaného lahodného sirupu. Jej koncentrovanejšie extrakty však dostať aj vo forme šťavy či kapsúl.

Vedci dávajú za pravdu tradíciám

Ako vieme, v ľudovej medicíne starých materí je baza používaná už od nepamäti. Záujem vedcov si ale získavala roky a deje sa tak dodnes. Objavujú sa stále novšie výskumy, ktoré zas o niečo približujú benefity pradávnej rastliny.

Podľa farmaceutky Kirstyn Hill je základným benefitom pomoc pri boji s prechladnutím a nádchou, avšak samotnú rastlinu by sme v rôznych formách mali užívať už počas prvých 48 hodín od objavenia symptómov. Vtedy sa maximalizuje jej efekt, uvádza.

Zaujímavé môžu byť aj benefity pre cestovateľov. Podľa vedeckej štúdie uverejnenej v MDPI pomáha baza v rôznych jej formách bojovať so symptómami prechladnutia a prechádzať tak aj nakazeniu a problémom pri cestovaní leteckou dopravou. Užívanie bazy vedie podľa ich zistení k takmer polovičnej redukcii výskytu symptómov prechladnutia, ktoré sa často spájajú s cestovaním lietadlom v ekonomických triedach.

Dôležitými zisteniami prispela aj štúdia zo susedného Poľska. Vedci na tamojšej Univerzite v Rzešove prišli na to, že kvety aj plody bazy čiernej sú naozaj cenné. Obsahujú totižto nutraceutické a farmakologické látky, ktoré bez akýchkoľvek vedľajších účinkov podporujú prevenciu, protizápalovú aj onkologickú terapiu.

Môžu za to vďaka unikátnemu zloženiu, ktoré obsahuje množstvo antioxidantov a fytochemikálií. Tie znižujú podľa zistení tvorbu prozápalových látok a zabraňovať môžu aj mutáciám zvyšujúcim riziko rakoviny.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Health, MDPI/Tiralongo et al., MDPI/Stepien et al., Missouri Botanical Garden

Najnovšie videá

Trendové videá