Poklady Slovenska, ktoré treba vidieť: Hrad, kde hosť dostane na privítanie 4 údery lopatou, či unikátne slovenské „Pompeje“
- Možno sa aj ty toto leto chystáš na lepšie spoznávanie zákutí našej krajiny
- Inšpiráciou na tvoj výlet ti môžu byť aj tieto jedinečné miesta
- Možno sa aj ty toto leto chystáš na lepšie spoznávanie zákutí našej krajiny
- Inšpiráciou na tvoj výlet ti môžu byť aj tieto jedinečné miesta
Slovensko je pokladnicou úchvatných miest a skrytých krás čakajúcich na objavenie. Bez ohľadu na to, či si milovník prírody, histórie, kultúry alebo architektúry, Slovensko ťa nepochybne očarí svojím pestrým a pôsobivým charakterom. V tomto článku ti predstavíme niekoľko pútavých miest, ktoré ponúkajú skutočne rozmanitú paletu zážitkov.
Arborétum Mlyňany
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Arborétum Mlyňany má najbohatšiu a najcennejšiu zbierku cudzokrajných, najmä vždyzelených drevín na Slovensku. Rozsahom svojej unikátnej zbierky patrí k najväčším v strednej Európe. Arborétum sa nachádza medzi obcami Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou, južne od Zlatých Moraviec.
Jeho rozloha je 67 ha a nachádza sa tu vyše 2 300 druhov rastlín z viacerých kútov našej planéty, najmä z východnej Ázie, Kórey a Severnej Ameriky. Arborétum bolo založené koncom 19. storočia milovníkom prírody Dr. Štefanom Ambrózy-Migazzim. Podarilo sa mu tu sústrediť cudzokrajné dreviny a aklimatizovať ich na naše podmienky.
Arborétum v súčasnosti patrí Slovenskej akadémii vied. Dominantou areálu je romantický kaštieľ z roku 1894 s charakteristickou vežou. Hlavná vychádzková trasa meria 4,5 km.
Národný žrebčín Topoľčianky
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Národný žrebčín svojím významom patrí medzi dôležité európske šľachtiteľské a chovateľské centrá ušľachtilých teplokrvných koní. Žrebčín bol založený v roku 1921. Zameriava sa na chov shagya – arabského, arabského plnokrvného, lipicanského, huculského a športového koňa. Počas jeho existencie sa v žrebčíne narodilo a odchovalo viac ako 8 000 koní.
Jedinečnosť Národného žrebčína spočíva v tom, že mimo Topoľčianok nie je v Európe zariadenie, v ktorom by sa chovalo päť plemien koní. Početnosť stáda predstavuje 550 kusov.
Centrom žrebčína je historická jazdiareň vybudovaná v roku 1910. Časť zariadení žrebčína je umiestnená na teritóriu známeho Topoľčianskeho zámku – letného sídla prvého prezidenta Československej republiky T. G. Masaryka. Súčasťou komplexu je aj hipologická expozícia.
Levický hrad
Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám. Za miesto jeho výstavby bola zvolená skalná vyvýšenina obklopená močaristým územím. Na jej najvyššom mieste postavili gotický hrad, ktorý sa stal súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho, neskôr sa stal hradom kráľovským.
V roku 1388 sa dostal do majetku rodu Levickovcov. V roku 1434 hrad zachvátil požiar a vzápätí bol opäť postavený. V roku 1529 pripadol korune a patril tekovským županom.
Po smrti župana Gabriela Levického sa hrad dostal do držby známeho lúpežného šľachtica Melchiora Balassu. Jeho výčiny mali za následok obliehanie hradu cisárskym vojskom, výsledkom ktorého bola kapitulácia hradnej posádky a poprava časti jej príslušníkov priamo pod hradnými múrmi.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Po vymretí rodu Levickovcov v roku 1553 opäť hrad pripadol kráľovi, ktorý hrad začlenil do sústavy protitureckých pevností. V ďalších obdobiach sa na hrade vystriedalo viacero majiteľov – Dobóovci, Koloničovci, Čákyovci a Esterháziovci.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.