Poklady Slovenska, ktoré treba vidieť: Hrad, kde hosť dostane na privítanie 4 údery lopatou, či unikátne slovenské „Pompeje“

  • Možno sa aj ty toto leto chystáš na lepšie spoznávanie zákutí našej krajiny
  • Inšpiráciou na tvoj výlet ti môžu byť aj tieto jedinečné miesta
Unikátny pohľad na najväčšieho európskeho cicavca v jeho prirodzenom prostredí ponúka Zubria zvernica v Topoľčiankach
TASR/Henrich Mišovič
  • Možno sa aj ty toto leto chystáš na lepšie spoznávanie zákutí našej krajiny
  • Inšpiráciou na tvoj výlet ti môžu byť aj tieto jedinečné miesta

Bojná – Hradisko Valy bola jednou z mála lokalít, kde po zániku už nepokračovalo trvalé osídlenie a zničené hradisko postupne upadlo do zabudnutia aj so všetkým bohatstvom, ktoré sa tam v čase náhleho zániku nachádzalo. Na základe tohto faktu množstvo odborníkov a vedeckých pracovníkov prirovnáva vtedajšie miestne osídlenie k lokalitám ako Mikulčice či Pompeje vďaka úžasným zdrojom poznania pre dnešnú archeológiu. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Raclavský (@boxer111)

Pred zaradením Bojnej na mapu archeologických lokalít objavili hradiská v tejto lokalite rôzni hľadači pokladov, ktorí spôsobili veľké škody tým, že sa zmocnili najzaujímavejších nálezov.

Rímsky tábor v Iži

O tom, že Rimania v období najväčšieho územného rozmachu prišli až na ďaleký sever a prekročili rieku Dunaj, dnes už nik nepochybuje. Mementom ich niekdajšej prítomnosti je aj vojenský tábor Kelemantia, ktorý vznikol neďaleko obce Iža počas vlády cisára Marca Aurélia. Tábor bol súčasťou známeho obranného hraničného systému Limes Romanus.

Vodný mlyn Kolárovo

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Betka Kovárová • Yoga teacher (@betka_kovarova)

V súčasnosti je objekt lodného mlyna na Slovensku využívaný ako múzeum vodného mlynárstva. K mlynu vedie unikátny drevený most. Celodrevený kolonádový most pre peších je dlhý až 86 m a patrí k najdlhším s celodrevenou zastrešenou konštrukciou v Európe.

Hrad Gýmeš

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @koobisko

Traduje sa, že hostí na tomto hrade vítali tzv. lopatovým tancom. Hosť dostal štyri údery lopatou a až potom bol zapísaný do knihy hostí. Navštív tento hrad a pokojne si over túto poveru. K hradu vedú turistické trasy z obce Jedľové Kostoľany alebo rekreačného strediska Remitáž.

Zdroje: Arborétum Mlyňany SAV, Národný žrebčín "Topoľčianky" štátny podnik , SACR, Lesy Slovenskej republiky, hrady-zamky.sk, Slovenský cestovateľ, Turistický, Múzeum.sk, Gýmeš, vodnymlyn.sk

Najnovšie videá

Trendové videá