V najekologickejšej krajine sveta si na príbytky maľujú pohlavný úd. Televízia mala do 90. rokov zákaz
- Bhután je prvou krajinou sveta, ktorá vyprodukuje viac kyslíka, než ho minie
- Skoro 300 dolárov denne tu zaplatíš za to, že tu vôbec môžeš byť
- Bhután je prvou krajinou sveta, ktorá vyprodukuje viac kyslíka, než ho minie
- Skoro 300 dolárov denne tu zaplatíš za to, že tu vôbec môžeš byť
Nádherná krajina, o ktorej dnes kolujú legendy. Z jedného extrému sa prehuplo jej vnímanie do druhého. Nevoľníctvo vystriedalo prvenstvo v uhlíkovej neutralite.
V Bhutáne otroctvo skončilo niekedy v polovici minulého storočia a televízia zo zahraničia bola v tejto krajine zakázaná ešte aj v 90. rokoch. K zakázaným veciam patril okrem televízora aj internet, ktorý bol v Bhutáne sprístupnený až s príchodom roku 2000.
O Bhutáne sa ešte nedávno písalo ako o krajine, ktorá patrí medzi tie najchudobnejšie a najzaostalejšie na svete. Ešte stále sú tu prítomné prvky stredovekého či feudálneho systému, v zmysle – ľudia nepracujú na svojej vlastnej pôde, ale na takej, ktorá patrí nejakému pánovi.
Dnes je takýchto podobných správ o tejto krajine nielenže oveľa menej (ak ešte vôbec), ale nahradili ich úplne iné, ktoré znejú až protikladne s vyššie menovaným. Bhután je už niekoľko rokov označovaný za „najšťastnejšiu“ a „najzelenšiu“ či „najekologickejšiu“ krajinu sveta.
Pozrieme sa, prečo to tak je, a taktiež na to, čo toto malé kráľovstvo v Himalájach ponúka turistom, od ktorých pýta peniaze trochu neštandardným, iným štýlom.
Návšteva Bhutánu a ako sa sem vôbec dostať
Toto himalájske kráľovstvo takzvaného „hrmiaceho draka“, menšie než Slovensko, bolo ešte pred niekoľkými desaťročiami cudzincom doslova zavreté a vstup doň bol zakázaný. Cestovný ruch sa tu v podstate rozbieha až v posledných rokoch a aj v tomto smere je Bhután naozaj špecifický.
Ak plánuješ nejakú low-cost cestu s letenkami v hodnote maximálne pár priemerných obedov v Bratislave, Bhután asi nebude pre teba. Už samotná cesta do Himalájí ťa nepochybne vyjde zopár stoviek eur.
Krajina má len jedno medzinárodné letisko v meste Paro, kde priame lety z Európy zoženieš len veľmi ťažko, takže sa najskôr budeš musieť dostať trebárs do susednej Indie či nepálskeho Káthmandu. Odtiaľ už lety do Paro, našťastie, zoženieš.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je meno miestneho uznávaného svätca Drukpa Kunleyho spájané s penismi
- Čo si mu musel doniesť, aby ti požehnal
- Prečo si dnes Bhutánčania maľujú penisy po domoch a poklepkajú ťa ním po čele
- Prečo hovoríme o najšťastnejšej krajine sveta
- Aké tresty ti tu hrozia za narušenie prírody
- Zoznam sa s prvou uhlíkovo neutrálnou krajinou sveta
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie