Pokles cien nehnuteľností pokračuje. V troch regiónoch však došlo k zvýšeniu

  • K zníženiu cien na celoslovenskej úrovni došlo aj v medziročnom porovnaní
  • Kupujúci platili za domy a byty v priemere o 1,9 % nižšie sumy ako pred rokom
Na snímke je novostavba.
Ilustračný obrázok TASR/Dano Veselský
  • K zníženiu cien na celoslovenskej úrovni došlo aj v medziročnom porovnaní
  • Kupujúci platili za domy a byty v priemere o 1,9 % nižšie sumy ako pred rokom

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností na Slovensku v 2. štvrťroku 2023 medzikvartálne klesli o 3,9 %. Zlacnenie zaznamenali obe sledované kategórie – ceny existujúcich nehnuteľností poklesli o 4,1 % a nových nehnuteľností o 3,2 %. K zníženiu cien na celoslovenskej úrovni došlo aj v medziročnom porovnaní, pričom kupujúci platili za domy a byty v priemere o 1,9 % nižšie sumy ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V dlhodobom porovnaní – s priemerom roka 2010 – bázický index, boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 78 %.

Ceny nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska počas 2. štvrťroka zastavili svoj rast, resp. v krátkodobom horizonte začali klesať – v porovnaní so začiatkom roka. Na medziročnej úrovni ešte v dvoch regiónoch boli ceny vyššie, a to ako pri starých, tak aj nových nehnuteľnostiach.

Ceny nových nehnuteľností medzikvartálne padali rýchlejšie ako existujúcich, pokles cien sa prejavil vo všetkých krajoch SR s výnimkou Trnavského. Najvýraznejšie zlacneli v Trenčianskom a Žilinskom kraji, o viac ako 7 %.

Z existujúcich nehnuteľností sa pokles cien v porovnaní so začiatkom roka prejavil v piatich krajoch Slovenska, najdynamickejšie v Bratislavskom a Žilinskom kraji o viac než 6 %.         

Zníženie cien evidovali aj v Trnavskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Tri regióny, kde ceny vzrástli, ale len veľmi mierne, boli Nitriansky, Banskobystrický a Prešovský kraj.

V porovnaní s cenami spred roka kupujúci stále platili v priemere viac už len v dvoch spomedzi ôsmich krajov SR. Pri nových nehnuteľnostiach bol medziročný vývoj cien v rozpätí od poklesu 13 % v banskobystrickom regióne až po rast o 7,5 % v Trnavskom kraji.

Pokles cien nových nehnuteľností sa prejavil aj v Bratislavskom kraji. Naopak, medziročne vyššie ceny nových nehnuteľností zotrvali s Trnavským aj v Nitrianskom a Prešovskom kraji.

Dynamickejšie rozpätie vývoja cien nehnuteľností sa na regionálnej úrovni prejavilo pri existujúcich bytoch a domoch, od poklesu na úrovni 20 % v Žilinskom kraji až po rast 11,5 % v Trnavskom kraji. Vyššie ceny nehnuteľností starších ako tri roky boli stále v štyroch krajoch, a to okrem spomínaného Trnavského aj v Prešovskom, Bratislavskom a Trenčianskom kraji.

Slováci sa boja o hypotéky

Viac ako polovica mladých Slovákov chce vlastniť nehnuteľnosť, ale obávajú sa, že nedokážu splniť podmienky na získanie hypotéky. Hlavným finančným snom mladých do 26 rokov je bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti. Odpovedalo tak 58 % respondentov v prieskume UniCredit Bank.

Vyše polovica (53 %) mladých dospelých v Slovenskej republike podľa prieskumu stále žije s rodičmi. S partnerom vo vlastnom byte žije približne 16 % opýtaných. Ostatní bývajú so spolubývajúcimi alebo samostatne v prenájme, prípadne na internáte.

Mladí ľudia vo veku od 18 do 26 rokov buď ešte študujú, alebo pracujú v prvom zamestnaní, čo ovplyvňuje aj ich príjem. Jeho priemerná výška v tejto vekovej skupine je 700 eur, pričom len 33 % mladých má v tomto veku trvalý pracovný úväzok a 9 % má založenú živnosť. Zvyšok má príjem z brigád, čiastočných úväzkov alebo od rodičov.

„Z prieskumu vyplýva, že o hypotéku môže požiadať približne tretina mladých dospelých do 26 rokov a to sú práve tí, ktorí majú trvalý pracovný pomer alebo aktívnu živnosť. Aj tí sa však v tejto etape života, po prechode zo škôl do prvého zamestnania, pri zaobstaraní vlastnej nehnuteľnosti bez pomoci rodičov zväčša nezaobídu,“ priblížila hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Z bankových dát podľa nej vyplýva, že žiadosť o prvú hypotéku si podávajú mladí zväčša vo veku 28 až 31 rokov, keď sa zastabilizujú v prvom zamestnaní a príjem im to dovoľuje. Viac ako dve tretiny (68 %) takýchto žiadateľov tvoria páry. V prípade dvoch spoludlžníkov je situácia pre získanie hypotéky jednoduchšia.

Mladí ľudia, ktorí sú na začiatku svojej pracovnej kariéry alebo ešte len študujú, si však môžu pomaly odkladať peniaze aspoň po malých sumách, upozornila hovorkyňa. O niekoľko rokov to môže tvoriť dobrý základ pre zaplatenie časti kúpnej ceny bývania z vlastných zdrojov.

„Mladým ľuďom na štarte kariéry odporúčame odkladať si peniaze na sporiaci či investičný produkt, z ktorého je možné v prípade potreby dostať sa k prostriedkom. Podľa nášho prieskumu 45 % mladých Slovákov už sporiaci účet používa a ďalších 48 % o jeho zriadení uvažuje. Dobrým riešením môžu byť aj termínované vklady, ktoré majú jasne vymedzené obdobie, kedy človek môže svoje peniaze získať späť,“ dodala Ďuďáková.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá