Pokuta 23 000 eur? Poslanec Kotlár (SNS) má problém, porušuje ústavný zákon, tvrdí Remišová

  • Poslanec Kotlár sa dostal do problémov
  • Stále je konateľom firmy, čo zákon nedovoľuje
Peter Kotlár
TASR/Jaroslav Novák
  • Poslanec Kotlár sa dostal do problémov
  • Stále je konateľom firmy, čo zákon nedovoľuje

Peter Kotlár si v parlamente poriadne zavaril. Ortopéd a poslanec má porušovať zákon o nezlučiteľnosti funkcií, keďže ešte stále je konateľom firmy OrtoRei. Kontroverzný politik za porušenie zákona môže dostať pokutu až šiestich platov. 

Lekár je totiž ešte stále konateľom firmy Ortorei. Tá sídli v Martine a poskytuje okrem iných komerčných činností aj zdravotnú starostlivosť v oblasti ortopédie. 

Zákon zlučiteľnosť funkcií nepovoľuje 

Kotlár sa konateľom firmy OrtoRei stal v roku 2010 a hoci minulý rok zložil sľub poslanca, tejto funkcie sa nevzdal. Podľa ústavného zákona verejný funkcionár nesmie byť štatutárnym orgánom, teda ani konateľom komerčnej firmy. 

Ak by aj kontroverzný poslanec neukončil štatút konateľa ihneď po nástupe do verejnej funkcie, bolo by to ešte v poriadku. Ústavný právnik Vincent Bujňák informoval denník SME, že poslanci majú na ukončenie činnosti konateľa 30 dní. 

Tie ale Kotlárovi uplynuli 24. novembra. Zodpovednosť tak padla do rúk Veroniky Remišovej, ktorá je šéfkou parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Kotlárovým prípadom sa už zaoberá. 

Ide o závažné porušenie zákona, tvrdí Remišová

Veronika Remišová, poslankyňa NR SR, vysvetlila, že keby mala Kotlárova firma v predmete činnosti len poskytovanie zdravotnej činnosti, poslanec by mohol ostať jej konateľom. Ide o výnimku zo zákona. 

Kotlárova firma má ale v obchodnom registri zapísané aj iné predmety činnosti, akými je aj maloobchod a organizácia kultúrnych podujatí. „Toto predstavuje závažné porušenie ústavného zákona, keďže poslanec nemôže podnikať,“ uviedla Remišová pre denník SME

Na poslanca podá podnet, aby proti nemu výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal konanie. Poslanec by mohol dostať pokutu do výšky až šiestich mesačných platov, teda takmer 23 500 €. Remišová však pochybuje, že by sa tak naozaj stalo. 

„Za problém výboru považujem to, že poslanci koalície pri exponovaných osobách, ako sú napríklad premiér Robert Fico alebo ministerka Šimkovičová, stopli konanie hneď na začiatku. Bez toho, aby vôbec vyžadovali ich vyjadrenie k riadne spísanému podnetu,“ uviedla.

Kotlár v parlamente presadzuje amnestie

Vláda by mohla udeliť amnestiu na priestupky spáchané počas obdobia mimoriadnej situácie a núdzového stavu vyhlásených pre pandémiu COVID-19. Kabinetu to navrhol splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 a poslanec Národnej rady SR Peter Kotlár (SNS). Návrh predloží na budúcotýždňové rokovanie vlády.

„Môj iniciatívny návrh smeruje k odstráneniu dôsledkov protiústavného zásahu do práv a slobôd občanov Slovenskej republiky, ako aj k odstráneniu protiústavného ukladania povinností počas tzv. mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu v období tzv. pandémie COVID-19,“ vyhlásil Kotlár na štvrtkovej tlačovej konferencii. Navrhovanú amnestiu označil za prvý významný krok pre upokojenie rozdelenej spoločnosti od čias pandémie.

Splnomocnenec poukázal na to, že vláda už v rokoch 1992 a 1998 prijala obdobné uznesenia týkajúce sa amnestií vo veci priestupkov. Ide podľa neho o postup v súlade s Ústavou SR, ktorá umožňuje vláde generálne oslobodiť páchateľov priestupkov, pričom sa vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny členov.

Amnestiou by vláda mohla vydať príkaz zastaviť začaté priestupkové konania alebo konania vôbec nezačať, respektíve podobu, keď sa uložená sankcia nevykoná alebo zmierni. Možnosťou by bola aj forma, ktorou by sa zmiernili alebo odstránili následky už uloženej sankcie. Ako podotkol Kotlár, takáto forma ešte nikdy nebola uplatnená.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Sme, archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá