Pokuta 331 eur za bežnú činnosť polovice Slovákov. Vyhni sa jej najmä v týchto okresoch

  • Za zakladanie ohňa ti momentálne hrozí vysoká pokuta
  • Zákaz platí v týchto okresoch
  • Pokutované sú aj iné bežné aktivity
opekačka
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Za zakladanie ohňa ti momentálne hrozí vysoká pokuta
  • Zákaz platí v týchto okresoch
  • Pokutované sú aj iné bežné aktivity

S vysokými teplotami sa nespája len riziko dehydratácie či úpalu. Horúčavami, resp. ňou spôsobenými suchami, trpí aj príroda. Hrozí totiž, že suchý rastlinný porast vzbĺkne a narobí poriadnu neplechu.

Práve v takýchto situáciách môže Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru zasiahnuť a vyhlásiť mimoriadne opatrenia, píše portál Webnoviny. Tie sa môžu týkať celého okresu alebo len jeho časti.

Mastná pokuta

Kedy presne nastáva táto situácia? Ak päť dní po sebe pretrváva sucho a teplo alebo ak sa v priebehu troch dní výrazne zvýši počet lesných či trávnatých požiarov. Rovnako môže byť toto obdobie vyhlásené, ak Slovenský hydrometeorologický ústav vyhodnotí stupeň požiarneho nebezpečenstva v lesoch ako vysoký.

Horské poistenie môže turistom ušetriť tisícky eur
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

S vyhlásením obdobia zvýšeného rizika požiarov prichádzajú aj prísne obmedzenia. Ľudia by mali byť mimoriadne opatrní – v rizikových oblastiach je zakázané fajčiť, zakladať oheň, odhadzovať horiace predmety či vypaľovať porasty. Spaľovanie horľavých materiálov v lesoch je tiež prísne zakázané.

Porušenie týchto nariadení sa nevypláca. Fyzické osoby môžu dostať pokutu až do výšky 331 eur. Pre právnické osoby a podnikateľov sú sankcie ešte prísnejšie – pokuta môže dosiahnuť až 16 596 eur. Je preto dôležité, aby všetci obyvatelia rešpektovali tieto opatrenia a prispeli tak k ochrane našej prírody pred ničivými požiarmi.

V ohrození je mnoho okresov

V stave zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru sa v súčasnosti ocitli mnohé slovenské lesy. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) vyhlásil toto opatrenie pre lesy a ich ochranné pásma v mnohých regiónoch krajiny. Píše o nich TASR.

Medzi postihnuté oblasti patria nielen väčšie mestá ako Bratislava a Košice, ale aj menšie okresy vrátane Pezinka, Senca, Malaciek, Nových Zámkov či Považskej Bystrice.

V reakcii na túto situáciu boli zavedené prísne obmedzenia. Je zakázané zakladať oheň, vypaľovať porasty a fajčiť v rizikových oblastiach. Ľudia by mali byť mimoriadne opatrní a vyhnúť sa odhadzovaniu horiacich alebo tlejúcich predmetov. Tieto pravidlá zostávajú v platnosti až do odvolania.

Obdobie zvýšeného rizika požiarov predstavuje značnú hrozbu najmä pre verejne prístupné miesta v prírodnom prostredí. HaZZ preto apeluje na verejnosť, aby dôsledne dodržiavala zásady protipožiarnej bezpečnosti. Cieľom týchto opatrení je minimalizovať možnosť vzniku a šírenia požiarov v dotknutých regiónoch.

Vlastníci a správcovia lesných pozemkov majú v tomto období osobitné povinnosti. Musia zabezpečiť hliadkovaciu činnosť, udržiavať prejazdové cesty a mať k dispozícii potrebné protipožiarne náradie. Tieto kroky sú kľúčové na včasnú detekciu a efektívne potlačenie prípadných požiarov.

Medzi ďalšie okresy, kde platia tieto opatrenia, patria Púchov, Trnava, Prievidza, Skalica, Senica, Dunajská Streda, Martin, Turčianske Teplice, Poprad a Trebišov. HaZZ žiada zvýšenú pozornosť a zodpovednosť zo strany všetkých občanov, aby sa predišlo potenciálnym katastrofám spôsobeným lesnými požiarmi.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Webnoviny, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá