Pokuta až 16 000 eur za malichernú „chodbovú“ chybu. Stačí jeden nezodpovedný sused

  • Spoločné priestory neslúžia ako odkladací priestor
  • Tých, ktorí na to zabúdajú, to môže vyjsť poriadne draho
Bytovky a zaplnená chodba.
Ilustračné foto TASR/Miroslav Košírer, Rawpixel
  • Spoločné priestory neslúžia ako odkladací priestor
  • Tých, ktorí na to zabúdajú, to môže vyjsť poriadne draho

Život v bytovom dome môže byť náročný. Niektorí susedia sa správajú bezohľadne a nedodržiavajú pravidlá spoločného bývania. Často si neuvedomujú, že ich správanie môže obťažovať ostatných.

Pretože bytovky sú domovom mnohých rodín, je potrebné, aby sa vzájomne rešpektovali. Časté problémy zahŕňajú hlučné kroky alebo hlasnú hudbu. Fajčenie na balkóne tiež niektorým ľuďom prekáža.

Ďalším problémom je, že mnohí obyvatelia nevedia, že ukladanie nepotrebných vecí do spoločných priestorov môže byť problémové. V mnohých bytovkách sú na chodbách rozmiestnené rôzne stoličky, lavičky, kvetináče a starý nábytok. Takéto veci tam však nemajú byť. Ako upozorňuje Združenie pre lepšiu správu bytových domov (ZLSBD), ak ich tam necháš, môžeš dostať poriadne mastnú pokutu.

Zaužívaný zvyk

Niektorí ľudia v bytovkách si myslia, že je v poriadku nechávať veci v spoločných priestoroch, pretože sa to vždy tak robilo. No tieto priestory neslúžia na skladovanie nepotrebných vecí.

Únikové cesty musia byť vždy voľné. V prípade požiaru môžu tieto predmety predstavovať nebezpečenstvo pre teba aj pre záchranárov. Môžu sa o ne potknúť alebo môžu urýchliť šírenie ohňa.

Keď nechávaš odpadky v spoločných priestoroch, spôsobuješ zápach a porušuješ bezpečnostné pravidlá. Ak nepomáhajú slušné upozornenia, môžeš kontaktovať obecné alebo mestské úrady. V krajnom prípade môže byť problém riešený súdnou cestou. Najlepším riešením je však dodržiavať domový poriadok.

Dodržiavanie domového poriadku

Pravidlá v domovom poriadku sú určené pre všetkých obyvateľov. Portál Lepšia správa uvádza, že po schválení nadpolovičnou väčšinou vlastníkov na schôdzi sa tieto pravidlá stávajú záväznými. Do domového poriadku sa môžu pridať aj sankcie za nedodržiavanie pravidiel.

Správca pridáva finančné pokuty za porušenie pravidiel do fondu na prevádzku, údržbu a opravy domu a legislatíva ich umožňuje vymáhať, čo pomáha zabezpečiť poriadok.

Peniaze
zdroj: Archív Canva

Zapratané únikové cesty môžu priniesť vysoké pokuty pre celý bytový dom. Výška pokuty za blokovanie únikových ciest môže byť až 16 330 €, čo je veľmi vysoká suma, preto treba udržiavať únikové cesty voľné a odstrániť z nich horľavé predmety ako nábytok či kočíky. Vysoká pokuta ukazuje, aké nebezpečné môžu byť tieto prekážky počas evakuácie pri požiari, keď rozhoduje každá sekunda.

„Je nutné, aby si obyvatelia bytových domov uvedomili, že spoločné priestory neslúžia na odkladanie nepotrebných vecí a navyše väčšina z nich (napr. chodby) slúži ako únikové cesty,“ uvádza ZLSBD.

Postup s neprispôsobivým vlastníkom

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Lepšia správa, Záhradkár

Najnovšie videá

Trendové videá