Pokuta až 3 500 eur za krádež piesku z pláže. Dve dovolenkové veľmoci brzdia turizmus
- Sardínia obmedzuje prístup na pláže, Španielsko buráca protestmi
- Turizmus sa v Európe mení na horúcu tému leta 2025

- Sardínia obmedzuje prístup na pláže, Španielsko buráca protestmi
- Turizmus sa v Európe mení na horúcu tému leta 2025
Turistická sezóna ešte poriadne ani nezačala, no ako informuje Euronews, dve obľúbené destinácie – Sardínia a Španielsko – už vopred signalizujú, že bez pravidiel to nepôjde.
Zatiaľ čo taliansky ostrov obmedzuje prístup na svoje ikonické pláže, v Španielsku sa opäť zdvíha vlna hnevu proti masovému turizmu, ktorý podľa miestnych ničí ich životy.
Sardínia v boji za zachovanie raja
Sardínske pobrežie je synonymom pre krištáľovo čisté more, jemný piesok a nedotknutú prírodu. Práve preto ostrov patrí medzi najkrajšie letné destinácie v Taliansku – no aj medzi najviac ohrozené. Z roka na rok čelí ostrov rastúcemu náporu turistov, ktorí nielen zahlcujú infraštruktúru, ale často sa správajú neúctivo k miestnemu prostrediu.
Tento rok bude prístup na niektoré pláže opäť limitovaný. Na obľúbenú pláž Tuerredda sa podľa Euronews dostane len 1100 ľudí denne, pričom vstup bude možný výlučne cez aplikáciu. Podobné limity platia aj na plážach Cala Brandinchi, Cala Mariolu, či ikonickej pláži Spiaggia Rosa, kde návštevníci nesmú ani vstúpiť na piesok – a pokus o jeho krádež môže stáť až 3 500 eur.
Návštevníci Pelosa Beach musia zaplatiť vstupné a svoje uteráky pokladať len na špeciálne podložky, aby nezbierali piesok. Na iných miestach sú v platnosti časové limity – napríklad v oblasti Ogliastra môžu turisti zostať na niektorých plážach len 90 minút. Čo je cieľom? Znížiť záťaž, chrániť prírodu a zachovať autenticitu ostrova pre budúce generácie. Sardínia tak vysiela jasný signál: dovolenkovať sa dá aj s rešpektom.
Španielsko: Turizmus ako „zdroj všetkých problémov“
Kým Sardínia reaguje reguláciami, v Španielsku sa stupňuje odpor. Po rekordnom počte 90 miliónov zahraničných návštevníkov v roku 2024 je nálada v krajine napätá. Miestni obyvatelia, najmä v Barcelone, Madride, na Kanárskych ostrovoch či v Palma de Mallorca, vyšli začiatkom apríla do ulíc – v 40 mestách protestovali státisíce ľudí.
Nízka dostupnosť bývania, zvyšujúce sa ceny, gentrifikácia, zahltená doprava a preťažené služby – to sú dôsledky „nechráneného“ turizmu. Demonštranti skandovali heslá ako „Airbnb von z našich štvrtí“ a žiadali radikálne kroky od samospráv aj štátu. V Barcelone nosili transparenty s nápismi ako „Neodídem, upír“, narážajúc na špekulantov, ktorí ich chcú vytlačiť z vlastných domovov.
Viaceré mestá už na situáciu reagujú. Barcelona plánuje do roku 2028 zrušiť všetky licencie na turistické prenájmy, Málaga zrušila výstavbu 1300 turistických bytov. Objavujú sa návrhy na zastavenie predaja nehnuteľností cudzincom či na stopercentnú daň pre kupujúcich mimo EÚ.
Zároveň rastie aj napätie v sektore – pracovníci v hotelierstve na Kanárskych ostrovoch hrozia štrajkom počas Veľkej noci. Požadujú vyššie mzdy a vyrovnanie životných nákladov. V niektorých oblastiach až tretina obyvateľov žije na hranici chudoby, pričom turizmus je paradoxne hlavný zdroj príjmu aj frustrácie.
Dve cesty, jeden problém
Sardínia a Španielsko predstavujú dva odlišné prístupy k rovnakému problému – neudržateľnému turizmu. Kým taliansky ostrov zavádza technologické nástroje a regulácie v snahe harmonizovať prírodu a turizmus, Španielsko zatiaľ čelí výbuchom spoločenského napätia a hľadá cestu, ako nastaviť hranice v krajine, kde sa cestovný ruch podieľa na HDP viac než 12 %.
Podľa National Geographic je práve masový turizmus fenomén, ktorý sa po pandémii vrátil v plnej sile. Cestovný ruch sa zotavil rýchlejšie, než sa očakávalo — v prvých troch mesiacoch roka 2023 cestovalo dvakrát viac ľudí než v rovnakom období v roku 2022. Odvetvie sa blíži k 95 % predpandemickej úrovne. Problémom však nie je len množstvo turistov, ale ich koncentrácia na malom počte miest: až 80 % turistov navštevuje len 10 % svetových destinácií (startup Murmuration).
Dôsledky sú viditeľné – preplnené ulice, zvýšené nájmy, zničená príroda a nespokojní miestni obyvatelia. V rakúskom Hallstatte, dedine so 800 obyvateľmi, denne prichádzalo až 10 000 turistov. V lete 2023 preto domáci symbolicky zablokovali vstup do dediny s výzvou „Myslite na deti!“. Podobné scény zažili aj Benátky, kde po rokoch protestov zakázali výletné lode nad 25 000 ton a zaviedli platený vstup do mesta.
Leto 2025 tak môže byť skúškou trpezlivosti pre obyvateľov i turistov. A možno aj budíčkom pre ďalšie krajiny, ktoré stále veria, že „čím viac turistov, tým lepšie“. Zdá sa, že časy bezbrehej pohostinnosti sa minimálne v Stredomorí končia.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Euronews, Euronews 2, National Geographic, Startitup