Pokuta takmer 17 000 eur: Za častý prešľap Slovákov hrozia astronomické sankcie

  • Vyplácanie nemocenskej dávky je regulované zákonom o sociálnom zabezpečení
  • V prípade porušovania zákona ti hrozí vysoká pokuta
Choroba, logo Sociálnej poisťovne
Ilustračné foto: Canva, TASR/Martin Baumann
  • Vyplácanie nemocenskej dávky je regulované zákonom o sociálnom zabezpečení
  • V prípade porušovania zákona ti hrozí vysoká pokuta

Jar nie je len časom prebúdzania prírody a príchodu teplejšieho počasia, ale aj jarnej únavy či zdravotných problémov. Niektoré chronické ochorenia ako napríklad sezónne alergie, priedušková astma, autoimunitné ochorenia, sa totiž s príchodom jari zvyknú u niektorých ľudí zhoršovať a mnohí preto musia aj zostať doma na PN. 

Zamestnanci alebo živnostníci by na PN mali dodržiavať prísny liečebný režim

V takýchto situáciách Sociálna poisťovňa poskytuje nemocenské dávky v súlade so zákonom o sociálnom zabezpečení. Ak však poistenec poruší predpísaný liečebný režim, môže mu hroziť vysoká pokuta, ktorá môže dosiahnuť až astronomické sumy.

Ak sú zamestnanci alebo živnostníci práceneschopní, mali by dôsledne dodržiavať liečebný režim stanovený lekárom na základe ich zdravotného stavu. 

„Liečebný režim závisí od povahy ochorenia. To znamená, že poistenec nesmie vykonávať zárobkovú činnosť, na ktorú bol uznaný dočasne práceneschopným, musí dodržiavať čas povolených vychádzok, pri niektorých ochoreniach musí ležať, nesmie fajčiť a požívať alkoholické nápoje alebo sa nesmie zdržiavať v pohostinských zariadeniach a v určený deň sa musí dostaviť na kontrolnú prehliadku k ošetrujúcemu lekárovi,“ píše sa na webe Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa má právomoc overovať, či poistenec dodržiava predpísaný liečebný režim. Kontrola môže byť vykonaná na základe podnetu od ošetrujúceho lekára, posudkového lekára, zamestnávateľa, alebo dokonca aj od inej fyzickej či právnickej osoby.

Ak kontrolór zo Sociálnej poisťovne počas kontroly nenájde poistenca doma, zanechá mu v poštovej schránke oznámenie o vykonanej kontrole. Poistenec je následne povinný kontaktovať príslušný útvar lekárskej posudkovej činnosti a predložiť vysvetlenie svojej neprítomnosti počas doby pracovnej neschopnosti. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Pokuta takmer 17-tisíc eur

Ako upozorňuje portál Humanet, ak poistenec nesplní niektorú zo svojich zákonných povinností a tým znemožní alebo sťaží vykonanie kontroly, môže mu byť uložená pokuta vo výške od 100 až do 16 596,96 eura. Medzi bežné prekážky, ktoré môžu kontrolu znemožniť, patrí napríklad neohlásenie zmeny adresy, nefunkčný zvonček, alebo prítomnosť psa, ktorý znemožňuje vstup na pozemok.

V prípade porušenia podmienok liečebného režimu Sociálna poisťovňa väčšinou udeľuje pokutu vo výške 100 eur. Ak však dôjde k opakovanému porušeniu, výška pokuty sa môže zvýšiť až na 170 eur. Okrem pokuty však Slováci, ktorí porušia liečebný režim, nielen riskujú finančné sankcie, ale môžu tiež prísť o nárok na náhradu príjmu a vyplácanie nemocenských dávok.

Ukončiť pacientom PN môžu aj posudkoví lekári

Od 1. januára tohto roka platí novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá umožňuje aj posudkovým lekárom Sociálnej poisťovne (SP) ukončiť dočasnú pracovnú neschopnosť (PN) pacientom. Táto zmena rozšírila právomoci posudkových lekárov a zjednodušuje proces ukončenia PN, čím sa môže urýchliť rozhodovanie o schopnosti pacienta vrátiť sa do práce, informuje TASR.

„Podľa novej právnej úpravy v prípadoch hodných osobitného zreteľa môže posudkový lekár vykonávajúci lekársku posudkovú činnosť ukončiť dočasnú pracovnú neschopnosť. V takom prípade ošetrujúci lekár na písomnú žiadosť posudkového lekára vytvorí elektronický záznam o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti,“ informoval hovorca SP Martin Kontúr. 

Sociálna poisťovňa (SP) na túto zmenu dlhodobo upozorňovala a zdôraznila, že doteraz posudkoví lekári nemali oprávnenie priamo zasahovať do priebehu práceneschopnosti, čo podľa poisťovne výrazne obmedzovalo efektívnosť kontrolnej činnosti.

Nová zmena bola zavedená ako ochranný nástroj na zabezpečenie správnosti a oprávnenosti dočasnej pracovnej neschopnosti, čím sa má zvýšiť efektivita systému a zabezpečiť, že práceneschopnosť bude predlžovaná len v oprávnených prípadoch.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Humanet, TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá