Pokuta viac než 3 300 eur či dokonca väzenie. Pozor na dovoz týchto druhov suvenírov z dovolenky
- Nie je suvenír ako suvenír
- Za nelegálny dovoz môže hroziť pokuta či väzenie
- Zisti, čo nesmieš dovážať
- Nie je suvenír ako suvenír
- Za nelegálny dovoz môže hroziť pokuta či väzenie
- Zisti, čo nesmieš dovážať
Dovolenková sezóna sa nedávno začala a mnohí turisti si okrem opálenia z pobytu zvyknú nosiť aj rôzne suveníry. Avšak aj v čase odpočinku sa oplatí zostať obozretný. V opačnom prípade ťa to môže vyjsť naozaj draho, v extrémnych prípadoch ti dokonca môže hroziť aj väzenie.
Pokuta 3 319 eur či väzenie za nelegálny dovoz
Za nelegálny dovoz suvenírov vyrobených z ohrozených druhov rastlín a živočíchov z dovolenkových destinácií môže hroziť pokuta, v prípade vážneho porušenia aj väzenie. Upozornila na to v pondelok Finančná správa (FS) SR. TASR o tom informovala Drahomíra Adamčíková z komunikačného oddelenia FS.
Sankcia za nelegálny dovoz suvenírov z ohrozených druhov rastlín alebo živočíchov môže pri colnom priestupku dosiahnuť až 3 319 eur. V prípade vážneho porušenia predpisov hrozí aj trestné stíhanie a po dokázaní viny až osem rokov väzenia.
Finančná správa preto varuje cestujúcich, aby si pred návratom z dovolenky skontrolovali obsah svojej batožiny a predišli tak problémom.
Colníci podľa Finančnej správy bežne nachádzajú v batožine cestujúcich koraly, výrobky z krokodílej alebo hadej kože a produkty tradičnej čínskej medicíny. Dovoz niektorých chránených druhov z exotických krajín je však obmedzený alebo zakázaný a v niektorých prípadoch si vyžaduje povolenie či sprievodné doklady.
Sošky, šperky aj dažďové palice môžu byť problém
Nenos si ani sošky a šperky zo slonoviny z Afriky a Ázie. Obľúbeným suvenírom z Južnej Ameriky sú dažďové palice, ktoré napodobňujú zvuk dažďa. Tieto suveníry, predávané najmä v Peru, Bolívii a Čile, sú vyrobené z chráneného druhu kaktusu a bez povolenia je povolené priviezť maximálne tri kusy na osobu, upozorňuje Finančná správa SR.
„Časti tiel ohrozených druhov živočíchov (nosorožec, kobra, tiger) a rastlín (ženšen) môžu obsahovať i výrobky z tradičnej čínskej medicíny. Pri kúpe exotických predmetov z Tuniska, Egypta, Thajska či Turecka je potrebné dohliadnuť, aby vám k nim pribalili aj oficiálne sprievodné doklady, čiže certifikát k výrobku, ktorý colné orgány budú vyžadovať,“ vysvetlila Adamčíková.
Obchodovanie s chránenými druhmi rastlín a živočíchov podlieha Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Viac než 37 000 ohrozených druhov je pod dohľadom príslušných orgánov, pričom obchod s takmer 1 100 druhmi je úplne zakázaný.
Na „suvenír“ z dovolenky ti v perle Stredomoria radšej zabudni
Vo vysokých pokutách za zakázané suveníry by sme mohli pokračovať skutočne dlho. Nedávno sme ťa informovali, že ak by si sa rozhodol navštíviť napríklad pláže Sardínie, rozhodne by si z nich nemal odnášať piesok či iné prírodné suveníry. V opačnom prípade ti hrozí pokuta až do výšky 3 000 eur, v tých najhorších prípadoch dokonca väzenie. Informoval o tom portál TimeOut.
Sardínia, často označovaná ako perla Stredomoria, patrí medzi idylické ostrovy. Mnohí dovolenkári ju považujú za raj na Zemi vďaka jej bielym piesočnatým plážam a slnečnému pobrežiu, avšak región už dlhšie bojuje s tým, že dovolenkári nerešpektujú miestne nariadenia a odnášajú si z pláží nelegálne piesok či prírodné suveníry.
Minulý rok sme informovali o tom, že polícia zatkla francúzskeho turistu po tom, čo ukradol z pláže na Sardínii 41 kilogramov kamienkov a kameňov. Ako informoval portál Euronews, išlo o chránenú sardínsku pláž, z ktorej je prísne zakázané čokoľvek brať. Polícia objavila ukradnuté kamienky a väčšie kamene z nedotknutej pláže Lampianu v kufri mužovho auta.
Polícia zatkla Francúza, keď sa pokúšal nalodiť na trajekt z Porto Torres do francúzskeho prístavu Nice. Aj keď sú pláže s bielym pieskom na Sardínii svetoznáme, zbieranie, držanie alebo predaj piesku, kameňov, kamienkov alebo mušlí z mora a pobrežia je trestné a môžu viesť k spomínanej pokute.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: TASR, Archív Startitup, TimeOut, Archív Startitup, Euronews