Pokute za prekročenie rýchlosti sa dá vyhnúť. Musíš však poznať trik a konať pohotovo

  • Pokute za prekročenie rýchlosti sa dá vyhnúť
  • Na zakročenie máš však len pár sekúnd
  • Najlepším spôsobom ako nedostať pokutu, je dodržať zákon
meranie rýchlosti
Príslušník dopravnej polície meria rýchlosť vozidiel TASR/Michal Svítok
  • Pokute za prekročenie rýchlosti sa dá vyhnúť
  • Na zakročenie máš však len pár sekúnd
  • Najlepším spôsobom ako nedostať pokutu, je dodržať zákon

Poznáš to. Možno ani nechceš porušovať maximálnu rýchlosť, no na chvíľu zájdeš myšlienkami inde a nevšimneš si, že ručička na tachometri prekročila hranicu. A práve v ten moment za sebou uvidíš policajné auto, ktoré ide už už zmerať tvoju rýchlosť a „napáliť“ ti pokutu.

V tejto konkrétnej situácii sa však dá ešte trestu vyhnúť, pokiaľ vieš, ako na to. Vopred však upozorňujeme, že najefektívnejšou taktikou, ako sa vyhnúť pokutám, je jednoducho ostať vždy opatrný a vždy myslieť na zákony cestnej premávky.

Pokiaľ sa však chyba už stala, ešte stále je možné využiť vo svoj prospech pravidlá, ktoré musia policajné hliadky dodržiavať. Ako totiž vysvetľuje český portál Autosalon, ani policajné autá s tými najmodernejšími radarmi nedokážu rýchlosť zmerať okamžite.

V skutočnosti trvá tento úkon až niekoľko sekúnd a ak vodič rýchlo spomalí, je dosť dobrá šanca, že sa nameraniu, a tým pádom aj pokute, vyhne. Policajti sa za prenasledované vozidlo musia zavesiť a nejaký čas držať rovnakú rýchlosť, inak ho nezmerajú, prezradil portálu anonymný príslušník dopravnej polície.

Treba však dodať, že vodič by nemal za žiadnych okolností svojimi manévrami ohroziť hliadku idúcu za ním. Prudké brzdenie môže predstavovať obrovské riziko pre policajné auto a napokon by vodič mohol zo situácie vyviaznuť ešte s väčšími problémami.

Pri týchto autách dávaj pozor

Tiež nie je na škodu poznať maskované vozidlá, v ktorých slovenskí policajti najčastejšie vykonávajú merania rýchlosti. Ako informuje portál svetapple.sk, vozidlá slovenskej polície na meranie rýchlosti sú vybavené špecifickými prvkami, ktoré ich odlišujú.

Medzi charakteristické znaky patria prílišné zatmavenie okien, ktoré má za účel skryť radarové zariadenie, alebo často odlišné evidenčné čísla vzhľadom na región, kde sa vozidlo nachádza.

Typický je aj výrazný radar umiestnený v prednej časti auta, ktorý je síce tmavý, ale pri pozornejšom pohľade viditeľný. Poznávacím znakom sú tiež pozdĺžne umiestnené majáky na palubnej doske pri dolnej časti predného skla.

V rámci policajného vozového parku môžeme nájsť rôzne modely automobilov používaných na meranie rýchlosti. Bežne sa stretávame s modelmi ako VW Golf Variant (7. generácie) v čiernej alebo modrej farbe a Škoda Superb (2. generácie) vo farbe čiernej.

Druhé spomenuté vozidlo môžeme stretnúť buď vo verzii liftback alebo Combi, pričom typickým znakom sú štyri výfuky. Pomerne bežná je aj Škoda Superb (3. generácie) v rozličných farebných prevedeniach.

Zaujímavosťou je, že v flotile slovenskej polície sa objavujú aj menej tradičné modely, ako napríklad strieborné Audi A4 Avant (B8), červené BMW M340i (F30), strieborné Mercedes C400 Combi (C205) s halogénovými prednými svetlami, a dokonca aj Audi RSQ3 v pastelovo modrej farbe.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Autosalon, svetapple.sk

Najnovšie videá

Trendové videá