Pokuty od 50 do 300 eur. Polícia upozorňuje na najčastejšie prehrešky Slovákov (PREHĽAD)

  • Prinášame prehľad najčastejších „prehreškov" za volantom
  • Za telefonovanie môžeš dokonca prísť o vodičák
polícia, pokuta
Ilustračná fotografia TASR/Veronika Mihaliková, Canva/Nomadsoul1
  • Prinášame prehľad najčastejších „prehreškov" za volantom
  • Za telefonovanie môžeš dokonca prísť o vodičák

Pravidelne ťa informujeme o tom, aby si si dával pozor na rôzne zakázané činnosti za volantom, za ktoré ti hrozí nemalá pokuta. Niektorí vodiči stále nemajú jasno v tom, či môžu za volantom napríklad piť, jesť alebo sa často vedie diskusia o tom, či je alebo nie je fajčenie za volantom povolené.

Polícia Slovenskej republiky na svojej sociálnej sieti upozorňuje práve na tieto „prehrešky“, ktoré ťa môžu stáť nemalé peniaze a v niektorých prípadoch ti hrozí dokonca odobratie vodičského preukazu. Legislatíva totiž myslí na rôzne aspekty správania sa vodičov s cieľom zvýšiť bezpečnosť na cestách. Týka sa to najmä fajčenia, jedenia, pitia a používania palubných systémov.

Fajčenie za volantom

Fajčenie a konzumácia jedla za volantom je prvým „prehreškom“, ktorého sa ľudia dopúšťajú a nevedia pritom, či je povolený alebo im hrozí pokuta. Vodiči a spolujazdci vozidiel kategórií PS a L s rýchlosťou nad 45 km/h majú zakázané fajčiť a jesť. Za porušenie tohto zákazu hrozí pokuta až do výšky 50 eur. Podľa portálu STK Online je sú v kategórii L motorové vozidlá, ktoré majú menej ako štyri kolesá a štvorkolky. Ide teda napríklad o malý motocykel či motorovú trojkolku.

PS je podľa STK Bratislava pracovný stroj samohybný. Ide pritom o zvláštne vozidlo s vlastným zdrojom pohonu, konštrukčne a svojím vybavením určené len na vykonávanie určitých pracovných činností.

Ostatní vodiči môžu fajčiť, piť a jesť, pokiaľ to neohrozí bezpečnosť jazdy. „Pre ostatných vodičov nie sú výslovné pokuty uvedené, ale ak fajčenie alebo jedenie ovplyvní bezpečnosť jazdy, je príčinou vzniku škodovej udalosti alebo aj dopravnej nehody, môže to byť posúdené. V prípade priestupku s pokutou v rozpätí 60 až 300 eur, podobne ako iné činnosti odvádzajúce pozornosť,“ upozorňuje polícia.

Telefonovanie

Pokiaľ telefonuješ, nevieš sa dostatočne sústrediť na šoférovanie. Ide teda o činnosť, ktorá ovplyvňuje bezpečnosť jazdy. Telefonovanie počas jazdy je teda na Slovensku prísne zakázané. Ak potrebuješ vybaviť dôležitý hovor, mal by si zastaviť na bezpečnom mieste. Porušenie tohto zákazu môže viesť k pokute od 60 do 300 eur. Ak sa rozhodneš za volantom telefonovať napriek zákazu, môžeš dokonca prísť o vodičský preukaz a zákaz činnosti šoférovania môžeš dostať až na dva roky. 

Používanie dotykového displeja vo vozidle je povolené len pre jednoduché úkony. Môžeš napríklad zvýšiť hlasitosť rádia alebo zapnúť a meniť teplotu či intenzitu klimatizácie. Určite však nesmieš zadávať cieľ do navigácie, pretože to môže odvádzať tvoju pozornosť od šoférovania.

Za vyhadzovanie predmetov z vozidla počas šoférovania môžeš dostať pokutu do 100 eur.

Zdroje: FB Polícia SR , STK Online, STK Bratislava

Najnovšie videá

Trendové videá