Polárny vortex sa valí do Európy: Svoju „plnú silu“ môže ukázať v druhej polovici februára

  • Meteorologický úkaz zvaný Polárny vortex už teraz znepokojuje odborníkov
  • Roztrhol sa na dve časti a valí sa do Európy, kde udrie už čoskoro
sneh, pluh
Ilustračná snímka TASR/František Iván
  • Meteorologický úkaz zvaný Polárny vortex už teraz znepokojuje odborníkov
  • Roztrhol sa na dve časti a valí sa do Európy, kde udrie už čoskoro

Vysokotlakové anomálie zostupujúce zo stratosféry ovplyvnia prúdovú strelu, čím zmenia počasie v celej oblasti európskeho kontinentu, najmä v strednej a východnej Európe.

Oslabenie a potenciálny kolaps polárneho vortexu môže viesť k výrazným teplotným výkyvom, najmä k nižším teplotám a zvýšenému potenciálu sneženia v závislosti od regiónu. To znamená, že existuje značná šanca návratu zimy, na akú sú Slováci v tomto období zvyknutí.

Očakáva sa, že prerušenie víru môže viesť k zmene stôp poveternostných systémov. To by mohlo viesť k posunom poveternostných podmienok vrátane potenciálne chladnejšieho a búrkového počasia v Európe. Rozpad polárneho vortexu a otepľovanie stratosféry sa očakáva v strede februára, s rýchlou zmenou vortexu do približne desiatich dní od aktuálneho predpovedaného dátumu. To znamená, že zmeny v počasí sa začnú prejavovať od polovice februára.

Prognózy na jar

Ako budú vyzerať teploty na jar ovplyvní vo veľkom ďalší meteorologický úkaz – El Niño. Ten, ako sme ťa už stihli informovať, začína strácať svoju silu, ale ešte do jari by sme mali cítiť jeho dosah, hlavne v Európe.

Odborníci z amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru očakávajú teplejšie a vlhkejšie obdobie, no nezaobíde sa bez občasných mrazov.

Predpovede pre Európu ukazujú nízky tlak nad severným Atlantikom, čo prinesie vyššie teploty v strednej Európe, ale aj prudké ochladenia z dôvodu chladného vzduchu zo severu.

Sezónne modely ECMWF (európsky) a CFSv2 (americký) predpovedajú priemerné počasie pre jarné mesiace, s 40 až 60 % pravdepodobnosťou. 

Zrážky by sa mohli vyskytnúť vyššie nad severnými a strednými časťami Európy. Na druhej strane, CFS predpovedá nižší tlak nad západnou a strednou Európou, čo by malo viesť k vyšším teplotám, menej zrážkam nad severnou a strednou Európou, ale viac nad západom.

Modely však naznačujú, že by El Niño mohol nahradiť jeho protipól La Niña. Tá by mohla ovplyvniť počasie v Spojených štátoch, priniesť sucho na juhu a chladnejšie a vlhšie prostredie na severozápade. Meteorologický úkaz v ženskom šate by mal podľa expertov začať úradovať koncom leta 2024.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Severe Weather Europe, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá