Poliaci hovoria o drzých Rusoch v Turecku. „Mali by ste sa už začať učiť ruštinu, Nemci mali s nami susediť na Visle“
- Vzťahy medzi krajinami sa prejavujú aj na dovolenkách, kde sa ľudia stretávajú
- Nepríjemné skúsenosti s povýšeneckými Rusmi opísali Poliaci
- Vzťahy medzi krajinami sa prejavujú aj na dovolenkách, kde sa ľudia stretávajú
- Nepríjemné skúsenosti s povýšeneckými Rusmi opísali Poliaci
V Poľsku, presnejšie na poľskom portáli Onet, sa objavil text, ako sa Rusi povýšenecky správajú na dovolenke v Turecku, kde si aj za súčasnej situácie vyvesujú ruské vlajky a tvária sa, ako by im to tam patrilo.
„Mám podobné skúsenosti so správaním sa Rusov v tureckých letoviskách. Hoci som tam bol pred viac ako desiatimi rokmi, ich arogancia, správanie sa k turistom iných národov a ich hlučné spôsoby boli veľmi obťažujúce. Správali sa, ako by bol svet stvorený výhradne pre nich a ostatní boli len otravné doplnky. Z vášho článku je zrejmé, že sa nič nezmenilo,“ reaguje čitateľ Robert.
Po prvom článku sa však začali objavovať a chodiť do redakcie ďalšie skúsenosti Poliakov s Rusmi na dovolenke v Turecku, ktoré na rozdiel od napríklad európskych krajín nezakázalo Rusom lietať do svojej krajiny. Dôvod je zrejmý. Mnohé tunajšie hotely a rezorty žijú práve z Rusov, ktorí bežne tvoria výraznú či väčšinovú kapacitu miestnych hotelov.
Niektoré zážitky Poliakov a slová, ktoré si od Rusov vypočuli, si naozaj šokujúce.
Ukážeme Poliakom i USA. Hranice sme mali mať s Nemeckom
„Mladší tvrdia, že je čas, aby sa Poliaci začali učiť ruštinu a že Nemci prepásli svoju historickú šancu, aby hranica medzi nimi a Ruskom bola na Visle,“ opisuje v ďalšom, akoby po správach čitateľov rozširujúcom článku, rozhovory s Rusmi Roland, ktorý sa práve nachádza v päťhviezdičkovom hoteli v Alanyi a podľa jeho odhadov tam až polovicu hostí tvoria Rusi.
Roland pripomína, že má nemecké korene, a teda aj nemecky znejúce meno, žije na Západe a dokonca vie ešte po rusky, čo podľa neho spôsobuje to, že mu Rusi zrejme rozprávajú bez servítky aj to, čo by asi bežnému Poliakovi s poľským menom nepovedali.
Roland sa počas večerných debát skúšal opýtať aj na ich názor na vojnu na Ukrajine. „Ako vidia vojnu? Sú hrdí a povýšeneckí, Rusko má byť pre nich impérium, ktoré ukáže Poľsku a USA, kam patria. O vojne s Ukrajinou hovoria, ako keby bol rok 44 a prebiehalo oslobodzovanie spod okupácie Wehrmachtom. ‚Nacisti, fašisti’ – tak označujú obyvateľov Ukrajiny. A straty medzi sebou? S vlastnými jednotkami sa nikdy netrápili a tak to aj zostalo,“ píše Roland.
Okrem toho ešte dodáva, že im zjavne jedno, či bude bieda, čo budú jesť, najdôležitejšie je to, že „máme rakety a všetci sa nás boja“.
Osobné skúsenosti z dlhoročnej praxe
„Sú vulgárni a drzí, nosy hore. Hovoril som s miestnymi a tí mi na rovinu povedali, že bez turistov z Ruska sa nezaobídu. Práve oni im bohužiaľ zaručujú likviditu a zárobky,“ prispieva do debaty Adam, podľa ktorého je v jeho rezorte až 80 % Rusov.
Na Onet sa objavila aj jedna príhoda z tureckého klenotníctva, ako doň vošla Ruska a bez zjednávania, teda za výrazne predražené ceny, kúpila snáď všetko, na čo jej padol zrak – hrubú retiazku, náramky na ruky, náramky na členky… zatiaľ čo jedna Nemka, ako aj iné Európanky pred ňou, akurát tak skúšali zjednávať trebárs jeden tenký prívesok.
„Na takýchto turistov Turci čakajú,“ naráža čitateľ portálu na vítanie Rusov v Turecku, hoci Turci tiež odsúdili inváziu.
Ako dlhoročný sprievodca môžem z osobných skúseností potvrdiť radosť na tvári napríklad marockých či egyptských obchodníkov, vždy, keď sa zjavia Rusi.
Cestujú najmä tí Rusi, ktorým peniaze nerobia veľmi problém a zjednávať často niekoľkonásobne prestrelené ceny im za tú námahu prehodiť pár slov očividne vôbec nestojí.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Onet