Policajný exprezident vstupuje do politiky
- O post europoslanca zabojuje bývalý policajný prezident
- Na kandidátke sú ďalšie známe mená
- O post europoslanca zabojuje bývalý policajný prezident
- Na kandidátke sú ďalšie známe mená
Denník N informoval, že policajný exprezident Štefan Hamran ide do politiky a v najbližších eurovoľbách kandiduje za Demokratov.
Podľa informácií bude Hamran na kandidátke číslo 2 a tú povedie Jaroslav Naď. Za europoslanca kandiduje aj bývalý premiér Eduard Heger, Jana Žitňanská a Andrea Letanovská.
Kandidatúra Demokratov
Kandidátnu listinu mimoparlamentnej strany Demokrati do eurovolieb povedie jej predseda Jaroslav Naď. Na druhom mieste bude bývalý policajný prezident Štefan Hamran. Tretie miesto kandidátky obsadí bývalá poslankyňa parlamentu Jana Žitňanská. Naď o tom informoval na sobotňajšej tlačovej konferencii, píše TASR.
Do europarlamentu kandidujú tiež expremiér Eduard Heger, Andrea Letanovská, Juraj Šeliga, Dorota Nvotová, Michal Kiča, Jozef Mihál a Kristián Čekovský. Na kandidátke budú aj Michal Drotován, Jarmila Koteková, Natália Svitková, Monika Podhorány Masariková a Tomáš Meravý.
Tohtoročné voľby do europarlamentu považuje Naď za mimoriadne dôležité. Slovenská republika podľa neho potrebuje v Európskom parlamente zodpovednú reprezentáciu a morálne a hodnotové líderstvo. „Spoločne s našimi partnermi, spojencami sa musíme postaviť Putinovi, musíme sa postaviť zlu a ukázať, že stojíme na správnej strane barikády,“ poznamenal. Deklaroval, že hodnotami strany sú demokracia, spravodlivosť a bezpečnosť občanov.
Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Politické strany alebo koalície môžu podávať kandidátne listiny do eurovolieb najneskôr do nedele (10. 3.).
Kandidátka SNS
Na kandidátnej listine Slovenskej národnej strany (SNS) do Európskeho parlamentu (EP) budú figurovať poslanci aj ministri za túto stranu v tom istom poradí, v akom sa prebojovali do parlamentu. V TASR TV to povedal predseda SNS Andrej Danko.
„Dnes sme schválili kandidátnu listinu do Bruselu. Okrem Zdena Čambala sú to všetci tí, ktorí sa prekrúžkovali do parlamentu. Sú tam všetci, ktorí sú poslancami, a v poradí, v akom sa prekrúžkovali,“ uviedol Danko. Prvá pätica kandidátov, ktorí sa v septembri 2023 dostali do NR SR za SNS, postúpila po zohľadnení prednostných hlasov v poradí: Andrej Danko, Tomáš Taraba, Rudolf Huliak, Martina Šimkovičová a Roman Michelko.
Niektorí ministri už podľa neho avizovali, že si v prípade úspechu mandát v EP neuplatnia, chcú však podporiť značku strany. „Nie je dôležité, aká osoba tam pôjde, ale že tam bude mať zastúpenie SNS. Aby hlas Slovenska v podobe SNS bol v tej frakcii, ktorá bude zastavovať liberálov,“ doplnil. Júnové eurovoľby podľa neho prinášajú možno poslednú šancu zmeniť Európsku úniu. Úspech v nich označil za stranícku prioritu.
Na margo vyhlásenia predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, že PS chce vyhrať eurovoľby aj preto, aby najsilnejším hlasom Slovenska v EP nebol Ľuboš Blaha (Smer-SD) alebo Andrej Danko (SNS), odpovedal, že Šimečka vie, prečo to hovorí. „Dnes Šimečka udáva našu vládu, má tam kamarátov. A bojí sa, lebo národné sily v každom štáte rastú. SNS musí byť hlas Slovenska v týchto reformných frakciách,“ konštatoval Danko.
PS s Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou
Za hnutie PS budú vo voľbách do Európskeho parlamentu kandidovať aj Veronika Cifrová Ostrihoňová a Ľubica Karvašová. Informoval o tom predseda hnutia Michal Šimečka na utorkovej tlačovej konferencii. Zatiaľ nepovedal, aké miesta na kandidátnej listene obsadia. Kompletný zoznam predstaví PS na jar.
Karvašová pripomenula svoje fungovanie v diplomacii. „Som presvedčená, že Slovensko bude prosperovať len vtedy, ak bude pevnou súčasťou Európskej únie, a to nielen ekonomicky, ale aj hodnotovo. Cítim preto zodpovednosť zabojovať za myšlienky európskeho projektu na Slovensku,“ uviedla. Hovorí o potrebe proeurópskeho angažovaného Slovenska.
„Moje hodnotové hranice boli prekročené a Slovensko sa dnes vzďaľuje od EÚ,“ dodala. Výzvy, ktorým sa podľa nej treba venovať, sú obnova a rekonštrukcia Ukrajiny, konkurencieschopnosť a príprava na ďalšie rozširovanie EÚ. Vo všetkých vidí aj príležitosti pre Slovensko, ako sa rozvíjať.
Cifrová Ostrihoňová chce byť hlasom otvoreného, férového, empatického a silne proeurópskeho Slovenska. Apelovala na účasť voličov v eurovoľbách, chce prispieť aj k jej zvýšeniu. Podčiarkla ich význam. „Vidím, ako na pôde európskeho parlamentu zástupcovia Slovenska znevažujú naše demokratické ukotvenie a pod rúškom obhajoby národných záujmov im v realite škodia,“ zdôraznila.
Šimečka deklaroval, že do EP nebude kandidovať nikto zo súčasných poslancov Národnej rady SR za PS. Na popredných miestach kandidátky majú byť aj doterajší europoslanci Martin Hojsík a Michal Wiezik. Kandidátku povedie expremiér Ľudovít Ódor.
Politické strany alebo koalície môžu podávať kandidátne listiny do volieb do EP najneskôr 10. marca do polnoci. Eurovoľby sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Slováci si budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, TASR