Policajt zo Slovenska dosiahol mimoriadny úspech. Zdolal „obra“ celej Európy

  • Elbrus láka horolezcov z celého sveta
  • Policajt z Liptova zdolal túto 5 642 m vysokú sopku po 3 rokoch čakania
Elbrus, Slovák
reprofoto:Facebook/Stanislav Mikšovský
  • Elbrus láka horolezcov z celého sveta
  • Policajt z Liptova zdolal túto 5 642 m vysokú sopku po 3 rokoch čakania

Kaukazské hory sú domovom mnohých vrcholov, ktoré svojou majestátnosťou fascinujú turistov a horolezcov z celého sveta. Avšak žiaden z nich nevyniká tak, ako Elbrus, najvyšší vrch Európy.

Táto sopka, ktorá dosahuje výšku 5 642 metrov nad morom, je cieľom mnohých dobrodruhov a horolezcov, ktorí chcú zdolať tento skutočne impozantný vrchol.

Podobne to bolo aj v prípade slovenského policajta kpt. Ing. Stanislava Mikšovského z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši.

„Po troch rokoch odkladania výstupu z rôznych dôvodov nás Elbrus 5642 m n. m., (najvyšší vrchol a najvyššia sopka Európy a zároveň najvyšší vrchol Kaukazu) pustil na svoj vrchol. Podarilo sa to vo výbornej partii po dlhej ceste pod Elbrus z Viedne cez Istanbul a Tbilisi a krížom cez pohorie Kaukaz,“ napísal policajt v príspevku na sociálnej sieti.

„Týmto výstupom som vystúpil na najvyššiu sopku už na piatom kontinente (Európa, Ázia, Afrika, Južná Amerika a Severná Amerika). Samotný výstup trval od 22 hodiny večer do 09.30 ráno druhého dňa, nastúpali sme pri ňom cca 1950 výškových metrov.“ 

Elbrus sa nachádza na západnom Kaukaze, v blízkosti hranice medzi Európou a Áziou. Je to stratovulkán, ktorý má dva vrcholy – západný vrchol (5 642 metrov) a východný vrchol (5 621 metrov). Historické záznamy naznačujú, že Elbrus bol známy už v staroveku, keď ho obývali pôvodné kmeňové národy Kaukazu, a bol považovaný za posvätné miesto.

Výstup na Elbrus nie je len fyzickou výzvou, ale aj cestou plnou dobrodružstva a objavovania. Cesta na vrchol vedie cez rozmanité terény, ktoré zahŕňajú ľadovce, snehové polia a skalné útvary. Najbežnejšia trasa začína v dedine Azau, ktorá sa nachádza v údolí rieky Baksan. Odtiaľ sa horolezci presúvajú k základnému táboru Garabaši, ktorý je umiestnený vo výške približne 3 800 metrov.

vrch Elbrus
zdroj: Unsplash/@raltuev

„Base camp“ je vybavený základnými potrebami pre horolezcov a je miestom, kde začína aklimatizácia na vysokohorský terén. Po niekoľkých dňoch aklimatizácie a tréningu sa výprava posúva k ďalšiemu táboru, ktorý sa nachádza vo výške okolo 4 200 metrov, známy ako Diesel Hut. Tu sa horolezci pripravujú na záverečný výstup na vrchol, pričom sledujú počasie a plánujú svoju stratégiu.

Výstup na samotný vrchol sa často začína neskoro večer, alebo veľmi skoro ráno, aby sa horolezci vyhli nebezpečenstvám spojeným s poveternostnými podmienkami počas dňa. Cesta na vrchol je náročná a vyžaduje si dobrú fyzickú kondíciu a skúsenosti s vysokohorským lezením. Počas výstupu horolezci čelia nízkym teplotám, silnému vetru a, samozrejme, je tu aj málo kyslíku.

Napriek týmto výzvam mnohí horolezci dosahujú vrchol a sú odmenení úchvatnými výhľadmi na okolité Kaukazské pohorie a nekonečné snehové pláne. Pocit dosiahnutia vrcholu Elbrusu mnohí horolezci opisujú ako jeden z najvýznamnejších momentov svojho života.

Zaujímavosťou je, že na to, aby si túto horu zdolal, nemusíš byť horolezec.

„Treba mať aspoň základné skúsenosti s horami, s pobytom vo vyšších nadmorských výškach a dobrú kondičku. Potrebná je však dôkladná aklimatizácia a na výstup potrebuješ mať aj mačky a cepín (minimálne od výšky 3 800 metrov),“ uvádza tím projektu Travelistan.

Elbrus nie je len miestom pre horolezcov, ale aj pre vedcov a výskumníkov. Vďaka svojej jedinečnej polohe je táto hora predmetom mnohých štúdií z oblasti vulkanológie a klimatológie. Vedci skúmajú Elbrus aj preto, aby získali cenné informácie o klimatických zmenách a vývoji zemského povrchu.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Facebook/Stanislav Mikšovský, Travelistan

Najnovšie videá

Trendové videá