Policajti riešia kuriózny prípad: Seniorka sa so smeťami „nebabrala“, skončili na netradičnom mieste (VIDEO)
- Policajti v Bratislave museli v posledných dňoch riešiť kuriózny prípad
- 68-ročná žena sa rozhodla smeti vyhodiť počas jazdy neďaleko diaľnice
- Policajti v Bratislave museli v posledných dňoch riešiť kuriózny prípad
- 68-ročná žena sa rozhodla smeti vyhodiť počas jazdy neďaleko diaľnice
Policajti Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave sa v posledných dňoch zaoberala kurióznym podnetom.
Správca komunikácie doručil na inšpektorát video, ktoré „zachytáva konanie 68-ročnej vodičky osobného motorového vozidla v blízkosti zjazdu z diaľnice D4“, ako píšu policajti na sociálnej sieti.
„Seniorka zastavila vozidlo v zákrute z dôvodu vysypania odpadu na miesto mimo vozovky. Keby vrece s odpadom zaniesla napr. do zberného dvora, nebolo by zo strany dopravných policajtov potrebné objasňovať priestupok v zmysle ustanovení zákona č.79/2015 Z. z. o odpadoch,“ pokračujú policajti v príspevku.
Nerozumným konaním seniorky sa aktuálne zaoberá oddelenie životného prostredia, odpadov a cestného hospodárstva.
Skládka odpadu ohrozuje Žitný ostrov
Nedávno sme ťa informovali o tom, že z vrakunskej skládky odpadu sa nekontrolovateľne šíria toxické látky do podzemnej vody a tá kontamináciu šíri ďalej. Tento komplexný problém pretrváva už roky, ale jeho riešenie nie je také jednoduché.
O vrakunskej skládke počul už asi každý, kto býva v Bratislave. Skládka sa spája s chemickým závodom Istrochem, kedysi známym aj pod názvom Dynamitka.
Tento komplexný chemický závod v priebehu rokov vyrábal širokú paletu produktov, od dynamitu cez hnojivá a pesticídy až po polypropylénové vlákna. Celá táto chemická výroba však so sebou prinášala aj problémy v oblasti nakladania s odpadom.
Podľa Aleny Trančíkovej, vedúcej sekcie kvality, ochrany vôd a životného prostredia v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, bolo vyvážanie odpadu z Istrochemu v minulosti legálne povolené, ako uviedla pre portál tvnoviny.sk.
Odpad sa tak dostával do suchého ramena Dunaja, kde skládku následne vytvorili. Táto skládka sa však dlhé roky zdala neškodnou, až do momentu, keď vodné dielo v Gabčíkove zvýšilo hladinu podzemnej vody.
„Tie látky robili problém už predtým, lebo do skládky pršalo. Avšak keď sa skládka zospodu zatopila podzemnou vodou, dostali masívny zásah. Tie jedy sa tam začali rozpúšťať ešte viac a prúdiť smerom na Žitný ostrov,“ ozrejmila pre tvnoviny.sk Trančíková.
Ohrozené sú aj okolité obce
Kontaminácia podzemnej vody postupne ohrozuje aj iné obce v okolí, ako napríklad Rovinku, ktorá už nemôže používať podzemnú vodu na pitie a polievanie.
Kvalita podzemnej vody je taká kritická, že nemôže slúžiť ani na polievanie trávnika, pretože prúdi koncentrovaný kokteil chemických látok. Toto nebezpečenstvo si nie všetci obyvatelia uvedomujú, a niektorí používajú túto vodu aj napriek rizikám, ktoré s tým súvisia.
Znečistenie vody z vrakunskej skládky je zložité a závažné. Chemické látky, ktoré sa v nej nachádzajú, vytvárajú komplexný problém, ktorý sa nedá riešiť bežným štandardným rozborom vody. Štandardné testy sledujú len bežné parametre pitnej vody a nedokážu odhaliť konkrétne chemické znečistenie.
Rozbor vody, ktorý by dokázal identifikovať všetky prítomné látky, je nákladný a nevykonáva sa pravidelne. Ľudia by podľa Trančíkovej mali byť informovaní o tejto situácii a mali by sa venovať bezpečnosti vody, ktorú používajú.
Pesticídy vo vode
Celá táto problematika neobchádza ani oblasť Istrochemu, kde sa tiež objavili vážne problémy s kontaminovanou pôdou a vodou. Správa o rozsahu znečistenia sa dlho utajovala a až Tamara Stohlová, poslankyňa NR SR, odhalila jej skutočný rozsah.
Testy vody v okolí Istrochemu ukázali vysoké hladiny pesticídov a ďalších nebezpečných látok. Dokonca aj na kúpalisku Zlaté Piesky sa objavil pesticíd, ktorý sa našiel aj vo vzorkách z Istrochemu.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: FB/Polícia SR, Redakcia, tvnoviny.sk