Polícia chce proti mladým extrémistom radikálne bojovať, školy posilnia príslušníci zboru
- Ide o krok, ktorý je prevenciou pred ďalšími tragédiami
- Podľa odborníka na bezpečnosť je začínajúca spolupráca polície a školy pozitívna
- Ide o krok, ktorý je prevenciou pred ďalšími tragédiami
- Podľa odborníka na bezpečnosť je začínajúca spolupráca polície a školy pozitívna
Spravodajský portál tvnoviny.sk informuje o tom, že polícia spúšťa boj proti mladým radikálom. Od útoku na Zámockej v Bratislave čoskoro uplynie rok a cieľom policajtov je, aby bol extrémizmus pod kontrolou. V dôsledku toho posilnia školy policajti.
Ide o krok, ktorý je prevenciou pred ďalšími tragédiami.
Ako uviedol viceprezident Policajného zboru Damián Imre, od júna 2023 majú policajti rozkazom zriadené štruktúry, ktoré túto činnosť koordinujú. Za rozkazom stojí sám prezident Policajného zboru Štefan Hamran.
Podľa dostupných informácií má policajt preventista fungovať na všetkých základných. stredných školách. Tých je dohromady takmer tritisíc. Ako ďalej vysvetľuje Imre, tieto novinky by mali viesť ku vzniku bázy dôvery medzi zástupcami školy a policajným zborom, čo zas povedie k zlepšeniu a zvýšenej efektivite vo výmene informácií oboma smermi.
Prípravy tohto projektu prebiehajú už niekoľko mesiacov. Došlo napríklad k školeniu vybraných policajtov, pričom v Trenčianskom kraji už normálne fungujú. Na každej škole títo policajti urobia audit, vďaka ktorému budú vedieť, ako sú na tom s bezpečnosťou.
Policajný zbor pripravil dotazník, ktorý obsahuje 100 otázok. Audit však nebude zverejnený, aby sa školy nemuseli báť toho, že ostatné školy budú vedieť, kto je na tom lepšie a kto horšie.
Podľa odborníka na bezpečnosť je začínajúca spolupráca polície a školy pozitívna. Dodáva však, že zabrániť radikálnemu trestnému činu nie je vždy možné.
Terorizmus na Zámockej
Tínedžer Juraj K. v októbri 2022 o 19. hodine zastrelil pred barom Tepláreň Matúša a Juraja. Následne sa po ohavnom čine začali šíriť viaceré teórie, prečo strelec čin vykonal. Verziu, podľa ktorej by malo ísť o akt z afektu, postupne podkopávali vynárajúce sa dôkazy.
Strelec dokonca čin komentoval aj na svojom twitterovom účte, na ktorom zverejnil aj antisemitský manifest. Ako sme už písali v tomto článku, vraždiaci mladík sympatizoval aj s kontroverzným konšpiračným hnutím QAnon.
Napriek viacerým indíciám, že malo ísť o čin z nenávisti voči menšinám, sa internetom po streľbe začali šíriť konšpiračné teórie podkopávajúce motív samotného strelca. Vo veľkej miere dezinformácie rozširovali „hviezdy“ konšpiračného online podhubia.
Podobne ako zverejnený manifest či konto strelca na sociálnej sieti, aj ďalší medializovaný dokument potvrdzuje scenár, že strelec mal jednať premyslene a podľa osnovy, ktorú si sám naplánoval.
Portál Topky zverejnil odfotenú stránku textu, ktorá je podľa webu listom na rozlúčku strelca. V ňom vrah opisuje svoj motív a ideologické dôvody, prečo sa rozhodol strieľať na nevinných ľudí.
V liste, ktorým disponuje aj redakcia Startitup, má páchateľ opisovať, že sa rozhodol zaútočiť na nepriateľa celou silou, akú má, a robí to pre národ a rasu. Už v spomínanom vyše 60-stránkovom zverejnenom manifeste sa píše o nadradenosti bielej rasy, nenávisti k Židom a menšinám.
V texte, ktorý mal podľa portálu napísať páchateľ, sa ďalej píše, že strelec zasvätil svoju „cestu“ boju proti židovskému nepriateľovi a židovskému systému, a aj proti tým, čo s „nepriateľom“ kolaborovali.
Odvedenie pozornosti od skutočného páchateľa
Startitup oslovil k téme šírenia konšpirácií odborníka na extrémizmus Daniela Mila. Ten potvrdil, že podobné konšpiračné naratívy sa šíria takmer po každej tragickej udalosti a ide v praxi o štandardný proces. Expert tak napríklad poukázal na teroristický útok na dvojičky, po ktorom sa začalo taktiež šíriť množstvo dezinformácií, ktorými „operujú“ rôzne konšpiračné kanály až dodnes.
„V každom takomto prípade príde konšpirátorská scéna s nejakým akože alternatívnym vysvetlením, ktorého cieľom je odviesť pozornosť verejnosti od skutočných páchateľov a ich skutočných motívov,“ osvetlil Milo, ktorý pôsobí v rámci rezortu vnútra v centre boja proti hybridným hrozbám.
Na jednej strane podľa odborníka ide o snahu niektorých ľudí sa odlíšiť od tzv. „mainstreamu“. „No zároveň veľká väčšina týchto skupín zdieľa nejakú mieru ideológie aj napríklad s páchateľom tohto ohavného činu. Čiže týmto spôsobom sa snažia povedať, že to nebol antisemita, homofób a biely rasista, ale že bol ohrdnutý milenec jednej z obetí, čím sa snažia otočiť príbeh, prečo k útoku došlo, z akého ideového pozadia vychádzal a kde tým páchateľ smeroval,“ dodal expert.
Zdroje: Tvnoviny.sk, Topky.sk