Polícia naschvál zverejnila koláž fotiek hrobov z Ukrajiny. Sledovala, ako rýchlo vzniknú hoaxy

  • Polícia SR na Facebooku informovala o masových hroboch na Ukrajine
  • Toho sa chopili slovenskí hoaxeri
  • Muži zákona ich tvrdenia však bez ťažkostí vyvrátili
Facebook Hoaxy a podvody - polícia SR informuje o hoaxe ohľadom masových hrobov meste Izium. Na Ukrajine pracujú experti, vyšetrujú zločiny
Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR TASR/AP, Evgeniy Maloletka
  • Polícia SR na Facebooku informovala o masových hroboch na Ukrajine
  • Toho sa chopili slovenskí hoaxeri
  • Muži zákona ich tvrdenia však bez ťažkostí vyvrátili

Ruská propaganda sa stala bežnou praxou ruských predstaviteľov v snahe rozšíriť do sveta rôzne klamstvá, ktoré majú Kremeľ vyzdvihnúť v pozitívnom svetle. Aj na Slovensku figurujú jej kolaboranti a ovplyvňujú mienku ľudí. Varujú pred nimi napríklad aj naše policajné zložky na svojej facebookovej stránke.

Jedným z takýchto hoaxerov je Libor, ktorý šíril tvrdenia o tom, že fotografie masových hrobov na Ukrajine, o ktorých sme ťa informovali v tomto článku, sú nepravé. Podľa neho to dokazoval napríklad o hrob šesťročného dievčaťa s dátumom úmrtia 9. marca, keď podľa jeho dojmu ešte ruská armáda mesto Izium neokupovala. Avšak tu sa Slovák mýlil.

Libor na svojej vlastnej stránke poukázal na dátum úmrtia na jednom z krížov. Ten skutočne uvádza, že dievča prišlo o život 9. marca, avšak to vôbec nie je problém. Ruské jednotky totiž k mestu dorazili 28. februára, pričom jeho obyvatelia už hlásili prvé správy o nedostatku potravín a podobne, pripomína Amnesty International. Bombardovanie začalo 3. marca a postupne sa zintenzívňovalo. 

Libor zrejme vychádzal z údajov, že k úplnej okupácii mesta Izium došlo až na začiatku apríla, ako informuje NPR. Ibaže to vôbec nevylučuje možné úmrtie malej Ukrajinky 9. marca zavinené ruskými silami.

Polícia Liborovi pripomína, že nabudúce stačí „krátke hľadanie“. Skutočne, práve 9. marca bolo mesto pod ťažkým raketovým ostreľovaním a samotná Slovenská polícia netvrdí, že obete pochované v masových hroboch museli nutne umrieť až po ruskom obsadení mesta.

Ladomirová

Pripomeňme si tiež, že po ustupujúcich Rusoch ostávajú aj viaceré dôkazy o masakroch. Masové hroby v meste Izium navštívil aj kardinál pápeža Františka. 

Po prevalení informácií o pohrebiskách civilistov v okupovaných častiach Ukrajiny sa ruská propaganda podľa polície snažila prehlušiť vzniknutý rozruch. Ruský veľvyslanec preto začal šíriť nepravdivé informácie o poškodených hroboch ruských vojakov na cintoríne v obci Ladomirová na východe Slovenska.

Hoaxu naletel aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, a to i napriek tomu, že všetko vyvrátil starosta obce, informovali sme.

Stránka na Facebooku Hoaxy a podvody – Polícia SR Liborovi pripomína, že aj vďaka nemu Slovákom dokázala ukázať, „ako sa ich Rusi cez svojich kolaborantov snažia ovplyvniť“.

Polícia to vraj urobila naschvál

Muži zákona ďalej uvádzajú, že dostali echo o ďalšom nepravdivom scenári, ktorý sa k slovenským kolaborantom Kremľa dostal prostredníctvom sociálnej siete Telegram. Policajti si teda povedali, že hoaxerov vyskúšajú.

„Uvedené pohyby informácie sme sledovali celý víkend a chceli sme si otestovať rýchlosť importu ruských dezinformácií na Slovensko. Preto sme zámerne vybrali koláž fotografií z hrobov, kde doslova svieti dátum smrti 9.3.2022. Išlo o status o zavraždenej šesťčlennej rodiny,“ vysvetľujú.

Príspevok ďalej uznáva, že odpoveď prišla rýchlo, ani nie po 24 hodinách. Príspevku s fotografiou hrobu z 9. marca sa spoločne s Liborom chopil i „prominentný kolaborantský komunikačný kanál“ Bádateľ.

Splnili si úlohu

Ich úlohou je podľa polície šírenie hoaxov. Tú si oba facebookové kanály splnili a dezinformáciu rozšírili „medzi štandardných užívateľov Facebooku“.

Polícia opäť pripomína, že Liborove argumenty, ktorými sa snaží svoj hoax podložiť, nie sú validné. „Ruská armáda začala bombardovať Izjum 3. marca 2022, o čom svedčia aj dobové správy. Už v prvý deň bombardovania si útok vyžiadal civilné obete,“ píšu muži zákona.

Zdroje: Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR, Amnesty International, NPR

Najnovšie videá

Trendové videá