Polícia našla u ženy päť mŕtvych plodov. Ona o sebe hovorí ako o „kresťanskej anarchistke“

  • Žena, u ktorej plody našli, sa zúčastňuje protestov proti potratom
  • Hrozí jej až 11 rokov väzenia a poriadne mastná pokuta
potraty
Unsplash/Gayatri Malhotra Unsplsh/Jon Tyson
  • Žena, u ktorej plody našli, sa zúčastňuje protestov proti potratom
  • Hrozí jej až 11 rokov väzenia a poriadne mastná pokuta

Americká polícia našla v dome vo Washingtone, v ktorom býva aktivistka proti potratom, päť plodov. Malo by ísť o ľudské plody. Informuje o tom portál BBC s tým, že sa odvoláva na tamojšiu políciu. 28-ročná žena, u ktorej sa plody našli, je líderkou skupiny Progressive Anti-Abortion Uprising a hovorí o sebe ako o katolíckej anarchistke.

Po tom, čo polícia našla mŕtve plody, uviedla, že vyšetruje potenciálny nebezpečný biologický odpad. Žena bola v roku 2020 obvinená z násilného vstupu na potratovú kliniku. Polícia sa o ňu začala zaujímať v stredu 30. marca po tom, čo bola spozorovaná s vrecami a chladiacimi boxami.

Hoci miestna polícia uviedla, že nemôže potvrdiť, že dom patrí naozaj aktivistke, úradníci činní v trestnom konaní pre Washington Post potvrdili, že táto žena v dome býva a bola v ňom aj zadržaná políciou. Žena sa obhajovala tým, že získala prístup k banke tkanív a orgánov plodu na Washingtonskej univerzite v Seattli. Univerzita však tvrdí, že jej nič nechýba.

Scény na klinike

Podľa federálnej obžaloby bola žena objednaná 22. októbra 2020 na interrupciu. Vystupovala pod menom Hazel Jenkins. Po tom, čo sa dostala ku klinike, ona a ďalší aktivisti násilne vtrhli dnu, v dôsledku čoho sa zranila aj jedna zo zamestnankýň kliniky.

V rámci obžaloby bola žena a ďalších 8 ľudí obvinení vo veci sprisahania s cieľom zraňovať, utláčať, ohrozovať a zastrašovať pacientov a zamestnancov. Tým porušili práva ľudí na vyhľadávanie a poskytovanie služieb v oblasti reprodukčného zdravia. 

Skupina ľudí bola zároveň obvinená z porušovania zákona o slobode vstupu na kliniku, pri čom bolo použité násilie. Ak sa ukáže, že skupina je vinná, je možné, že za mrežami strávia jej členovia až 11 rokov väzenia. Zároveň budú musieť zaplatiť pokutu vo výške 350-tisíc dolárov.

Prvého septembra vošiel v Texase do platnosti reštriktívny zákon. Ten zakazuje umelé prerušenie tehotenstva po zistení srdcovej aktivity plodu, čo býva približne v 6. týždni tehotenstva. O tento krok sa snažili aj ďalšie americké štáty, no zatiaľ sa to podarilo len Texasu.

Vďaka zákonu môžu obyvatelia štátu žalovať osoby, ktoré napomáhajú alebo podporujú potraty. Ak žalujúci súd vyhrajú, môžu sa tak obohatiť až o 10-tisíc dolárov. Podľa portálu Texas Tribune proti zákonu bojovali nie len rôzni aktivisti, ale aj zariadenia poskytujúce tieto služby.

Protesty však boli úplne zbytočné a zákon aj naďalej platí. Už 6 mesiacov teda nemajú ženy z Texasu, ktoré sú tehotné dlhšie ako 6 týždňov, prístup k umelému prerušeniu tehotenstva.

Problém s potratmi je aj na Slovensku

Téma potratov bola nedávno otvorená aj na Slovensku. Zákon o interrupciách a jeho možné zmeny má na „stole“ Slovensko už dlhšiu dobu. Snaha Anny Záborskej zmeniť ho, a tak priniesť, podľa jej slov, pomoc ženám, podľa mnohých hraničí so šialenstvom a kresťanským fanatizmom. 

V kresťanstve je totiž interrupcia, teda umelé prerušenie tehotenstva, či akýkoľvek druh antikoncepcie hriechom. Mnohé krajiny sveta garantujú slobodný prístup žien k interrupcii do istého času a to z dôvodu hľadania kompromisu medzi ochranou života a zdravia dieťaťa a matky. 

https://www.facebook.com/nebudemeticho/posts/414631970268409

Tretina zdravotníckych zariadení na Slovensku však tento zákrok ženám odopiera, a to aj v prípade potreby umelého potratu zo zdravotných dôvodov, upozorňuje iniciatíva Nebuďme ticho na Facebooku.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Washington Post, BBC, Texas Tribune

Najnovšie videá

Trendové videá