Polícia SR upozorňuje na zločiny Slovákov. Robí tak vraj v záujme Ukrajiny
- Profil Polícia SR uverejnil kontroverzný príspevok
- Upozorňuje, že nebezpečné výnimky sa nájdu v každej skupine
- Vo vyjadrení obhajuje svoju komunikáciu
- Profil Polícia SR uverejnil kontroverzný príspevok
- Upozorňuje, že nebezpečné výnimky sa nájdu v každej skupine
- Vo vyjadrení obhajuje svoju komunikáciu
Polícia Slovenskej Republiky naďalej pokračuje vo svojej „výprave“ proti všetkým hoaxom, manipulácii a dezinformáciám. V utorok okolo obeda zverejnila na svojej facebookovej stránke obrázok, spoločne so statusom, ktorý upozorňoval na možné zneužitie virálneho videa bitky z centra Bratislavy, ale aj na vražedné sklony Slovákov.
Kontroverzný status
Status sa začína skutočne do očí bijúcimi slovami „UKRAJINKY SA BIJÚ, SLOVÁCI ZABÍJAJÚ“, pre pridaný efekt aj v kapitálkach. Ďalej upozorňuje na fakt, že národnosť inkriminovaných osôb z bitky, ktorá sa odohrala medzi dvoma ženami v centre Bratislavy tento víkend, môže byť skutočne problematická.
Podľa vyjadrení v komentároch pod videom, ktoré túto udalosť zaznamenáva a ktoré zazdieľalo niekoľko popredných webov, malo totižto ísť o ženy z Ukrajiny, čo je podľa slov polície „zdôrazňované z dôvodu potreby vytvorenia nenávisti voči ukrajinským utečencom, o čo sa dlhodobo snažia stúpenci a posluhovači prokremeľskej propagandy“.
Status ďalej dodáva, že „prokremeľská propaganda bude robiť všetko preto, aby utečencov z Ukrajiny vykreslila ako nebezpečných zločincov a ekonomických príživníkov – aby v konečnom dôsledku dosiahla sympatie voči ruskej armáde a prezidentovi Putinovi“.
Aj Slováci zabíjajú
Obrázok pripojený k tomuto príspevku má za úlohu naznačiť, že aj medzi tými, ktorí ukrajinských utečencov najviac kritizujú, sa nachádzajú veľmi tmavé výnimky. Nachádza sa na ňom Juraj Hossu, muž obvinený z vraždy Filipínca Henryho Acordu, ktorého v prípade z roku 2019 ubil k smrti priamo na ulici. Viac informácií poskytuje portál tvnoviny.
Juraj Hossu je Slovák a polícia jeho prípad využíva, aby poukázala na to, že aj v rámci nášho národa sa nájdu indivíduá, ktoré sú nebezpečné a problematické. To isté platí aj pre v súčasnosti početnú skupinu Ukrajincov.
Tých je na Slovensku podľa Polície SR „vyše 70 000“, a je teda zrejmé, že „sa medzi nimi môže nachádzať zopár jedincov, ktorí sú agresívni, ktorí spáchajú trestný čin a podobne“.
Napriek čistým zámerom sa však nájde miesto pre kritiku. Ako poukazuje aj množstvo komentárov, spôsob komunikácie, ktorý profil polície Slovenskej Republiky zvolil, je značne agresívny a v konečnom dôsledku môže napáchať viac škody ako úžitku. Nepozorného čitateľa teoreticky môže podnecovať k zbytočnej nenávisti.
Explicitné, no opodstatnené
Zaujímalo nás preto aj dodatočné stanovisko, ktoré pre Startitup ponúkol JUDr. Michal Slivka, vedúci oddelenia komunikácie prezídia policajného zboru.
„Policajný zbor sa vysvetľovaniu dezinformácií venuje od roku 2017. Za ten čas evidujeme evolúciu v úspešnosti vplývania dezinformácií na občanov Slovenskej republiky,“ vysvetľuje.
„Dnes sa téma vojny na Ukrajine týka každého občana SR, zasahuje do bezpečnosti celej krajiny a má potenciál ovplyvniť naše budúce smerovanie.“
Ďalej uvádza, že súčasná situácia so šírením dezinformácií je natoľko kritická, že polícia sa musí často prikloniť k využívaniu „explicitného označenia najväčších hoaxov a najchronickejších šíriteľov hoaxov“.
Zvolený spôsob komunikačnej stratégie je podľa poskytnutého vyjadrenia taktiež opodstatnený. Tá má „odrážať potreby súčasnej doby“, ktorými sú „vymedziť sa voči skupine podporujúcej hoaxy, podporiť občanov bojujúcich proti hoaxom“ a „demotivovať potenciálnych nových šíriteľov hoaxov od ich konania“.
Titulok spomínaného príspevku môže navodzovať dojem, že profil Polícia SR označuje všetkých Slovákov za vrahov, no aj v tomto prípade konal s jasným zámerom.
„Generalizovanie občanov SR bolo vytvorené zámerne, keďže dlhodobo evidujeme statusy o tom, ako sú všetci Ukrajinci zločinci, nacisti, vrahovia a kriminálnici na základe individuálnych prípadov. Daný komunikačný štýl považujeme za nastavenie zrkadla šíriteľom hoaxov a za taktické odhalenie ich komunikačného štýlu.“
Poskytovateľ vyjadrenia nakoniec ešte dodáva, že „k uvedenej, nami zvolenej stratégii prispieva aj fakt, že spoločnosť Meta nezakročuje podľa nás voči autorom a šíriteľom dezinformácií či propagandy dostatočne efektívne“.
Zdroje: Polícia SR, tvnoviny.sk