Polícia upozorňuje na hoax, ktorý šíri pomýlený český lekár. Chce žalovať svet kvôli očkovaniu detí
- Niet dňa, kedy by sa na internete nešíril nejaký hoax, ktorý okamžite zdieľa mnoho ľudí
- Inak to nie je ani dnes, Polícia SR upozorňuje na tvrdenia českého lekára
- Niet dňa, kedy by sa na internete nešíril nejaký hoax, ktorý okamžite zdieľa mnoho ľudí
- Inak to nie je ani dnes, Polícia SR upozorňuje na tvrdenia českého lekára
Polícia Slovenskej republiky Slovákov pravidelne informuje o rôznych hoaxoch, ktoré sa šíria internetom. Na dnešný deň si vybrala jeden, ktorý sa objavil vo facebookovej skupine Šialený svet. Ide o zostrihané video českého lekára Šimona Reicha, v ktorom hovorí, že pandémia končí a deti rúška nosiť nemusia, lebo predsa koronavírus neprenášajú. Zaujímavé je aj vyjadrenie, že deti vlastne vakcíny nepotrebujú.
Šimon Reich je v Českej republike známou firmou, na ktorú už v minulosti upozorňoval aj web Manipulátoři. Podľa polície SR nie je Reich epidemiológ a ani virológ, dokonca sa môže pochváliť anticenou Bludný balvan.
Administrátori stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňujú, že ide o hoax, ktorý zdieľalo viac ako 6-tisíc Slovákov. Polícia zároveň oslovila niekoľko odborníkov, ktorí tvrdenia českého lekára vyvracajú.
Na deti by sme nemali zabúdať
Podľa virologičky Tatiany Betákovej si nemôžeme myslieť, že deti sa očkovať nemusia, pretože majú bezpríznakový priebeh. „Je dokázané, že asi 40 percent nakazených detí prenieslo vírus na dospelých, napriek tomu, že nemali príznaky ochorenia. U určitého percenta z nich, sa istý čas po chorobe môže vyvinúť multisystémový zápalový syndróm (MZS), ktorý je veľmi nebezpečný,“ upozorňuje. Zároveň poukazuje na skutočnosť, že niekoľko detí ochoreniu podľahlo a iné majú trvalé následky.
S Betákovou súhlasí aj hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva SR Henrieta Hudečková. Podľa jej slov sú klinické príznaky u detí menej časté, no vyskytujú sa. Hoci je mnoho detí bezpríznakových, neznamená to, že ochorenia nešíria.
„Zároveň hrozí, že aj u detí, ktoré nemali príznaky, sa môže objaviť závažný, tzv. pediatrický multisystémový inflamačný syndróm (PIMS). Je to zriedkavé, no prečo by mali deti trpieť na následky, keď sa tomu dá vyhnúť? Vakcíny pomáhajú zabrániť vážnemu priebehu koronavírusu,“ podotýka.
K odborníkom, ktorí sa k hoaxu vyjadrili, sa pridal aj Peter Sabaka. „Čím viac ľudí zaočkujeme, tým lepšia bude epidemiologická situácia a tým viac bude život podobný normálu,“ tvrdí. Podľa jeho slov je vakcinácia detí dôležitá najmä kvôli skutočnosti, že mnoho dospelých ľudí očkovanie odmieta. Hoci je vakcinácia dospelých prioritou, nemali by sme zabúdať na deti, pretože aj im hrozí ťažký priebeh a smrť.
Účinnosť je vyššia
Mnoho ľudí odmieta očkovanie svojho dieťaťa najmä kvôli tomu, že to považujú za nebezpečné. Je to však naozaj také nebezpečné, ako tvrdia ľudia, ktorí na internete šíria rôzne hoaxy? primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Miloš Jeseňák tvrdí, že účinnosť vakcín u detí je ešte vyššia ako v porovnateľnej skupine dospelých.
„Z hľadiska bezpečnosti a bežných vedľajších príhod je to porovnateľné. Závažné vedľajšie príhody v detskej skupine neboli opísané. Zo štúdií nevyplývajú bezpečnostné riziká ani varovné signály, ktoré by naznačovali, že by deti mohli trpieť závažnými vedľajšími príhodami,“ vysvetľuje.
Hoci o očkovaní novonarodených detí veľa výskumov nie je, je dokázané, že ich dokážu chrániť ich matky. „Protilátky sa dokážu preniesť aj materským mliekom. Klinické testy ukazujú, že deti na vakcínu reagujú veľmi dobre, získavajú vírus neutralizačné protilátky, ktoré sú kľúčové pri obrane proti vírusu,“ vysvetľuje Betáková.
Podľa portálu Independent existuje štúdia, ktorá analyzovala materské mlieko 21 dojčiacich matiek, ktoré pracovali v oblasti zdravotníckej starostlivosti. Účastníci boli do štúdie zaradení od decembra 2020. V tomto čase boli pracovníkom k dispozícii vakcíny Pfizer a Moderna.
Záver bol prekvapivo pozitívny. V materskom mlieku došlo po druhej dávke k 100-násobnému zvýšeniu protilátok imunoglobulínu A, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v imunitných funkciách, ale tiež aj v boji proti infekcii.
Štúdia ďalej zistila, že účastníčky štúdie, ktoré dostali očkovaciu látku Pfizer, mali v materskom mlieku viac protilátok v porovnaní s tými, ktoré dostali očkovaciu látku Moderna. Na potvrdenie týchto zistení však budú potrebné ďalšie rozsiahlejšie štúdie.