Polícia upozorňuje na príliš lacné lístky na známy festival: Podvodníci ti vybielia účet
- Dnes sa začína obľúbený festival
- Podvodníci zneužívajú dôverčivých Slovákov
- Dnes sa začína obľúbený festival
- Podvodníci zneužívajú dôverčivých Slovákov
V piatok sa v Trenčíne začal známy hudobný festival Grape, ak si naň chceš kúpiť lístok, treba si dávať pozor na podvodníkov. V súvislosti s podvodným predajom lístkov na festival políciu kontaktovalo už množstvo Slovákov.
Predávajúci sú neznáme osoby, ktoré nie sú nijako prepojené s organizátorom.
Podvodné lístky na Grape
„Podvodníci predávajú lístky za bezkonkurenčné ceny, čo nie je pri ‚last minute‘ festivalových vstupenkách nič neobvyklé, problematické je na tom to, akým spôsobom ich predávajú,“ informuje polícia na sociálnej sieti.
Na odovzdanie lístkov od obetí požadujú platbu kartou. Nie odoslanie peňazí cez účet, kde zadávaš iba IBAN, ale aby si do platobnej brány zadal číslo karty so všetkými citlivými údajmi.
„99 % internetových podvodov dnes prebieha presne takto. Podvodník vám zašle link na platobnú bránu, ktorá v skutočnosti nie je platobnou bránou, len stránkou vytvorenou na zber dát,“ upozorňujú ďalej v poste muži zákona.
Na tejto stránke zadáš údaje z tvojej karty, ktoré priamo odovzdáš páchateľovi a on ich bude môcť zneužiť na to, aby ti vybielil účet. K dispozícii tak bude mať všetky finančné prostriedky na tvojom bežnom účte.
„Varujte známych, ktorí sa chystajú na Grape! Nekupujte si lístky online, pokiaľ nie sú od oficiálneho predajcu,“ uzatvára polícia.
Podvodníci pri predaji oblečenia cez internet
Bratislavská krajská polícia už na začiatku tohto roka upozorňovala na podvodníkov pri predaji oblečenia cez internetový bazár. Podvody podľa polície spočívajú v tom, že predávajúci, v tomto prípade podvodník pošle záujemcovi o kúpu oblečenia internetový odkaz, na ktorý je potrebné zadať prihlasovacie údaje do internetbankingu či údaje z platobnej karty.
„Po vykonaní týchto krokov sa udalosti neoprávnených platieb a výberov dajú zastaviť jedine blokáciou daného účtu alebo karty. Lenže toto občania podniknú až po odcudzení nemalých finančných prostriedkov z účtov,“ upozornili policajti.
Len počas jedného dňa počas februára (15. 2.) zaznamenali v Bratislavskom kraji štyri takéto podvody s celkovou výškou škody viac ako 7 000 eur. Upozornili aj na podvody v súvislosti s údajnou investíciou do kryptomien, informuje TASR.
„Poškodených občanov kontaktuje osoba s cudzím prízvukom s otázkou, ktorá smeruje k investícii kryptomeny. Svoj rozhovor má postavený na forme lákadla vyplatenia investovaných peňazí do kryptomeny, ktorú mal poškodený občan vykonať v minulosti,“ priblížili.
Požiadavkou podvodníka na prevedenie konkrétnej sumy je použitie aplikácie potrebnej na tento úkon. „Po nainštalovaní aplikácie a poskytnutej informácii o názve banky, v ktorej má poškodený vedený účet, sa spustí kolobeh transakcií,“ upozornili. 15. 2. 2023 sa takto podvodník neoprávnene obohatil o vyše 6 000 eur.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Polícia Slovenskej republiky, TASR