Polícia varuje Slovákov: Tieto e-shopy ti pod stromček pošlú len smútok, darčeky nečakaj

  • Internetové nákupy so sebou nesú značné riziká
  • Polícia ich zaradila do zoznamu „rizikových“
  • Výskumníci odhalili ďalšie desiatky podvodných obchodov
nákup platba vianoce
Ilustračný obrázok Canva/Анастасия Янишевская
  • Internetové nákupy so sebou nesú značné riziká
  • Polícia ich zaradila do zoznamu „rizikových“
  • Výskumníci odhalili ďalšie desiatky podvodných obchodov

Začína sa obdobie, kedy Slováci začínajú riešiť vianočné darčeky „na poslednú chvíľu“. Online nakupujú veľká skupina Slovákov, pre ktorú je najpohodlnejší spôsob v podobe kombinácie „nájsť, zaplatiť a vyzdvihnúť si“. Internetové obchody sú však ako oheň, teda dobrým sluhom, ale pokiaľ na seba strhnú všetku pozornosť, stanú sa zlým pánom. 

Internetové nákupy sa totiž od tých v kamenných predajniach výrazne líšia a spájajú sa s nimi značné riziká. Nehovoríme pritom o darčeku, ktorý si človek prevezme v poškodenom či úplne zničenom stave. V tom najhoršom prípade môže zákazník prísť o peniaze a žiadneho darčeka sa nedočká. Niektoré internetové obchody boli preto kvôli nesplneným povinnostiam zaradené do zoznamu „rizikových“.

Od týchto domén darčeky pod stromček dostať nemusíš

Policajný zbor Slovenskej republiky na sociálnej sieti informuje o zozname e-shopov, ktorý na svojej webstránke vedie Slovenská obchodná inšpekcia. Z dôvodu nedodržiavania niektorých zákonných povinností, ale aj problematického vymáhania spotrebiteľských práv a individuálnych nárokov ide o obchody, ktoré sú považované za rizikové.

„Zaradenie internetových stránok na zoznam je len odporúčaním Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) pre spotrebiteľov, aby nákup na internetových stránkach dôkladne zvážili. V žiadnom prípade ale nejde o úplný zoznam rizikových e-shopov,“ píše sa v statuse. 

V zozname sú uvedené rôzne stránky, od e-shopov registrovaných v zahraničí, kde nie je možné uskutočniť kontrolu dodržiavania zákonných povinností, až po stránky, ktoré fungujú iba ako sprostredkovateľ tovaru pre iné spoločnosti alebo tie, ktoré zákazníkovi tovar nedodajú a svojich práv sa od nich dožaduje zbytočne.

Ide o domény ako rightdeal.sk, mancini.sk, urbantrend.sk, nakupuj123.sk, bonky.sk, suprisimo.sk, booho.sk, finlando.sk či rayray.sk. Kompletný zoznam nájdeš na webe Slovenskej obchodnej inšpekcie. SOI na svojom webe dodáva, že skutočnosť, že internetový obchod nie je v zozname zaradený, automaticky neznamená, že je nákup v takomto obchode je bezpečný.

Odhalili 55 podvodných e-shopov, ktoré sa vydávajú za módne značky

Výskumníci odhalili 55 podvodných online obchodov, ktoré sa vydávajú za známe módne značky. Všetky z nich sú zamerané na slovenských používateľov a ponúkajú výrazné zľavy na ponúkaný tovar. Najpravdepodobnejším zámerom útočníkov je získať citlivé dáta, akými sú osobné údaje a údaje o platobnej karte. Informuje o tom TASR s odkázaním sa na bezpečnostnú spoločnosť Eset.

„Odhalené stránky na prvý pohľad graficky aj názvom pripomínajú legitímne e-shopy. Pri súhre okolností sa preto môžu nachytať aj používatelia, ktorí sa považujú za obozretných. Všetkým online nakupujúcim preto odporúčame maximálnu opatrnosť. Navyše, ďalšie falošné obchody môžu do Vianoc ešte pribúdať,“ dodal špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti Ondrej Kubovič.

Ako uviedla bezpečnostná spoločnosť, podvodné online obchody používajú veľmi podobnú grafickú šablónu, ako aj formát URL domény. Obete môžu na tieto stránky naraziť jednoducho aj pri vyhľadávaní cez internetový prehliadač, ak zadajú kľúčové slová, obsahujúce názov značky či slová „zľavy“ a „výpredaj“. Odkazy na podvodné e-shopy sa môžu podľa spoločnosti nachádzať aj v sponzorovanej sekcii výsledkov vyhľadávania.

Jedným z varovných znakov, ktorý naznačuje, že ide o podvodné weby, sú chýbajúce kontaktné údaje na prevádzkovateľa webu či fakt, že tovary nie je možné kúpiť na dobierku. Mnohé z webov podľa spoločnosti ponúkajú aj možnosť registrácie, čo útočníci využívajú na zber údajov, ktoré môžu ďalej zneužiť či predať.

Nakupujúci by preto mali byť skeptickí voči stránkam, ktoré ponúkajú obrovské zľavy a taktiež by mali nakupovať z overených online obchodov. „Používateľom dôrazne neodporúčame navštíviť tieto stránky, pretože okrem toho, že aktuálne slúžia na phishing, môže sa na nich v budúcnosti vyskytnúť aj škodlivý kód,“ uzavrela bezpečnostná spoločnosť.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SOI, Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Trendové videá