Polícia zintenzívňuje kontroly na cestách: Vieme, kde si na vodičov posvieti najviac

  • Polícia na akcii spolupracuje so Slovenským združením výrobcov piva a sladu
  • Kontroly budú súvisieť aj so Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých
policajná kontrola
Ilustračný obrázok TASR/František Iván
  • Polícia na akcii spolupracuje so Slovenským združením výrobcov piva a sladu
  • Kontroly budú súvisieť aj so Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých

Policajné kontroly na cestách budú počas najbližších dní intenzívnejšie. Ako totiž uvádza portál Autoviny.sk, slovenská dopravná polícia si posvieti na vodičov z hľadiska prítomnosti alkoholu za volantom.

Príslušníci policajného zboru budú tentokrát dohliadať aj na menej frekventované úseky verejných komunikácií. Tieto kontroly sa spájajú s akciou s názvom „Buď rozumný“, ktorá vznikla už v máji tohto roku. Polícia na tejto akcii spolupracuje so Slovenským združením výrobcov piva a sladu a jej cieľom je upozorniť na problematiku alkoholu za volantom.

„Jesenné sychravé a hmlisté počasie je samo osebe náročné na pozornosť a reflexy vodičov. Najmä na cestách nižšej triedy sa neraz vodiči spoliehajú, že tu nestretnú príslušníkov dopravnej polície,“ uvádza Tomáš Vrábel z odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

Vysvetľuje, že policajné hliadky sa aj v týchto oblastiach a počas najbližších dní zamerajú na kontrolu vodičov po celom Slovensku. Kontroly budú podľa jeho slov súvisieť aj so Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých.

Polícia avizuje, že od 23. októbra 2023 do 29. októbra 2023 bude k previnilcom pristupovať nekompromisne. Alkohol však za volant nepatrí nikdy a Vrábel upozorňuje na to, že kontroly budú prebiehať aj po oficiálnom ukončení akcie.

Vodiči dostávali darčeky

O akcii „Buď rozumný“ sme informovali ešte v máji. 

„Robíme to s cieľom, aby sme ochránili zodpovedných a ohľaduplných účastníkov cestnej premávky,“ uviedol vtedy riaditeľ dopravnej polície Tomáš Vrábel.

Pri meraní alkoholu v krvi policajti akceptovali iba nulu. Vodiči, ktorí mali negatívny výsledok dychovej kontroly, dostali odmenu. Ako darček obdržali nealkoholický nápoj. 

„Náš cieľ je naozaj minimalizovať alebo znížiť alkohol za volantom, pretože nie je ospravedlnenie na to, aby si niekto sadol za volant s alkoholom v krvi,“ skonštatoval výkonný riaditeľ Slovenského zväzu výrobcov piva Vladimír Michalík.

Vodič, ktorý nafúka, riskuje, že príde o vodičský preukaz.

„Do jedného promile sa to rieši v správnom konaní na príslušnom dopravnom inšpektoráte, kde môže byť uložený zákaz činnosti a finančná pokuta od 150 do 800 eur a nad jedno promile je to trestný čin a toto je v kompetencii príslušných súdov,“ pokračoval Vrábel.

V minulom roku policajti odchytili vyše 10-tisíc vodičov, ktorí si sadli za volant pod vplyvom alkoholu. Približne polovica z nich mala v krvi pod jedno promile alkoholu.

„Tieto čísla sú alarmujúce a chceme apelovať celkovo na spoločnosť, nielen na motoristickú, aby sa týmto fenoménom zaoberala a nahlasovala takéto konanie,“ uviedol Vrábel.

Za volant nesadaj ani unavený

V rámci Slovenska sa s dopravnými nehodami najčastejšie spája, bohužiaľ, alkohol. Počas prvých 11 mesiacov roka 2022 bolo evidovaných celkovo 11 015 dopravných nehôd, pričom alkohol figuroval až v 1 316 prípadoch, informovala TASR.

Nová štúdia však naznačuje, že nemusí ísť o jediný vysoko rizikový faktor. Zverejnená bola v časopise Nature and Science of Sleep a informuje o nej portál The Conversation.

Podľa štúdie by si do auta nemal sadať, ani keď si unavený. Svoj život môžeš riskovať rovnako, ako keby si pred jazdou pil alkohol.

Za dopravné nehody je podľa vedcov zodpovedná únava vodiča až v 20 % všetkých prípadov. Zistenia prezentované v štúdii naznačujú, že unavený šofér je rovnakým nebezpečenstvom pre seba a svoje okolie ako opitý šofér. Rizikovosť sa pritom zvyšuje každou hodinou vynechaného nočného spánku.

Po zhrnutí zistení 61 unikátnych štúdií, z ktorých sa všetky venovali práve prepojeniu nedostatku spánku a bezpečného šoférovania, austrálski výskumníci zistili, že už zanedbanie jednej či dvoch hodín spánku z odporúčaných 8 môže zvýšiť riziko dopravnej nehody o 30 %.

Pravé nebezpečenstvo však nastáva, keď vodič sadne za volant po tom, čo v noci spal len 4 až 5 hodín. Riziko nehody sa v tomto prípade podľa vedcov vyrovná riziku počas vedenia vozidla s 0,5 promile alkoholu v krvi.

Všeobecne platí, že čím je nočný spánok vodiča kratší, tým viac sa zvýši šanca, že spôsobí dopravnú nehodu. Ak vodič vedie vozidlo po 3 až 0 hodinách spánku, riziko dopravnej nehody sa zvýši až 15-násobne. Vedenie vozidla pod vplyvom takejto únavy sa vyrovná šoférovaniu s 0,8 až 1 promile alkoholu v krvi.

Zdroje: autoviny.sk, The Conversation, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá