Politici o protestoch proti Ficovi: „Predstavitelia vlády sú nervózni,“ udrel Šimečka
- Proti vláde protestujú tisíce ľudí
- Poslanci pre Startitup reagujú na situáciu
- Proti vláde protestujú tisíce ľudí
- Poslanci pre Startitup reagujú na situáciu
Predčasné parlamentné voľby boli len na konci septembra, no v decembri už proti vláde Roberta Fica protestujú tisícky ľudí v uliciach. Zatiaľ posledný protest sa uskutočnil v utorok v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a ďalších mestách.
Dôvodom akcií je rušenie špeciálnej prokuratúry, ale napríklad aj zachovanie prozápadného smerovania Slovenska. Za demonštráciami stoja opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH. Startitup na aktuálnej 6. schôdzi parlamentu zisťoval, ako protesty vidia koaliční, ale aj opoziční poslanci.
Exminister Mikulec: Je to atentát na systém spravodlivosti, keďže chcú veľmi rýchlo zrušiť špeciálnu prokuratúru
„Myslím, že sú logickým postupom ľudí, ktorí nie sú spokojní s krokmi vlády. Najmä s tými návrhmi a skrátenými legislatívnymi konaniami týkajúcimi sa snáh o demontáž právneho systému na Slovensku,“ hovorí pre Startitup poslanec a exminister vnútra Roman Mikulec (SLOVENSKO).
„Ja by som až povedal, že je to atentát na systém spravodlivosti, keďže veľmi chcú veľmi rýchlo zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Tiež zasiahnuť do orgánov činných v trestnom konaní,“ tvrdí exminister.
„Chcem poďakovať všetkým ľuďom, čo sa zúčastňujú týchto protestov, pretože je to veľmi dôležité,“ dodáva.
Blaha: Vidíme zneužívanie zo strany opozície
Iný názor na vec má podpredseda parlamentu a poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha. „Ľudia majú právo protestovať. My ako vláda máme zase demokratický mandát na to, aby sme robili veci, ktoré sme sľúbili svojim voličom. Čiže na jednej strane, samozrejme, rešpektujem právo ľudí protestovať, na druhej strane vidíme zneužívanie zo strany opozície. Mnohých tém, ktoré veľmi nepravdivo komunikujú aj v Európskej únii,“ myslí si Blaha.
Poslanec hovorí, že „keď vidia iniciatívy europoslancov za opozíciu, ktorí vyslovene kydajú na Slovensko, a dokonca chcú Slovensko obrať o eurofondy, považujú to za ekonomickú vlastizradu“.
Šimečka: Je to signál obrovskej nevôle v spoločnosti
Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka má na demonštrácie proti vláde jasný názor. „Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí prišli na tie protestné zhromaždenia v Bratislave, ale aj iných mestách po celom Slovensku. Je to signál obrovskej nevôle, ktorá tu v spoločnosti je voči tomu, čo Robert Fico zamýšľa so špeciálnou prokuratúrou a vôbec so spravodlivosťou na Slovensku,“ hovorí líder PS.
„Verejný tlak je dôležitý a najmä teraz, keď sa rozhoduje, či sa bude rokovať o ‚promafiánskom‘ balíčku. Ja už cítim, a cítim aj z predstaviteľov vlády, že kombinácia verejného tlaku na námestiach, spolu s tým, ako tu funguje opozícia v parlamente, zaberá. Predstavitelia vlády sú nervózni a sami už možno strácajú chuť bojovať za ten ‚promafiánsky‘ balíček,“ tvrdí Šimečka.
Migaľ: Opozícia je hlásnou trúbou Daniela Lipšica
„Vnímam zmeny, že ľudia sa vydali do ulíc a protestujú. Som veľmi rád, že žijeme v dobe a krajine, kde ľudia môžu slobodne protestovať a vyjadrovať svoj názor na námestiach. Samozrejme, že my rešpektujeme protesty,“ myslí si poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD).
„No môžem povedať, že za zákony, ktoré sú prijímané, je zodpovedná vláda a parlament,“ dodáva.
Podľa politika „tak je v konečnom dôsledku celá verejná diskusia, aj tak na pleciach vládnej koalície“. „Opozícia je v tomto prípade len hlásnou trúbou špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Verím, že ku katastrofickým scenárom nedôjde,“ uzatvára Migaľ.