Politici schválili vakcíny Sputnik a Sinopharm, aj keď to „maďarský ŠÚKL“ neodporúčal. Rozbieha sa vyšetrovanie
- Maďarský poslanec podal trestné oznámenie vo veci zneužitia verejnej moci
- Maďarsko schválilo ruskú a čínsku vakcínu aj napriek pochybnostiam vedcov
- Maďarský poslanec podal trestné oznámenie vo veci zneužitia verejnej moci
- Maďarsko schválilo ruskú a čínsku vakcínu aj napriek pochybnostiam vedcov
Opozičný poslanec Ákos Hadházy na sociálnej sieti informoval o tom, že podal trestné oznámenie vo veci zneužitia verejnej moci a ohrozenia v rámci zamestnania. Ako prvý o tom u nás informoval Denník N.
Spustili vyšetrovanie
Ešte v decembri Hadházy informoval o fakte, že so schvaľovaním ruských a čínskych vakcín pravdepodobne nie je všetko v kostolnom poriadku. Hadházy sa odvoláva na zverejnené dokumenty, ktorých obsahom je schvaľovanie Sputnika a Sinopharmu.
Podľa jeho slov z nej vyplývali mnohé pochybnosti, pričom chýbalo niekoľko dôležitých testov, ktoré by potvrdili ich efektivitu a bezpečnosť. V decembri tiež uviedol, že spôsob testovania obsahu účinných zložiek je zastaralý a nepresný.
„Národný vyšetrovací úrad spustil vyšetrovanie vo veci podozrenia z udeľovania licencií na čínske a ruské vakcíny, v prípade legalizácie spomínaných vakcín,“ píše poslanec na sociálnej sieti.
Bolo to prinajmenšom zvláštne
Vakcínu Sputnik V totiž v Maďarsku štát schválil aj napriek tomu, že to laboratórium neodporúčalo. Minulý rok upozornil maďarský investigatívny portál Népszava.hu, že schválenie vakcíny bolo pravdepodobne skôr politickým rozhodnutím.
Maďarská verzia ŠÚKL-u totiž zistila, že testovacia vzorka sa nezhoduje so šaržou, ktorú mali Maďari dostať. Národný inštitút farmácie a potravín (OGYÉI) vakcínu napokon odporučil aj napriek tomu, že sa viacero vedcov postavilo proti tomuto rozhodnutiu.
Podobnú situáciu sme zažili aj na Slovensku, Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pri posudzovaní vakcíny Sputnik zistil, že zásielka, ktorá prišla na Slovensko, sa nezhoduje so Sputnikom, o ktorom sa písalo v odbornom časopise Lancet. Úrad vakcínu neodporučil, napriek tomu sa ňou zaočkovalo niekoľko tisíc Slovákov. Sputnik dodnes nemá registráciu EMA.
V tom čase sa Népszava skontaktoval s vedcom, ktorý po schválení Sputnika rezignoval z panela expertov, ktorí vakcínu posudzovali. Odmietol povedať svoje meno, no novinárom povedal, že cítil, že jeho práca bola zbytočná.
Schvaľovanie Sputnika V bolo v Maďarsku prinajmenšom zvláštne. Portál 444.hu vtedy pripomenul, že vláda nezverejnila ani to, koľko štát zaplatil za dodávky ruskej a čínskej vakcíny a ani samotnú dokumentáciu k nim.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Facebook/Hadházy Ákos , Népszava.hu, 444.hu