Politická kríza na Slovensku: Dnes vyprší Ficovo ultimátum. Ak sa v koalícii nedohodnú, hrozia predčasné voľby
- Prezident čelí výzvam v súvislosti s koaličnou krízou
- Očakáva sa kľúčová diskusia, ktorá určí budúcnosť vlády

- Prezident čelí výzvam v súvislosti s koaličnou krízou
- Očakáva sa kľúčová diskusia, ktorá určí budúcnosť vlády
V súčasnej slovenskej politike sa opäť rozprúdili vášne po tom, čo prezident vyjadril svoje názory na stále pretrvávajúcu koaličnú krízu. Očakáva sa, že v pondelok, 17. februára, sa uskutoční kľúčová diskusia, ktorá by mohla určiť budúcnosť vlády.
Ako uvádza v svojom článku Denník N, premiér Robert Fico (Smer-SD) stanovil svojim koaličným partnerom z Hlasu-SD a SNS ultimátum: ak do uvedeného termínu nezabezpečia stabilné poslanecké kluby a dohodu so vzbúrenými poslancami, bude nútený navrhnúť prezidentovi niekoľko zmien vo vláde.
Tento vývoj naznačuje, že premiér by mohol byť ten, kto krízu vyrieši, avšak Peter Pellegrini, bývalý premiér a líder Hlasu, varoval, že situácia nie je taká jednoduchá. Pellegrini sa rozhodol, že pred akýmkoľvek rozhodnutím sa najprv osobne porozpráva s potenciálnymi novými členmi kabinetu.
„Predtým než sa vôbec k nejakému aktu rozhodnem, si ich pozvem a oboznámim sa s tým, čo by na dotyčných rezortoch chceli robiť,“ povedal Pellegrini v rozhovore pre televíziu Markíza.
Jeho slová naznačujú, že Pellegrini si je vedomý komplexnosti situácie a nehodlá sa ponáhľať do rozhodnutí, ktoré by mohli mať vážne dôsledky pre stabilitu vlády. Prezident sa tak dostáva do pozície, kde musí navigovať medzi rôznymi záujmami a politickými ambíciami, pričom si zachováva úlohu hlavy štátu.
Úloha prezidenta v politickej kríze
Pellegriniho vyjadrenia poukazujú na to, že prezident má limity, pokiaľ ide o jeho úlohu v politike. Počas viac než štvormesačného obdobia krízy sa prezident skôr vyjadroval k potrebe stability, než aby priamo zasahoval do koaličných záležitostí. Jeho časté vyhlásenia vyzývali na udržanie koalície, a to najmä v ťažkých časoch, keď situácia v parlamente bola napätá.
Fico, ktorý sa na Pellegriniho odvolával v súvislosti s prevzatím zodpovednosti, zdôrazňoval, že Pellegrini mal úlohu pri zostavovaní kandidátky Hlasu a mal by teda prevziať aj časť zodpovednosti za súčasný stav. Pellegrini uznal, že Fico má pravdu, avšak jasne odkázal, že zabezpečenie väčšiny je predovšetkým zodpovednosťou predsedu vlády.
Napätie a rebélia v koalícii
Situácia sa ešte viac skomplikovala, keď Pellegrini v januári verejne kritizoval vzbúrencov v radoch Hlasu. „Títo ľudia chcú a svoju lojalitu vláde podmieňujú ziskom vážnych mocenských pozícií,“ vyhlásil a apeloval na rebelujúcich poslancov, aby prestali zneužívať jeho meno. Tento krok bol jasným signálom, že aj vo vlastných radoch existujú napätia a nezhody, ktoré môžu destabilizovať koalíciu.
V nasledujúcich dňoch došlo k vylúčeniu niektorých rebelov z Hlasu, čo len potvrdilo, že kríza v koalícii sa neustále prehlbuje. Prezident Pellegrini, ako zakladajúci člen strany, sa tak ocitol v zložitých vodách, kde musí balansovať medzi ochranou stability koalície a snahou o udržanie vlastnej autority a vplyv v strane.
Politické alternatívy a možnosti prezidenta
Ak by Pellegrini chcel zasiahnuť do diania v koalícii, jeho formálne a oficiálne možnosti sú obmedzené. Prezident nemá právo priamo zasahovať do zloženia vlády, a to ani v prípade bežných výmen ministrov. Ústava jasne stanovuje, že „vymenuje a odvolá“ členov vlády na návrh predsedu vlády. Avšak ak vzniká nová vláda, prezident ju podľa ústavy „vymenúva“, čo otvára dvere na rokovania o zložení kabinetu.
Pellegrini by mohol apelovať na Fica a v rámci neformálnych rokovaní tlačiť na iné nominácie, ale tým by sa mohla predlžovať koaličná kríza, za čo by ho vláda mohla viniť. Jeho úlohou je zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov, a teda je povinný konať zodpovedne.
Vo verejných vyhláseniach Pellegrini čelí tlakom, ktoré sú vyvolané nielen jeho vlastnými ambíciami, ale aj potrebou zabezpečiť stabilitu vlády. Môže sa tiež pokúsiť využiť verejný tlak a apelovať na vládu, aby menovala kvalifikovaných odborníkov do vládnych pozícií. Doteraz však Pellegrini v kľúčových momentoch koalíciu podržal a nedával najavo žiadne úmysly na destabilizáciu.
Kto bude novým ministrom?
Jednou z najväčších otázok, ktorá teraz visí vo vzduchu, je, či Pellegrini vymenuje Rudolfa Huliaka za ministra. Huliakova skupina si nárokuje post vo vláde, a aj keď sám Huliak deklaroval, že do exekutívy nepôjde, v koalícii sa špekuluje, že by mal post zobrať on osobne. Tento krok by mohol oslabiť blokačnú pozíciu jeho skupiny v národnej rade a zabezpečiť stabilitu koalície.
Huliak mal byť ministrom už v októbri 2023, avšak prezidentka Zuzana Čaputová jeho nomináciu odmietla kvôli jeho kontroverzným vyjadreniam a postojom. Vtedy sa Huliak stal symbolom politickej polarizácie a jeho kandidatúra brzdila vymenovanie celej Ficovej vlády. Prezidentka využila svoje právomoci a odmietla vymenovať Huliaka, čím skomplikovala situáciu pre koalíciu.
Paralely z minulosti a budúcnosť koalície
Situácia okolo Huliaka sa dá prirovnať k predchádzajúcim obdobiam politických kríz na Slovensku. Napríklad po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018, prezident Andrej Kiska odmietol vymenovať Jozefa Ráža ml. za ministra vnútra. Tieto historické paralely ukazujú, že prezident má možnosť ovplyvniť zloženie vlády, aj keď v rámci ústavných obmedzení.
Pellegrini sa nachádza v zložitom postavení. Jeho možnosti sú obmedzené, ale má silný vplyv na to, akým smerom sa koalícia vyberie. Musí sa rozhodnúť, či podporí existujúce vedenie, alebo sa pokúsi presadiť zmeny, ktoré by mohli stabilizovať vládu, ale zároveň by mohli viesť k ďalšiemu napätiu v koalícii.
Hľadanie riešení a stabilizácia situácie
Politická kríza na Slovensku je komplexná a jej rozuzlenie si vyžaduje dôvtip, trpezlivosť a schopnosť vyjednávať. Prezident Pellegrini, ako hlava štátu, má kľúčovú úlohu v tomto procese. Musí sa snažiť o stabilizáciu situácie, pričom by mal zohľadňovať záujmy všetkých koaličných partnerov.
S blížiacim sa pondelkom a očakávanou diskusiou, ktorá môže predurčiť budúcnosť slovenskej vlády, sa situácia stáva ešte napätejšou. Pellegriniho rozhodnutia budú mať dlhodobé následky nielen pre jeho politickú kariéru, ale aj pre stabilitu celého politického systému v krajine.
Ak sa mu podarí úspešne zjednotiť koalíciu a presadiť nových členov vlády, možno sa mu podarí zabrániť predčasným voľbám a zabezpečiť kontinuitu v riadení krajiny. Na druhej strane, ak sa situácia zhorší a nedôjde k dohode, hrozí, že sa koalícia rozpadne a krajina sa ocitne v politickej kríze, ktorá by mohla mať vážne dôsledky pre jej budúcnosť.
Dôležité rozhodnutia pred prezidentom
Pellegrini sa ocitá v situácii, kde musí zvážiť, aké kroky podniknúť. Jeho úlohou je nielen menovanie ministrov, ale aj hľadanie riešení, ktoré by zabezpečili stabilitu a dôveru občanov v politický systém. Musí sa rozhodnúť, či sa postaví na stranu Fica a podporí jeho návrhy, alebo sa pokúsi o vyváženejší prístup, ktorý by zohľadnil aj názory a obavy ostatných koaličných partnerov.
V tejto súvislosti je dôležité, aby Pellegrini komunikoval s verejnosťou a informoval občanov o svojich krokoch a rozhodnutiach. Transparentnosť v politických procesoch môže pomôcť získať dôveru občanov a posilniť legitimitu vlády.
Dnes vyprší ultimátum, ktoré Robert Fico stanovil stranám Hlas-SD a SNS
Premiér avizoval, že ak sa dovtedy nedohodnú, zmeny vo vláde uskutoční sám. Zraky odbornej aj laickej verejnosti sa preto upierajú na vládnu väčšinu, ktorá musí preukázať svoje ďalšie formálne fungovanie. Ak sa to nepodarí, na rad pravdepodobne prídu predčasné voľby.
Hlas-SD a SNS mali do dnešného dňa vyriešiť svoje vnútrostranícke konflikty a zabezpečiť dostatok poslancov na udržanie koaličnej väčšiny. Fico už pred niekoľkými dňami oznámil, že nebude ďalej vyčkávať a rozhodol sa do riešenia krízy vložiť osobne.
„Predstavitelia strán Hlas-SD a SNS požiadali predsedu strany Smer-SD, aby vytvoril priestor na rokovanie do pondelka 17. februára, kedy chcú predložiť návrhy riešenia na obnovenie stálej vládnej väčšiny. Pokiaľ Hlas a SNS nebudú spôsobilé do tohto termínu dosiahnuť vnútrostranícke dohody s poslancami, ktorí opustili ich kluby, akceptujú, že predseda Smeru pristúpi k riešeniu krízovej situácie z pozície predsedu vlády SR a ihneď v ten istý deň navrhne prezidentovi viaceré zmeny vo vláde,“ uviedlo tlačové oddelenie Úradu vlády.
Očakáva sa, že spory sa dnes vyriešia na koaličnej rade, no presný čas jej začiatku zatiaľ nie je známy. Podľa Tomáša Tarabu (SNS) sa zmena dotkne ministerstva cestovného ruchu, ktoré v súčasnosti patrí SNS, a Hlas príde o jeden rezort. Erik Tomáš pripustil, že Hlas môže ponúknuť niektorú zo svojich pozícií, nemusí však ísť o ministerský post.
Taraba zároveň odmieta, že by sa zmeny týkali jeho alebo Martiny Šimkovičovej. Jeho vyjadrenia naznačujú, že Andrej Danko nemá pri rokovaniach zásadný vplyv. Ak by k dohode nedošlo, Robert Fico sa zrejme bude musieť stretnúť s prezidentom Petrom Pellegrinim, aby mu prezentoval novú podobu rekonštruovanej vlády.
Podľa komentátora R. Pataja vláda pravdepodobne prežije. „Zdá sa, že Fico si bude môcť urobiť takmer čokoľvek, aby si udržal tesnú väčšinu,“ uviedol.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Denník N , TV Markíza, TA3, Denník N